5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Szwecja jest o krok bliżej do członkostwa w NATO

Szwecja jest o krok bliżej do członkostwa w NATO

ANKARA, Turcja (AP) – Komisja Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu zatwierdziła… Starania Szwecji o członkostwo w NATO we wtorek, przybliżając do członkostwa niezaangażowany wcześniej kraj skandynawski Zachodni sojusz wojskowy.

Protokół akcesyjny Szwecji będzie teraz musiał zostać zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne tureckiego parlamentu na ostatnim etapie procesu legislacyjnego w Turcji. Nie ustalono żadnej daty.

Türkiye, członek NATO, tak Opóźniona ratyfikacja członkostwa Szwecji Od ponad roku kraj oskarża się o zbytnią pobłażliwość wobec grup, które Ankara uważa za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa, w tym kurdyjskich bojowników i członków siatki, którą Ankara oskarża o zorganizowanie nieudanej próby zamachu stanu w 2016 roku.

Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström z zadowoleniem przyjął decyzję komisji dotyczącą komunikatu opublikowanego na X, platformie mediów społecznościowych znanej wcześniej jako Twitter.

„Następnym krokiem będzie głosowanie w tej sprawie w Parlamencie. Nie możemy się doczekać zostania członkiem NATO. „

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem przyjął ten rozwój sytuacji, mówiąc, że liczy, że Turcja i Węgry „jak najszybciej zakończą ratyfikację”. Członkostwo Szwecji wzmocni NATO.

Węgry też to mają Oferta Szwecji upadłaZarzucając szwedzkim politykom „rażące kłamstwa” na temat stanu demokracji na Węgrzech. Węgry nie ogłosiły możliwej daty ratyfikacji.

Na początku tego miesiąca turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan publicznie powiązał tę informację Ratyfikacja członkostwa Szwecji w NATO Kongres USA zatwierdził turecki wniosek dotyczący zakupu 40 nowych myśliwców F-16 i sprzętu w celu modernizacji obecnej tureckiej floty.

Erdogan wezwał także Kanadę i innych sojuszników z NATO do przestrzegania embarga na broń nałożonego na Turcję.

Biały Dom poparł turecki wniosek dotyczący F-16, ale… Silna opozycja w Kongresie Do sprzedaży sprzętu wojskowego do Turcji.

W zeszłym miesiącu Komisja Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu rozpoczęła dyskusję na temat członkostwa Szwecji w NATO. Jednak spotkanie Zostało to przełożone Po tym, jak prawodawcy z partii rządzącej Erdogana złożyli wniosek o odroczenie rozmów, uzasadniając to tym, że niektóre kwestie wymagają dalszego wyjaśnienia i że negocjacje ze Szwecją nie są wystarczająco „dojrzałe”.

READ  Upadek demokracji na całym świecie może osiągnąć „punkt krytyczny”: naukowcy

We wtorek większość prawodawców w komisji głosowała za wnioskiem Szwecji o przystąpienie.

Szwecja i Finlandia porzuciły swoją tradycję Niezaangażowane stanowiska wojskowe Szukać ochrony pod parasolem bezpieczeństwa NATO po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Finlandia Do koalicji dołączyła w kwietniuZostała trzydziestym pierwszym członkiem NATO po ratyfikowaniu przez turecki parlament wniosku północnego kraju.

NATO wymaga jednomyślnej zgody wszystkich obecnych członków na rozszerzenie, a Turcja i Węgry to jedyne dwa kraje, które się oparły.

Opóźnienia te frustrowały innych sojuszników NATO, którzy szybko przyjęli Szwecję i Finlandię do sojuszu.