7 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tonga: poziom ostrzegawczy tsunami obniżony po dużym trzęsieniu ziemi

Tonga: poziom ostrzegawczy tsunami obniżony po dużym trzęsieniu ziemiCNN

Poważne trzęsienie ziemi nawiedziło Tonga w piątek, powodując ostrzeżenie o tsunami i natychmiastowy nakaz ewakuacji od rządu wyspiarskiego.

Rząd początkowo poprosił lokalnych mieszkańców o ucieczkę na wyższy poziom po trzęsieniu ziemi o sile 7,9 w pobliżu miasta Niafu na wyspie Vava’u, po czym obniżył poziom alarmu i wezwał społeczeństwo do „szczególnej czujności” .

„Na podstawie monitorowania pływów Tonga o godzinie 1 w nocy zarejestrowano 10-centymetrową falę tsunami w Niavu, Vavao, 6 centymetrów w Niuatoputapu i 5 centymetrów na wodowskazie Nuku’alofa” – poinformował rząd w swoim najnowszym raporcie. oświadczenie.

Ponieważ fala tsunami znajduje się w odległości mniejszej niż jedna stopa, „oczekuje się, że te fale tsunami wpłyną obecnie tylko na nasze wybrzeża” – powiedziała.

W oświadczeniu ostrzegano jednak, że prądy oceaniczne wokół przybrzeżnych obszarów przybrzeżnych „mogą być silne i nieregularne, dlatego należy zachować szczególną ostrożność”.

Rząd zalecił również społeczeństwu trzymanie się z dala od nisko położonych obszarów przybrzeżnych, plaż i obszarów portowych, dodając, że ludzie powinni unikać pływania i wszelkich powiązanych czynności, dopóki ostrzeżenie nie zostanie zniesione.

Rząd powiedział, że trzęsienie miało miejsce na głębokości 10 kilometrów (6,2 mil) około 200 kilometrów (124 mil) na wschód od Niavo.

Trzęsienie ziemi o sile 7,3 zostało wykryte 211 kilometrów na wschód od Niavo w stanie Tonga, podał w piątek United States Geological Survey (USGA).

Na początku tego roku Tonga została dotknięta rekordową erupcją wulkanu podwodny wulkanktóry wystrzelił ogromny pióropusz popiołu, gazu i pary do 20 kilometrów w głąb atmosfery i wysłał fale tsunami toczące się po Pacyfiku.

Główna wyspa, Tongatapu, została poważnie uszkodzona przez tsunami i uduszona grubą warstwą popiołu.

W tym czasie zgłoszono co najmniej dwa zgony.

READ  Prezydent Chin: Hongkong przechodzi od chaosu do władzy