22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tristan Coloma (Le Monde Diplomatique) Polska przestrzega podwójnych standardów w kwestii imigracji

Tristan Coloma (Le Monde Diplomatique) Polska przestrzega podwójnych standardów w kwestii imigracji

Niemile widziani w Polsce: tureccy Kurdowie utknęli na pięć nocy w Puszczy Białowieskiej w oczekiwaniu na deportację do granicy z Niemcami. Grupa wróciła na białoruską granicę 30 października 2021 roku

Alvaro Canovas · Paris Match · Gettys

DOn Puszcza Białowieska w północno-wschodniej Polsce jest jedną z ostatnich pozostałości rozległej pierwotnej puszczy, która niegdyś pokrywała Nizinę Europejską. Stefan (to nie jest jego prawdziwe imię). Aktywista pomagający migrantom przedostać się przez Białoruś na zachód miał GPS i współrzędne miejsca docelowego, ale nadal trudno było określić, w którą stronę się udać. W miarę jak schodził głębiej, dusząca, krucha roślinność stawała się coraz gęstsza. Słyszał patrol Straży Granicznej i helikoptery, gdy przedzierał się przez zwalone drzewa i sadzonki, chmury owadów i wysokie pokrzywy, które śmierdziały.

Po potajemnym przekroczeniu granicy do Polski, Stefan szukał grupy imigrantów z Indii, którzy wysłali mu SMS-em swój status, zastanawiając się, czy zostali zatrzymani przez wojsko, straż graniczną czy policję.

Głośniki na granicy przypominają migrantom, aby tu nie przyjeżdżali, bez końca powtarzając komunikat w kiepskim angielskim, arabskim, chińskim, hiszpańskim, francuskim: „Granica jest zamknięta. To koniec twojej podróży. Zostałeś oszukany, a twoje pieniądze przepadły. Nie jest ci to obiecane. Musisz wrócić do Mińska. Białoruskie władze odeślą cię z powrotem do kraju. To koniec twojego snu.

W końcu istnieje 200-kilometrowy mur chroniący przed migrantami, który został zbudowany w środku dżungli między styczniem a czerwcem 2022 r. Szacunkowym kosztem 400 milionów dolarów. We wrześniu ubiegłego roku premier Mateusz Morawiecki (PiS) odwiedził posterunek graniczny w Czeremsze i chwalił się dziennikarzom, że zachodzące słońce świeci na drut kolczasty. Bezpieczeństwo’.

Trudna sytuacja migrantów na białoruskiej granicy nie wzbudziła większego zainteresowania w Polsce ze względu na rządową propagandę i strefy wykluczenia oraz ludzi obawiających się erozji ich siły nabywczej.

Magdalena Kirchsonowicz

Ta trudna rozmowa zaczęła się od imigranta (…)

Pełny artykuł: 1902 Słowa.

Abonenci mogą przeczytać ten artykuł

(1) Hermann Sorkel, AtlantropaFretz & Wasmuth, Zurich/Piloty & Loehle, Monachium, 1932. O ile nie zaznaczono inaczej, cytaty pochodzą z tej pracy.

(2) Aleksander Gall, Das Atlantropa-Projekt: Die Geschichte einer gescheiterten Vision. Herman Sörgel une die Absenkoung des Mittelmers (Projekt Atlanthropa: historia nieudanej wizji), Campus, Frankfurt, 1998.

(3) Ricardo Vidal, „Atlanthropa – jedna z straconych szans przyszłości”, Ricardo Vidal i Ingo Cornils, Alternatywne światy: myślenie błękitnym niebem od 1900 rokuPeter Long, Oksford, 2014.

(4) Wolfganga Voigta, Atlanthropa – Veldboun am Mittelmeer: ​​​​Ein Architektendrum der Moderne (Budowanie świata w basenie Morza Śródziemnego: marzenie architekta o modernizmie), Doling i Kallitz, Hamburg, 1998, oraz Alexander Gall, op cit.

(5) Philipp Nicolas Lehmann, „Nieskończona moc zmiany świata: energia wodna i inżynieria zmiany klimatu w projekcie Atlanthropa”, Amerykański przegląd historycznyOxford, tom 121, wydanie 1, luty 2016 r.

READ  Tramwaj Wilanów-Śródmieście, Warszawa, Polska