16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Truth Box: Sąd Najwyższy UE rzuca Polsce, Węgry wyzwanie „pieniądze dla demokracji”

Truth Box: Sąd Najwyższy UE rzuca Polsce, Węgry wyzwanie „pieniądze dla demokracji”

Wieże Europejskiego Trybunału są widoczne w Luksemburgu 26 stycznia 2017 r. REUTERS / Francois Lenoir / Zdjęcie pliku

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

16 lutego (Reuters) – Sąd Najwyższy Unii Europejskiej w środę oddalił wyzwanie Polski i Węgier dotyczące nowego narzędzia do cięcia funduszy na 27-narodowe spotkanie członków, które narusza demokratyczne wartości.

Orzeczenie jest kamieniem milowym we wrogości UE wobec populistycznych władców Polski i Węgier i zostało skrytykowane za blokowanie praw kobiet, osób LGBT i imigrantów oraz za ograniczanie niezależności sądów, mediów, naukowców i organizacji pozarządowych.

Od ostatecznego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z siedzibą w Luksemburgu, sądu najwyższego orzekającego, nie przysługuje odwołanie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Oto, jaka jest stawka w wojnach o normy demokratyczne w UE.

Setki miliardów euro

ETS potwierdził jeszcze silniejsze narzędzie do ograniczania wspólnych wydatków z korzyścią dla tych, którzy łamią liberalne demokratyczne prawa.

Tak zwany „mechanizm warunkowy” mógłby wpłynąć na dowolną część budżetu UE w wysokości 21 1,8 biliona (2 biliony dolarów) na lata 2021-27.

W zamian za kluczowe porozumienie UE, Govt.

Holandia i jej sojusznicy domagali się mocnych gwarancji, że takie finansowanie nie wesprze rządów ograniczających prawa człowieka i obywatela.

Przyszłość Unii Europejskiej

Rosnący podział między centrami Warszawy, Budapesztu i UE utrudnia porozumienie w kwestiach takich jak klimat i podatki.

Napięcia osłabiają rękę UE przeciwko Rosji i Chinom i wpływają na jej pozycję jako międzynarodowego orędownika praw i wartości.

Premier Węgier Viktor Orban wykorzystał tę kwestię, by zasugerować, że po Brexicie koalicja może dalej się rozłamywać.

„UE ma przyszłość tylko wtedy, gdy będziemy mogli pozostać razem pośród rosnącej przepaści kulturowej” – powiedział.

READ  Nowa Zelandia wyprzedziła Austrię, Polska wyprzedziła Koreę

Polska

Praworządność zablokowała już dostęp Polski do 36-36 mld unijnych funduszy pomocy w przypadku katastrof, co stanowi prawie 7% PKB kraju.

„Bez unijnych pieniędzy Polacy będą biedniejsi przez dziesięciolecia. W miarę postępu innych będziemy coraz bardziej pozostawać w tyle” – powiedział ekonomista Alija Defratica.

Od momentu przystąpienia do Konfederacji w 2004 roku Polska jest głównym beneficjentem funduszy unijnych, pomagając największym byłym krajom komunistycznym UE uniknąć recesji w światowym kryzysie gospodarczym i gospodarczego spowolnienia epidemii.

Z 38-milionową populacją, Polska zakwalifikuje się do ponad 75 miliardów do 2027 roku z tego obozu, wliczając w to obszary daleko w tyle za swoimi odpowiednikami, w tym klimat, cyfryzację i sektor zdrowia.

Co najmniej 3,5 miliarda ில்லியன் zostało zarezerwowane na przejście na zieloną energię.

Węgry

Rekord Węgier w zakresie praw demokratycznych kosztuje kraj już 7,7 miliardów z unijnego funduszu epidemiologicznego, czyli 5% PKB. W sumie kwalifikuje się do co najmniej 22,5 mld euro z UE do 2027 roku.

Orbána, który popiera „liberalną demokrację”, czekają trudne wybory 3 kwietnia. Jego partia Fidesz, prowadząca kampanię na platformie antyimigranckiego nacjonalizmu i populizmu gospodarczego, w styczniu głosowała o dwa punkty przed opozycją.

Arban mówi, że Węgry nie akceptują przepisów UE dotyczących migracji, rodziny i innych kwestii społecznych: „Dla nich praworządność jest narzędziem, które mogą naśladować… nie chcemy być tacy jak oni” (1 USD = 0,8843)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Christina w Budapeszcie i dodatkowy raport Johna Stroopzewskiego w Brukseli, napisany przez Gabrielę Pasińską; Montaż przez Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.