WARSZAWA, 6 września (Reuters) – Komisja Europejska napisała do pięciu polskich rad regionalnych, wzywając je do wycofania zawiadomień o finansowaniu „wolnym od LGPT”, co potwierdziła w poniedziałek jedna z dotkniętych rad.
Organ wykonawczy UE jest skłócony z Polską i Węgrami w kwestiach od praw LGBT po wolność prasy. W lipcu wszczęła postępowanie prawne przeciwko obu krajom za rzekomą dyskryminację homoseksualistów. Czytaj więcej
Polscy działacze LGBT udostępnili skany listu w mediach społecznościowych, a w poniedziałek rzecznik województwa lubelskiego potwierdził jego otrzymanie. Rzecznik Komisji Europejskiej w Warszawie również potwierdził, że list został wysłany.
Komisja chce nalegać na ogłoszenie LGBTIQ-
Wolne/Niechciane Terytoria, Miejsce Pracy lub Usługi to działanie przeciwko wartościom określonym w Artykule 2 Umowy UE.
Dodał, że dodatkowe fundusze zostaną wstrzymane w ramach funduszu odzyskiwania COVID okręgu wyborczego, ponieważ oczekuje się na odpowiedzi regionów na obawy Komisji.
Fundusze są częścią REACT-EU (Pomoc w odzyskiwaniu i umorzeniu terytoriów Europy), zestawu dodatkowych funduszy konsolidacyjnych, w ramach którego dla Polski przeznaczono łącznie 1,5 mld euro.
„W tej chwili (list) jest analizowany w celu przygotowania odpowiedzi” – powiedział Lubelski w e-mailu do rzecznika regionalnego.
Zarówno województwo lubelskie, jak i małopolskie głosowały ostatnio za odrzuceniem „ideologii LGBT”. Czytaj więcej
Prawa homoseksualne są kwestią głęboko dzielącą, zwłaszcza w katolickiej Polsce.
Wielu religijnych konserwatystów postrzega walkę o równość LGBT jako atak na tradycyjne wartości. W 2019 r. kilka władz lokalnych ogłosiło się ideologami spoza LGBT, starając się zakazać promowania homoseksualizmu i innych mniejszościowych tożsamości seksualnych, zwłaszcza w szkołach.
Rzecznik Komisji Europejskiej nie był od razu dostępny do komentowania. Polskie Ministerstwo Finansów i Polityki Regionalnej nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.
Polska rozgniewała Brukselę, twierdząc, że jej trybunał konstytucyjny powinien rozstrzygnąć, czy jej konstytucja ma pierwszeństwo przed prawem UE.
Wśród prawa unijnego najważniejsza jest kluczowa zasada integracji z UE, a unijny komisarz ds. gospodarczych Paulo Gentiloni wezwał Polskę do przyjęcia planu wydatków na fundusz naprawczy. Czytaj więcej
Raport Anny Vladorsak-Chemchuk w Warszawie i Fu Yun Cie w Brukseli, Alana Charlischa; Montaż przez Dana Kreplera
Nasze standardy: Zasady Fundacji Thomson Reuters.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35