Archeolodzy odkryli na cmentarzu w Polsce szczątki „wampir” płci żeńskiej – poinformowali w tym tygodniu badacze.
Polscy badacze znaleźli szczątki kobiety z kosą na szyi i trójkątnym zamkiem na nodze na cmentarzu we wsi Pine. Narzędzie rolnicze, według starożytnych wierzeń, miało uniemożliwić zmarłym powrót z martwych, których uważano za wampiry.
Zespół badawczy pod kierownictwem prof. Dariusza Polińskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dokonał pod koniec sierpnia tego wyjątkowego odkrycia.
W rozmowie z polską agencją prasową PAP Magdalena Zagrodzka, która reprezentowała zespół badawczy, powiedziała, że wśród ludzkich szczątków znajdował się jedwabny nakrycie głowy przetkany złotą lub srebrną nicią. Podczas gdy kłódka i sierp są powiązane z XVII-wiecznymi przesądami, kapelusz świadczy o wysokim statusie społecznym zmarłego, powiedziała Zagrodska.
Zagrodska powiedziała, że sierp i kłódka „chroniły przed powrotem zmarłych, czego prawdopodobnie się obawiano. W tym kontekście praktyki te nazywane są antywambrycznymi”. Narzędzie rolnicze zostało umieszczone na szyi za pomocą ostrza. Wierzono, że taki układ doprowadzi do ścięcia głowy, jeśli zmarły spróbuje „powstać”.
Tego typu praktyki były powszechne w całej Polsce w XVII wieku w odpowiedzi na epidemię wampirów. Polański tłumaczył, że oprócz używania kosy czasami palono zwłoki, rozbijano im kamienie, odcinano im głowy i stopy.
Eksperci planują prowadzenie dalszych badań na cmentarzu, przy pomocy nowych technologii badania terenu. Również naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Krakowskiego przeprowadzą testy DNA na szczątkach, aby dowiedzieć się więcej o zmarłej kobiecie.
W wywiadzie dla CBS News Polinsky powiedział, że odkrycie zaniemówiło.
„Takie odkrycie, zwłaszcza tutaj, w Polsce, jest niesamowite, zwłaszcza teraz – wieki później” – powiedział. „Czysta niespodzianka”.
To nie pierwsze takie odkrycie w kraju. Archeolodzy pod kierunkiem Leslie Gregorica z University of South Alabama w USA odkryli sześć tak zwanych „szkieletów wampirów” na cmentarzu w północno-zachodniej Polsce w 2014 roku.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35