16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Urzędnicy twierdzą, że Rosja poniosła straty w nieudanym przeprawie przez rzekę

Urzędnicy twierdzą, że Rosja poniosła straty w nieudanym przeprawie przez rzekę

Kijów, Ukraina (AFP) – Rosja poniosła ciężkie straty, gdy siły ukraińskie zniszczyły most pontonowy używany przez żołnierzy wroga do próby przeprawy przez rzekę na wschodzie, powiedzieli ukraińscy i brytyjscy urzędnicy, co jest kolejnym znakiem walki Moskwy o uratowanie wykolejonej wojny..

Tymczasem władze ukraińskie rozpoczęły pierwszy proces o zbrodnie wojenne konflikt. Oskarżony jest schwytany żołnierz rosyjski, oskarżony o zastrzelenie 62-letniego cywila na początku wojny.

Proces rozpoczął się, gdy rosyjska ofensywa w Donbasie, wschodnim przemysłowym sercu Ukrainy, coraz bardziej zdawała się przeradzać w miażdżącą wojnę na wyniszczenie.

Dowództwo Powietrznodesantowe Ukrainy opublikowało zdjęcia i filmy przedstawiające zniszczony rosyjski most pontonowy nad rzeką Siewierskij Doniec i kilka zniszczonych lub uszkodzonych rosyjskich pojazdów wojskowych w pobliżu.

Ukraińskie doniesienia prasowe podały, że wojska udaremniły próbę przeprawy przez rzekę przez wojska rosyjskie na początku tygodnia, powodując uszkodzenia lub porzucenie dziesiątek czołgów i innych pojazdów wojskowych. Dowództwo stwierdziło, że jego siły „zalały rosyjskich okupantów”.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja straciła „znaczące opancerzone elementy manewrowe” z co najmniej jednego batalionu taktycznego, a także sprzęt używany do rozmieszczenia tymczasowego pontonu.

„Wykonywanie przepraw przez rzekę w spornym środowisku jest niezwykle ryzykownym manewrem i świadczy o presji, jaką wywierają rosyjscy przywódcy, aby przyspieszyć swoje operacje we wschodniej Ukrainie” – powiedział minister w swojej codziennej aktualizacji wywiadu.

W innych wydarzeniach, ruch Finlandii i być może Szwecji w celu przystąpienia do NATO został zakwestionowany, gdy prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że jego kraj „nie ma pozytywnej opinii” na temat tego pomysłu. Oskarżył Szwecję i inne kraje skandynawskie o wspieranie bojowników kurdyjskich i innych, których Turcja uważa za terrorystów.

Erdogan nie powiedział wprost, że uniemożliwi obu krajom wstąpienie do NATO. Ale sojusz wojskowy podejmuje decyzje jednogłośnie, co oznacza, że ​​każdy z 30 państw członkowskich ma prawo weta co do tego, kto może do niego dołączyć.

READ  Silne trzęsienia ziemi u zachodniego wybrzeża Japonii spowodowały ostrzeżenie o tsunami

Rozszerzenie NATO byłoby ciosem dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który wyruszył na wojnę, co określił jako próbę udaremnienia postępu sojuszu na wschód. Ale inwazja na Ukrainę wzbudziła obawy w innych krajach po rosyjskiej flance, że może być następna.

Gdy Ukraina domagała się większej ilości broni, aby powstrzymać inwazję, urzędnik do spraw zagranicznych Unii Europejskiej ogłosił plany przyznania temu krajowi dodatkowych 500 milionów euro (520 milionów dolarów) na zakup ciężkiej broni.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że ciężka broń z Zachodu, która teraz trafia na linię frontu – w tym amerykańskie haubice 155 mm – zajmie trochę czasu, aby odwrócić losy Ukrainy na korzyść Ukrainy. Przyznał, że nie widać szybkiego końca wojny.

„Wchodzimy w nową, przedłużającą się fazę wojny” – napisał Reznikov w poście na Facebooku. Przed nami bardzo trudne tygodnie. Ile ich będzie? Nikt nie może tego powiedzieć na pewno”.

Bitwa o Donbas zamieniła się wioskę po wiosce, tam iz powrotem, bez większych przełomów po żadnej ze stron i niewiele osiągnięto.

Dowódca armii ukraińskiej na region Ługańska w Donbasie powiedział w piątek, że siły rosyjskie poprzedniego dnia 31 razy otworzyły ogień do osiedli, niszcząc dziesiątki domów, głównie we wsiach Hersk i Bobasnianska oraz most w Rubijnie .

miniatura wideo na youtube

Na południu ukraińscy urzędnicy ogłosili kolejny sukces na Morzu Czarnym, twierdząc, że ich siły szturmowały inny rosyjski statek, chociaż nie było potwierdzenia od Rosji i nie zgłoszono żadnych ofiar.

Oleksiy Aristovich, ukraiński doradca prezydenta, powiedział, że statek logistyczny Wsiewołod Bobrow został poważnie uszkodzony, ale uważa się, że nie zatonął, gdy został zbombardowany podczas próby dostarczenia systemu przeciwlotniczego na wyspę Sneek.

W kwietniu Ukraina zatopiła krążownik rakietowy Moskwa, który był okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W marcu zniszczono statek desantowy.

READ  Bolsonaro w Brazylii zakwestionował przegraną w wyborach i złożył petycję wzywającą do unieważnienia głosów

Justin Crump, były dowódca brytyjskiego czołgu, a teraz konsultant ds. bezpieczeństwa, powiedział, że straty Moskwy zmusiły ją do ograniczenia celów. Powiedział, że Rosjanie musieli użyć pospiesznie zmontowanych jednostek, które nie trenowały razem i przez to były mniej skuteczne.

„To nie będzie szybkie. Więc jesteśmy stabilni przynajmniej latem w walce. Myślę, że strona rosyjska jest bardzo pewna, że ​​zajmie to dużo czasu.

Ukraińscy prokuratorzy badają tysiące możliwych zbrodni wojennych. Kilka rzekomych okrucieństw wyszło na jaw w zeszłym miesiącu po tym, jak siły rosyjskie zrezygnowały z próby zajęcia Kijowa i wycofały się z całej stolicy, odsłaniając masowe groby i ulice zasypane trupami.

W pierwszej wniesionej do sądu sprawie o zbrodnie wojenne rosyjski sierż. Vadim Shishimarin, lat 21, może zostać skazany na dożywocie, jeśli zostanie skazany za zastrzelenie Ukraińca w głowę przez otwarte okno samochodu we wsi w północno-wschodnim regionie Sumy 28 lutego, cztery dni po inwazji.

W małej sali sądowej w Kijowie dziesiątki dziennikarzy obserwowało rozpoczęcie wojennych postępowań, które międzynarodowi obserwatorzy będą uważnie obserwować, aby proces był sprawiedliwy.

Ubrany w niebiesko-szarą bluzę z kapturem i szare spodnie dresowe oskarżony siedział w małej szklanej klatce podczas postępowania, które trwało około 15 minut i zostanie wznowione w środę.

Shishimarinowi zadano szereg pytań, w tym, czy rozumiał swoje prawa i czy chciał rozprawy z udziałem ławy przysięgłych. Ten ostatni odmówił.

Jego pełnomocnik odpowiedzialny za Ukrainę Wiktor Owsianikow przyznał, że sprawa przeciwko żołnierzowi była mocna i nie wskazywała, jaka była jego obrona.

Shishimarin, członek jednostki pancernej schwytany przez siły ukraińskie, przyznał, że na nagraniu wydanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy zastrzelił cywila, mówiąc, że otrzymał na to rozkaz.

W miarę jak wojna się przeciąga, nauczyciele próbują przywrócić trochę poczucia normalności po walce z zamkniętymi ukraińskimi szkołami i pogorszeniem życia milionów dzieci.

READ  Wideo na żywo: Oglądaj start misji Chandrayaan-3 Moon w Indiach

W Charkowie, drugim co do wielkości mieście Ukrainy, lekcje odbywają się na stacji metra, która stała się domem wielu rodzin. Dzieci dołączyły do ​​swojej nauczycielki, Valerie Lecco, przy stole, aby poznać sztukę historyczną, z rysunkami młodzieży na ścianach.

„To pomaga wspierać ich psychicznie. Ponieważ wojna jest teraz, a wielu straciło domy… niektórzy rodzice kłócą się teraz” – powiedział Leko. Częściowo wracając do lekcji, „czują, że ktoś ich kocha”.

Starsza studentka, Anna Fedoriyaka, oglądała internetowe wykłady profesora na temat literatury ukraińskiej.

Powiedziała, że ​​niektórym problemem było połączenie internetowe. i „Trudno się skupić, kiedy musisz odrabiać lekcje z eksplozjami przy oknie”.

___

Yesica Fisch w Bakhmut, Yuras Karmanau we Lwowie, Mstyslav Chernov w Charkowie, Jari Tanner w Helsinkach, Elena Becatoros w Odessie i inni pracownicy AP na całym świecie przyczynili się do powstania tego raportu.

___

Śledź relację Associated Press o wojnie na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine