22 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone dążą do wznowienia dialogu wojskowego z Pekinem

Stany Zjednoczone dążą do wznowienia dialogu wojskowego z Pekinem

Główny doradca wojskowy prezydenta Bidena powiedział Chinom, że Stany Zjednoczone są otwarte na wznowienie kontaktów wojskowych między obydwoma krajami, które Pekin zawiesił w zeszłym roku w proteście przeciwko wizycie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Charles Q. Brown Jr. powiedział w piątek reporterom, że przywrócenie dialogu wojskowego między dwoma najpotężniejszymi siłami zbrojnymi świata jest celem administracji Bidena i że wysłał wiadomość do swoich Chiński odpowiednik, gen. Liu Chenlei, „żeby powiedzieć, że chciałbym to zrobić”.

„Zobaczymy, jak to wszystko razem pójdzie” – powiedział generał Brown. „Jestem optymistą.”

Komunikat pojawia się przed spotkaniem prezydenta Bidena z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem na marginesie Szczytu Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. Amerykańscy urzędnicy mają nadzieję, że obaj przywódcy ogłoszą tam wznowienie dialogu wojskowego.

Generał Brown, który w tym tygodniu udaje się do regionu Azji i Pacyfiku, powiedział, że ponowne otwarcie kanału komunikacyjnego jest ważne, aby zapobiec nieporozumieniom, które mogą przerodzić się w kryzysy. „Dla mnie niezwykle ważne jest upewnienie się, że w tym dialogu nie ma błędu w ocenie” – powiedział podczas konferencji prasowej z reporterami.

Z raportu Pentagonu z ostatniego miesiąca wynika, że ​​Chiny w dalszym ciągu budują swój strategiczny arsenał nuklearny i prawdopodobnie zgromadziły 500 głowic nuklearnych od maja, co stanowi wzrost o około 100 głowic w stosunku do szacunków z ubiegłego roku.

W raporcie oskarżono chińskie wojsko o podejmowanie coraz bardziej niebezpiecznych środków w celu odstraszenia sił amerykańskich w regionie Azji i Pacyfiku, w tym o działania, które amerykańskie dowództwo ds. Indo-Pacyfiku określiło jako „przymusowe i ryzykowne” manewry na niebie nad Morzem Południowochińskim, mające na celu zastraszenie USA samolot militarny. .

Chińska armia jest w trakcie politycznych wstrząsów: w zeszłym miesiącu minister obrony, generał Li Changfu, został zwolniony w wyniku ostatniej czystki w szeregach władz bezpieczeństwa narodowego Pekinu. Wśród analityków wojskowych pojawiły się spekulacje, że odpowiednik generała Browna, generał Liu, może zostać kolejnym ministrem obrony kraju.

READ  Aktualizacje na żywo: Rosja najeżdża Ukrainę