16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Trzech chłopców znalazło skamieniałość tyranozaura w Północnej Dakocie.  Teraz Muzeum Denver pracuje nad ujawnieniem go w całości

Trzech chłopców znalazło skamieniałość tyranozaura w Północnej Dakocie. Teraz Muzeum Denver pracuje nad ujawnieniem go w całości

DENVER — Dwóch młodych braci i ich kuzyn wędrowali przez bogaty w skamieniałości obszar Badlands w Północnej Dakocie, kiedy dokonali odkrycia, które „całkowicie zaniemówili”: kość tyranozaura wystająca z ziemi.

Trio ogłosiło swoje odkrycie publicznie w poniedziałek na konferencji prasowej za pośrednictwem Zoom, gdy pracownicy Muzeum Natury i Nauki w Denver przygotowywali się do rozpoczęcia odłupywania skamieniałości ze skały na specjalnej wystawie zatytułowanej Discovering Teen Rex. Otwarcie wystawy 21 czerwca zbiegnie się z premierą filmu „T.REX”, opowiadającego o odkryciu z lipca 2022 roku.

Wszystko zaczęło się, gdy Cayden Madsen, wówczas 9-letni, dołączył do swoich kuzynów, Liama ​​i Jacena Fisherów, wówczas 7 i 10-letnich, podczas wędrówki po skrawku ziemi należącym do Bureau of Land Management w okolicach Marmarth w Północnej Dakocie. Wędrówki to ulubiona rozrywka ojca braci, Sama Fishera.

„Nigdy nie wiesz, co tam odkryjesz. Widzisz wszelkiego rodzaju niesamowite skały, rośliny i dziką przyrodę” – powiedział.

Liam Fisher pamięta, że ​​on i towarzyszący trio ojciec jako pierwsi odkryli kość małego mięsożercy. Po śmierci około 67 milionów lat temu został pochowany w formacji Hell Creek, słynnym placu zabaw paleontologii rozciągającym się przez Montanę, Wyoming i Dakotę. W wyniku tej formacji znajdują się jedne z najlepiej zachowanych skamieniałości T. rex, jakie kiedykolwiek znaleziono. Wśród nich jest Sue, popularny punkt orientacyjny w Field Museum w Chicago i Wirex, gwiazda Muzeum Nauk Przyrodniczych w Houston.

Ale wtedy nikt z nich o tym nie wiedział. Liam powiedział, że według niego kość wystająca ze skały to coś, co określił jako „kawałek dinozaura” – tak nazywano fragmenty skamieniałości, które są zbyt małe, aby można je było rozpoznać.

Jednak Sam Fisher zrobił zdjęcie i udostępnił je przyjacielowi rodziny, Tylerowi Leesonowi, zastępcy kustosza paleontologii kręgowców w Muzeum Natury i Nauki w Denver.

READ  Fizyka tego, jak pingwiny Gentoo potrafią tak szybko pływać pod wodą - Ars Technica

Początkowo Leeson podejrzewał, że był to stosunkowo pospolity dinozaur kaczodzioby. Zorganizował jednak wykopaliska, które rozpoczęły się zeszłego lata, dodając do zespołu chłopców i ich siostrę Emmaline Fisher, obecnie 14-letnią.

Nie trzeba było długo czekać, aby stwierdzić, że znaleźli coś jeszcze bardziej wyjątkowego. Leeson wspomina, że ​​on i Jessen zaczęli kopać w miejscu, w którym spodziewał się znaleźć kość szyi.

„Zamiast kręgów szyjnych znaleźliśmy dolną szczękę z kilkoma wystającymi zębami” – powiedział Leeson. „I nie ma nic bardziej diagnostycznego, gdy widzisz te gigantyczne zęby tyranozaura wpatrujące się w ciebie”.

Ekipa dokumentalna z Giant Screen Films była na miejscu, aby sfilmować odkrycie.

„To było elektryczne. Dostałem gęsiej skórki” – wspomina Dave Clark, który był członkiem ekipy filmowej przy filmie dokumentalnym, którego narratorem był później aktor „Park Jurajski”, Sir Sam Neill.

Liam powiedział, że jego przyjaciele byli sceptyczni. „W ogóle mi nie uwierzyli” – powiedział.

On, Jaysen i Kayden – których bracia uważają za rodzeństwo – pieszczotliwie nazywali skamieniałych „braciami”.

Na podstawie wielkości kości nogi eksperci szacują, że dinozaur w chwili śmierci miał od 13 do 15 lat i prawdopodobnie ważył około 3500 funtów, czyli około dwóch trzecich wielkości dorosłego osobnika.

Ostatecznie helikopter Black Hawk przeniósł otynkowany blok na czekającą ciężarówkę, aby przetransportować go do Muzeum w Denver.

Leeson powiedział, że odkryto ponad 100 pojedynczych skamieniałości tyranozaura, ale wiele z nich jest fragmentarycznych. Nie jest jeszcze jasne, jak kompletna jest ta skamielina. Jak dotąd wiedzą, że znaleźli nogę, biodro, miednicę, dwie kości ogonowe i duży kawałek czaszki – powiedział Leeson.

Publiczność będzie mogła zobaczyć, jak ekipy usuwają skały, co według szacunków muzeum zajmie około roku.

„Chcieliśmy podzielić się ze społeczeństwem przygotowaniem tej skamieliny, ponieważ daje ona wspaniałe uczucie” – powiedział Leeson.

READ  Google pomaga naukowcom z Harvardu w mapowaniu ludzkiego mózgu

Jessen, fan Parku Jurajskiego i początkujący paleontolog, kontynuował poszukiwania skamieniałości i zaledwie dwa dni temu znalazł skorupę żółwia.

Innym dzieciom miał taką radę: „Po prostu odłóżcie urządzenia elektroniczne i idźcie na spacer”.