23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraina zatopiła na Krymie dwie rosyjskie łodzie desantowe – personel wojskowy

Ukraina zatopiła na Krymie dwie rosyjskie łodzie desantowe – personel wojskowy

KIJÓW (Reuters) – Ukraińskie drony marynarki wojennej zatopiły dwie małe rosyjskie łodzie desantowe na Krymie – podała w piątek ukraińska agencja wywiadu wojskowego, podczas gdy siły przygotowywały się na więcej rosyjskich ataków na wschodzie, szczególnie w zdewastowanym mieście Awdijwka.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować doniesień o ataku na Zatokę Wozkę na zachodnim Krymie, który według ukraińskiego analityka wojskowego był poważnym ciosem i poważną stratą dla Rosji.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Rosji, która w 2014 roku zajęła i zaanektowała Półwysep Krymski od Ukrainy i której flota czarnomorska stacjonuje w krymskim mieście Sewastopol.

Ze wstępnego raportu ukraińskiego wywiadu wojskowego wynika, że ​​w nocy zbombardowano dwa małe rosyjskie okręty desantowe.

Aktualizacja z piątkowego wieczoru podała, że ​​ataku dokonały drony Marynarki Wojennej. Jeden statek desantowy zidentyfikowano jako statek klasy Akula, a drugi jako statek klasy Serna.

„Wyniki wywiadu przeprowadzone 10 listopada 2023 r. w pobliżu Zatoki Wozzka na tymczasowo okupowanym Półwyspie Krymskim pokazują, że po ataku dronów morskich zniszczono dwa małe rosyjskie okręty desantowe” – czytamy w raporcie.

„W wyniku ataku oba statki opadły na dno, Akula natychmiast, a Serna po próbach jej uratowania”.

Ukraińskie wojsko stwierdziło, że statki są obsadzone załogą i załadowane pojazdami opancerzonymi.

„Takie łodzie oznaczają bardzo duże straty…” – powiedział Radio NV Andrei Ryzhenko, analityk wojskowy i oficer rezerwy.

„Pozwoliły na przeniesienie taktycznych sił desantowych i sprzętu stosunkowo niepozornie”.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że ataki na cele morskie osłabiły siłę militarną Moskwy w regionie. Ukraina twierdzi, że niektóre rosyjskie statki opuściły Sewastopol.

AVDIIVKA jest pod ciągłym atakiem

We wschodniej Ukrainie urzędnicy w Awdijiwce, która od połowy października znajduje się pod rosyjskim ostrzałem, spodziewali się nowej próby ataku na miasto, gdy ziemia wyschnie po kilku dniach ulewnych opadów.

READ  Krym: Według urzędnika Ukraina przeprowadza atak na kwaterę główną rosyjskiej Floty Czarnomorskiej

„Jest gorąco jak zawsze. Wróg prowadzi ogień przez całą dobę w mieście i wokół naszych pozycji” – powiedział publicznemu radiu Sospilen Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej Awdijiwki.

Barabasz powiedział, że ponad 1500 pozostałych mieszkańców 32-tysięcznego miasta przygotowuje się do ewakuacji. Dodał, że siły rosyjskie zaczęły używać dronów do monitorowania dymu unoszącego się z tymczasowych pieców i strzelania do niego, gdy pogoda się ochłodzi.

Analityk wojskowy Serhij Zgorets, pisząc na stronie internetowej kanału telewizyjnego Espresso, powiedział, że siły rosyjskie próbowały wykorzystać skupienie się Ukrainy na Awdijiwce, próbując odzyskać utracone obszary w pobliżu Bachmutu na północnym wschodzie. Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad Bachmutem w maju, ale od tego czasu siły ukraińskie odbiły pobliskie wioski.

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. Ukraina rozpoczęła kontrofensywę na południu i wschodzie na początku czerwca, ale napotkała silny opór.

Minister obrony Rosji powiedział wczesnym rankiem w sobotę, że jego jednostki przeciwlotnicze zestrzeliły ukraińskie drony nad obwodem moskiewskim i pod Smoleńskiem w pobliżu granicy z Białorusią.

Nieoficjalny kanał Russian Baza Telegraph podał, że dron został zestrzelony w pobliżu fabryki maszyn w Kołomnej, 100 km na południowy wschód od Moskwy, i opublikował zdjęcie przedstawiające pożar w fabryce materiałów wybuchowych w Kotowsku na południowym wschodzie.

Reuters nie był w stanie potwierdzić, czy incydenty zgłaszane przez Bazę mają związek z incydentami Ministerstwa Obrony Narodowej, nie był także w stanie samodzielnie zweryfikować żadnego z doniesień.

Raport Pawła Polityuka. Pod redakcją Rona Popeskiego i Granta McCalla

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę