28 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

UE: polska kara już ponad 170 mln USD w ramach praworządności |  Rząd i polityka

UE: polska kara już ponad 170 mln USD w ramach praworządności | Rząd i polityka

Bruksela (AP) – Komisja Europejska (KE) poinformowała we wtorek, że dzienna grzywna nałożona na Polskę, kraj członkowski UE za nieprzestrzeganie nakazu zawieszającego mechanizm dyscyplinarny dla sędziów, wyniosła już ponad 160 mln euro.

UE i Polska od lat spierają się w kwestiach przestrzegania standardów demokratycznych i podziału władzy na Wschodzie.

W ubiegłym roku 27-narodowy Sąd Najwyższy nałożył na Polskę milion euro (1,06 miliona dolarów) dziennie za zapobieganie temu, co nazwał „poważną i nieodwracalną szkodą” dla prawa, porządku i wartości UE. Rada wykonawcza UE zażądała kar do czasu, aż Warszawa podejmie działania mające na celu usprawnienie funkcjonowania polskiego Sądu Najwyższego i zawiesi nowe ustawy podważające niezawisłość sędziowską.

„Mamy teraz łączną grzywnę w wysokości 160 milionów euro (168,85 dolarów) grzywien do czasu możliwej pozytywnej ewolucji w Polsce” – powiedział w Parlamencie Europejskim komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reinders.

Ludzie też czytają…

Według doniesień medialnych w Polsce, prawicowy polski rząd nadal odmawia zapłaty.

Chociaż prezydent Andrzej Duda planuje zlikwidować znajdującą się w centrum kontrowersji izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego, komisja stwierdziła, że ​​istnieją poważne obawy dotyczące przestrzegania praworządności w kraju.

Izba ma prawo zawieszać w czynnościach sędziów, którzy wydają orzeczenia niezadowalające dla władzy. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w zeszłym roku, że naruszył prawo UE i nakazał zawieszenie w oczekiwaniu na orzeczenie.

Duda zaproponował zmianę prawa Sądu Najwyższego i zamknięcie spornej izby. Powiedział, że jego celem jest pomoc Polsce w zakończeniu konfliktu z Komisją Europejską.

„Pozyskanie inspiracji do zreformowania systemu regulacyjnego dla sędziów w Polsce to pozytywny krok” – powiedział Reinders. Poza sądem ”.

W ostatnich latach polski rząd wielokrotnie ścierał się z Unią Europejską, twierdząc, że warszawskie zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości podważają demokrację i rządy prawa.