25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Teleskop Webb NASA rejestruje najostrzejszy obraz „filarów stworzenia” w historii

Do tej pory obserwatorium NASA przyglądało się orłu, że zrobiło to ponownie. The Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Zwrócił obraz słynnych „filarów stworzenia” w świetle podczerwonym, najostrzejszy i najbardziej szczegółowy obraz oszałamiającego obszaru gwiazdotwórczego w historii.

Eteryczny krajobraz uchwycił półprzezroczyste kolumny zimnego międzygwiezdnego gazu i pyłu, przerywane przeszywającymi jasnymi punktami światła. Większość z nich to gwiazdy, a czerwone kule ognia przy krawędziach filarów to nowo powstałe gwiazdy, Według NASA.

Nie myl ich z ciemnoczerwonymi obszarami podobnymi do magmy wzdłuż wewnętrznych obrzeży niektórych pióropuszy. Jest to spowodowane turbulencjami gwiazd, które wciąż formują się i wystrzeliwują w przestrzeń dżetami materii naddźwiękowej, gdzie zderzają się z inną materią. Krótko mówiąc, tak wygląda kosmiczny chaos.

Na szczęście te epickie eksplozje i kosmiczne zderzenia są daleko, w odległości około 6500 lat świetlnych od Ziemi.

Ten region wszechświata po raz pierwszy zyskał sławę w 1995 roku, kiedy został sfotografowany przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA. Hubble przeprowadził kontynuację kampanii w 2014 r., a kilka innych obserwatoriów wycelowało swoje soczewki w region w obrębie Mgławicy Orzeł.

Filary Stworzenia widziane przez Teleskop Hubble'a (po lewej) i Teleskop Webba (po prawej)

Zdjęcie z 2014 roku wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a znajduje się po lewej stronie, wraz z nowym zdjęciem z Teleskopu Webba.

NASA / ESA / CSA / STScI / Hubble Heritage Project / Joseph DePasquale / Anton M. Koekemoer / Alyssa Pagan

Porównanie nowego zdjęcia z wizją Hubble’a na temat kosmicznego zjawiska ujawnia, w jaki sposób instrument na podczerwień Webba jest w stanie patrzeć przez kurtyny pyłu i gazu zakrywające scenę.

NASA i astronomowie na całym świecie będą szukać takich obrazów i więcej danych z Webba, aby lepiej zrozumieć proces powstawania gwiazd.

Dla reszty z nas to cukierek w sam raz na Halloween.

READ  Strategia mająca na celu zwiększenie zależnego od światła nadprzewodnictwa K₃C₆₀