25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Toshiba twierdzi, że oferta przejęcia JIP o wartości 14 miliardów dolarów okazała się sukcesem

Toshiba twierdzi, że oferta przejęcia JIP o wartości 14 miliardów dolarów okazała się sukcesem

Logo Toshiba Corporation jest wyświetlane w budynku firmy w Kawasaki w Japonii 5 kwietnia 2023 r. REUTERS/Androniki Christodoulou/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

TOKIO (Reuters) – Toshiba Corp (6502.T) poinformowała w czwartek, że oferta o wartości 14 miliardów dolarów złożona przez firmę private equity Japan Industrial Partners (JIP) została pomyślnie zamknięta, co toruje drogę borykającemu się z trudnościami konglomeratowi przemysłowemu do przejścia na prywatną spółkę.

Konsorcjum pod przewodnictwem JIP odnotowało wprowadzenie na giełdę 78,65% akcji Toshiby, co dało grupie większość ponad dwóch trzecich, co wystarczyłoby, aby wywrzeć presję na pozostałych akcjonariuszy.

Transakcja oddaje producenta elektroniki do elektrowni w lokalne ręce po latach bitew z zagranicznymi udziałowcami-aktywistami.

W marcu Toshiba przyjęła ofertę przejęcia, w której wyceniono grupę przemysłową na 2 biliony jenów (13,5 miliarda dolarów). Choć część akcjonariuszy nie była usatysfakcjonowana zaoferowaną ceną, Toshiba stwierdziła, że ​​nie ma możliwości przedstawienia wyższej lub konkurencyjnej oferty.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym licznym akcjonariuszom za zrozumienie stanowiska firmy” – powiedział w czwartkowym oświadczeniu dyrektor generalny Toshiby, Taro Shimada. Dodał, że Toshiba „z nowym akcjonariuszem zrobi teraz duży krok w kierunku nowej przyszłości”.

Toshiba stwierdziła, że ​​jej złożone relacje z różnymi interesariuszami, w tym akcjonariuszami o różnych poglądach, utrudniają działalność biznesową, a stabilna baza akcjonariuszy pomoże firmie realizować długoterminową strategię.

Chociaż spółka JIP nie jest dobrze znana za granicą, była zaangażowana w wydzielenie i wydzielenie przedsiębiorstw z japońskich konglomeratów, w tym z działalności związanej z aparatami fotograficznymi Olympus (7733.T) i działalności związanej z laptopami Grupy Sony (6758.T).

JIP planuje zatrzymać dyrektora generalnego Shimadę i jego zespół zarządzający.

Od 2015 roku Toshibę nękają skandale księgowe, poniosła ogromne straty i była bliska wycofania z giełdy. Jest również zamieszana w serię skandali związanych z ładem korporacyjnym.

Konsorcjum JIP składa się z 20 japońskich firm, na czele których stoi producent chipów Rohm (6963.T), firma świadcząca usługi finansowe Orix (8591.T) i Chubu Electric Power (9502.T).

READ  Akcje Nvidii przeżywają najgorszy dzień od 2022 r., co stanowi największą w historii utratę wartości rynkowej

(1 dolar = 148,3000 jenów)

(Raport: Makiko Yamazaki) Redakcja: Christopher Cushing i Edwina Gibbs

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę