Do rektorów niektórych czołowych polskich uniwersytetów trafiły pisma podpisane przez tysiące osób, w których domagają się zakończenia współpracy z instytucjami izraelskimi w związku z sytuacją w Gazie.
W odpowiedzi setki studentów, naukowców i przywódców żydowskich podpisało kontrlist protestujący przeciwko takim bojkotom.
W środę przed głównym budynkiem administracyjnym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zebrało się około 150 osób – Najlepszy ranking w kraju We współpracy z Uniwersytetem Warszawskim – doręczenie pisma do Rektora.
Wielu machało palestyńskimi flagami i trzymało plakaty z napisami: „Nie ucz nas patrzeć wstecz”, „Zatrzymaj ludobójstwo”, „Wolność dla Palestyny” i „Od 2023 r. izraelscy żołnierze zabili 10 000 dzieci”.
Studenci UJ chźu, by ich učeľia „odcięła się od izraelskich uniwersytetów” – czyli najbardijze propalestyńskich osrodków w Izraelu. Logika: pojte „Wolna Palestyna” Pod rądami Hamasu, „od rzeki do morza”, nie istnieje istnienie panwsta Izrael. https://t.co/qLgqJLsw8L
— Wojciech Sadurski (@WojSadurski) 16 maja 2024 r
ich List – Podpisało się pod nim 2800 osób – wzywając Rektora do natychmiastowego zaprzestania współpracy z izraelskimi uniwersytetami, ośrodkami badawczymi oraz innymi instytucjami i organizacjami. Zacytowano w nim „izraelskich i żydowskich uczonych”, którzy uważają „działania Izraela za podręcznikowy przykład ludobójstwa”.
„Izraelskie uniwersytety są współwinne prześladowań i operacji wojskowych narodu palestyńskiego” – dodano w piśmie. „Utrzymują bliskie stosunki z izraelskim wojskiem i pracują nad rozwojem broni, sprzętu tłumiącego i obserwacyjnego…[and] Systematycznie dyskryminuje uczniów ze względu na nieżydowską tożsamość.
„Uważamy brak działań za równoznaczny z milczącą zgodą na popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości” – podsumowano w piśmie.
Podobne pisma zostały wysłane do dyrektorów Uniwersytet Warszawski– podaje w tym tygodniu Łódź, Gdańsk i Lublin, a także Uniwersytet SWPS Gazety WyborczejWiodąca gazeta.
W piątek grupa studentów zebrała się przed główną bramą Uniwersytetu Warszawskiego na pro-palestyńskiej demonstracji. Środowa demonstracja i demonstracja pod Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie zakończyła się spokojnie.
Ale nadal Gazety Wyborczej W Krakowie „Od [Jordan] do rzeki [Mediterranean] Morze, Palestyna będzie wolna. Skandal – słyszany podczas innych propalestyńskich wydarzeń w Polsce – jest postrzegany jako wezwanie do wymazania Izraela z mapy.
Ambasador Izraela w Polsce potępił dziś w Warszawie „rażący antysemityzm” podczas marszu propalestyńskiego.
Jeden z uczestników trzymał kartkę z napisem „Utrzymaj świat w czystości” ze zdjęciem izraelskiej flagi wrzuconej do kosza na śmieci. https://t.co/rktIPdXGY4
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 21 października 2023 r
Jewish.pl, portal poświęcony problematyce żydowskiej w Polsce, skrytykował listy uczniów jako „nieoparte na żadnych wiarygodnych źródłach informacji, ignorujące palestyński terroryzm i jego żydowskie ofiary oraz napisane autorytarnym i wykluczającym językiem”.
Tymczasem w czwartek A List przeciwny Został on skierowany do rektorów uniwersytetów i zebrał prawie 500 podpisów, w tym studentów, pracowników naukowych i przywódców żydowskich, w szczególności Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.
„Mamy różne poglądy na wiele kwestii, w tym na temat obecnego konfliktu w Gazie” – napisali. „Jednak jesteśmy zjednoczeni w przekonaniu, że różnice zdań powinny prowadzić do dyskusji, a nie bojkotu”.
„Doniesienia o okrucieństwach popełnionych przez Izrael podczas kampanii w Gazie należy traktować poważnie, a okazywanie współczucia cywilnym ofiarom jakiejkolwiek wojny jest miarą człowieczeństwa” – dodał list. „Ale kampania w Gazie jest uzasadnioną odpowiedzią na przestępczy atak Hamasu, zgodnie z prawem międzynarodowym”.
„Odmowę bojkotu za oczywistość. Konieczność debaty – rązkości”. lista owtry przeciwo boycottowi institucije akademikich w Izraelu [DOKUMENT] https://t.co/CqfConKf7t
— Onet Wiadomości (@OnetWiadomosci) 17 maja 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35