13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Unia Europejska proponuje zwiększenie o 1,5 miliarda euro Funduszu Obronnego – DW – 03.05.2024

Unia Europejska proponuje zwiększenie o 1,5 miliarda euro Funduszu Obronnego – DW – 03.05.2024

5 marca 2024 r

Ukraińska armia twierdzi, że rosyjski okręt wojenny został zniszczony na Morzu Czarnym

Ukraińskie siły zbrojne ogłosiły we wtorek, że zniszczyły rosyjski okręt wojenny w pobliżu Półwyspu Krymskiego, który Rosja nielegalnie zaanektowała w 2014 roku.

Rzecznik wojskowy Andriej Jusow powiedział, że rosyjska łódź patrolowa Projektu 22160 klasy Siergiej Kotow została uszkodzona w wyniku poprzedniego ukraińskiego ataku, prawdopodobnie we wrześniu 2023 r., ale została zniszczona w ciągu nocy przez morskie drony Magura V5.

Ukraiński wywiad wojskowy podał, że statek doznał „uszkodzeń rufy, prawej i lewej burty” w Cieśninie Kerczeńskiej, wąskiej drodze wodnej oddzielającej Krym od Półwyspu Taman na kontynencie rosyjskim i łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim .

„Jeśli chodzi o załogę, szczegóły są wyjaśniane” – powiedział Jusow ukraińskim mediom. Dodał: „Są ofiary śmiertelne i ranne. Jest jednak prawdopodobne, że niektórym członkom załogi udało się ewakuować”.

Nie było natychmiastowej reakcji ze strony Rosji, a doniesień nie można było niezależnie zweryfikować.

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak powiedział, że rosyjska flota czarnomorska jest „symbolem okupacji” i dodał, że „nie może przebywać na ukraińskim Krymie”.

Choć nie dysponuje dużą flotą, Ukraina odniosła jednak kilka ważnych sukcesów na Morzu Czarnym, wykorzystując drony i rakiety. Zatopiono lub uszkodzono kilka rosyjskich okrętów wojennych, w tym „Moskwa”, okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, który zatonął zaledwie dwa miesiące po rozpoczęciu inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r.

We wrześniu Ukraina użyła rakiet Storm Shadow/Sculp dostarczonych przez Francję i Wielką Brytanię do przeprowadzenia ataku na kwaterę główną Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu na Krymie, zmuszając rosyjskie statki do przemieszczania się na wschód.