13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UNRWA: Szwecja i Kanada wznawiają finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskich

UNRWA: Szwecja i Kanada wznawiają finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców palestyńskich

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Szwecja i Kanada oświadczyły, że wznowią wypłaty pomocy dla UNRWA, agencji ONZ zajmującej się pomocą uchodźcom palestyńskim.

Kraje te znalazły się wśród 16 krajów, które zawiesiły finansowanie po tym, jak Izrael oskarżył co najmniej 12 pracowników UNRWA o udział w ataku Hamasu z 7 października.

Organizacja Narodów Zjednoczonych prowadzi dochodzenie, a przeglądowi przewodniczy francuski minister spraw zagranicznych.

Szwecja oświadczyła w sobotę, że początkowo wyśle ​​200 milionów koron (15 milionów funtów; 19 milionów dolarów), po tym jak UNRWA zgodziła się na większą kontrolę swoich wydatków i personelu.

W oświadczeniu stwierdziła: „Rząd przeznaczył UNRWA 400 milionów koron na rok 2024. Dzisiejsza decyzja dotyczy pierwszej płatności w wysokości 200 milionów koron”.

Nastąpiło to po tym, jak Kanada oświadczyła w piątek, że wznowi finansowanie UNRWA do czasu kontynuowania dochodzeń w sprawie personelu agencji.

7 października napastnicy Hamasu wtargnęli na granicę Gazy z Izraelem, zabijając około 1200 osób i biorąc ponad 250 zakładników.

W odpowiedzi Izrael rozpoczął kampanię ataków powietrznych i inwazji lądowej na terytorium.

Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia w Strefie twierdzi, że od tego czasu w Gazie zginęło ponad 30 900 osób, a ilość pomocy docierającej do ludności cywilnej zmalała.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​jedna czwarta populacji Strefy jest na skraju głodu, a dzieci umierają z głodu.

UNRWA jest największą agencją ONZ działającą w Gazie. Zapewnia opiekę zdrowotną, edukację i inną pomoc humanitarną, zatrudniając tam około 13 000 osób.

Jej prezes Philippe Lazzarini wyraził „ostrożny optymizm” co do tego, że darczyńcy zaczną ponownie finansować projekt w ciągu kilku tygodni.

Powiedział, że agencji „jest zagrożona śmierć” po tym, jak główni darczyńcy wstrzymali jej finansowanie w następstwie postawionych pod koniec stycznia zarzutów, że w atak z 7 października zaangażowana była pewna liczba pracowników. Lazzarini powiedział, że w ciągu kilku dni wszczęto dochodzenie i „w celu ochrony zdolności agencji do zapewniania pomocy humanitarnej” pracownicy ci zostali zwolnieni.

READ  Czołowy chiński dyplomata odwiedza Moskwę przed rocznicą rosyjskiej inwazji na Ukrainę

„Stawką jest krótkotrwały los Palestyńczyków dzisiaj w Gazie, którzy przeżywają absolutnie bezprecedensowy kryzys humanitarny” – powiedział Lazzarini.

Na początku tego miesiąca Komisja Europejska oznajmiła, że ​​udostępni UNRWA kwotę 50 milionów euro.

Dane za 2022 rok pokazują, że Szwecja jest czwartym co do wielkości płatnikiem do budżetu agencji, a Kanada jedenastym.

Decyzję Kanady ogłoszono w wydanym w piątek oświadczeniu kanadyjskiego ministra rozwoju międzynarodowego Ahmeda Hussena.

Powiedział, że ma to na celu „podjęcie większych wysiłków, aby odpowiedzieć na pilne potrzeby palestyńskiej ludności cywilnej” oraz „w uznaniu trwającego, solidnego procesu dochodzenia”.

Kanadyjskie Siły Zbrojne przekażą także Jordanii około 300 spadochronów towarowych, aby można je było wykorzystać do zrzutów zaopatrzenia do Gazy.

Jednocześnie projekt dokumentu wewnętrznego przygotowany przez UNRWA i obejrzany przez BBC szczegółowo opisywał powszechne naruszenia wobec Palestyńczyków, w tym pracowników UNRWA zwolnionych z izraelskich więzień w Gazie.

W dokumencie byli więźniowie opisują szeroki zakres złego traktowania.

„W trakcie zatrzymania pracownicy agencji byli poddawani groźbom i naciskom ze strony władz izraelskich oraz byli naciskani, aby składali fałszywe oświadczenia przeciwko agencji, w tym twierdząc, że agencja ma powiązania z Hamasem i że pracownicy UNRWA uczestniczyli w siódmej operacji zatrzymania” – dodał. oświadczenie przeczytane. Okrucieństwa października 2023 r.”

W oświadczeniu przekazanym BBC IDF odrzuciło konkretne zarzuty i stwierdziło: „Złe traktowanie zatrzymanych podczas ich przetrzymywania lub podczas przesłuchań narusza wartości IDF i jest niezgodne z IDF, a zatem jest surowo zabronione”.