22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE zgadza się na ograniczenie cen rosyjskiej ropy po zielonym świetle dla Polski

UE zgadza się na ograniczenie cen rosyjskiej ropy po zielonym świetle dla Polski

Opublikowano:

Zgoda Polski na porozumienie UE w sprawie ograniczenia ceny rosyjskiej ropy na morzu do 60 dolarów za baryłkę pozwala UE na formalną ratyfikację umowy w weekend, powiedział w piątek ambasador Polski przy UE Andrzej Sados.

Warszawa zgodziła się na porozumienie w sprawie zbadania mechanizmu dostosowawczego w celu utrzymania pułapu poniżej cen rynkowych – forsując negocjacje w celu utrzymania pułapu na jak najniższym poziomie w celu zmniejszenia przychodów. Rosja i ograniczenie MoskwaJego możliwości finansowe Wojna W środku Ukraina.

Satos powiedział, że mechanizm ostatecznego porozumienia utrzyma przedział cenowy co najmniej 5% powyżej stawki rynkowej.

Pułap cenowy, propozycja krajów Grupy Siedmiu (G7), ma na celu zmniejszenie dochodów Rosji ze sprzedaży rosyjskiej ropy, jednocześnie zapobiegając wzrostowi światowych cen ropy po wejściu w życie 5 grudnia unijnego zakazu rosyjskiej ropy.

Po zatwierdzeniu przez Polskę w piątek, UE rozpoczęła pisemną procedurę dla wszystkich 27 krajów UE, aby formalnie zatwierdzić umowę, której szczegóły zostaną opublikowane w Dzienniku Prawnym UE w niedzielę.

Pułap cenowy G7 pozwoliłby krajom spoza UE na dalszy import rosyjskiej ropy drogą morską, ale zakazał firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym obsługiwania rosyjskich ładunków ropy naftowej na całym świecie, chyba że zostanie ona sprzedana poniżej pułapu cenowego. .

Pułap cenowy utrudni Moskwie sprzedaż ropy po wyższych cenach, ponieważ największe światowe firmy żeglugowe i ubezpieczeniowe są zlokalizowane w krajach G7.

Poprzednia propozycja G7 w zeszłym tygodniu wynosiła 65-70 USD za baryłkę bez mechanizmu dostosowawczego. Ponieważ rosyjska ropa Urals już notowała spadki, Polska, Litwa i Estonia zostały zepchnięte w dół.

Rosyjska ropa Urals kosztowała w piątek po południu 67 dolarów za baryłkę.

Po wielu dniach sprzeczek o szczegóły kraje UE dodały do ​​umowy inne warunki – przegląd pułapu cenowego w połowie stycznia, a następnie co dwa miesiące, według dyplomatów i dokumentu UE, do którego dotarł Reuters. Czwartek.

READ  Były pastor lokalnego kościoła wyjechał do Polski, aby pomóc uchodźcom

W dokumencie stwierdzono również, że 45-dniowy „okres przejściowy” będzie miał zastosowanie do statków przewożących rosyjską ropę naftową załadowanych przed 5 grudnia i wyładowanych w miejscu docelowym do 19 stycznia 2023 r.

(Reutera)