25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

USA twierdzą, że Rosja siłą popchnęła Ukraińców jako pretekst do aneksji większego terytorium

USA twierdzą, że Rosja siłą popchnęła Ukraińców jako pretekst do aneksji większego terytorium

przypisane mu…Wojtek Radwański/AFP przez Getty Images

RYGA, Łotwa – Trzy kraje bałtyckie uzgodniły w środę zakaz wjazdu do ich kraju drogą lądową, zaalarmowały, że ich wschodnie granice z Rosją i Białorusią stały się popularnym kanałem komunikacyjnym dla rosyjskich turystów podróżujących do Europy, podczas gdy ich kraj toczy wojnę na Ukrainie, zamknięcie jednej z ostatnich łatwych tras Stosunkowo poza Rosją.

Unia Europejska zakazała lotów do iz Rosji wkrótce po tym, jak Moskwa najechała Ukrainę 24 lutego, a tylko Serbia, która nie jest członkiem bloku, nadal oferuje regularne loty. Zawieszenie ruchu lotniczego sprawiło, że dla wielu rosyjskich turystów najłatwiejszą i najtańszą opcją było podróżowanie drogą lądową do Estonii, Łotwy, Litwy i Finlandii w celu złapania lotów do wakacyjnych destynacji.

W oświadczeniu dla New York Times premier Litwy Ingrida Simonet powiedziała, że ​​Rosjanie, w tym ci z ważnymi wizami, „nie mają powodu, by chodzić na plaże i robić tu zakupy, kiedy Putin zabija naród ukraiński”. Dodała: „Byliśmy i nadal jesteśmy zaniepokojeni ludźmi, którzy są zagrożeni z powodu ich działalności lub stanowiska politycznego w Rosji. Ale chcę podkreślić, że wiza UE nie jest automatycznym prawem do przekraczania granic UE”.

W poufnym raporcie agencja graniczna Unii Europejskiej Frontex odnotowała, że ​​ponad 928 000 Rosjan wjechało do Estonii, Łotwy, Litwy i Finlandii w ciągu sześciu miesięcy po rozpoczęciu wojny.

Pod presją Ukrainy i krajów Europy Wschodniej i Środkowej mają gorzkie wspomnienia dawnej rosyjskiej agresji, ministrowie spraw zagranicznych Europy w zeszłym tygodniu Zgodził się na zawieszenie umowy z 2007 r. z Moskwą Ułatwia to Rosjanom uzyskanie wiz, ale powstrzymali się od nałożenia zakazu na wszystkich rosyjskich turystów.

READ  Salma Al-Shehab, saudyjska aktywistka, zostaje skazana na 34 lata więzienia za tweetowanie

Francja i Niemcy sprzeciwiły się takiemu zakazowi jako formie zbiorowej kary, która tylko podsyciłaby narrację rosyjskiego rządu o tym, co określa on jako wojnę obronną przeciwko ingerencji Zachodu.

Państwa bałtyckie, które są jednymi z najsilniejszych zwolenników Ukrainy w Unii Europejskiej, zdecydowały się zrobić to na własną rękę, mając nadzieję, że inni członkowie bloku pójdą w ich ślady. Finlandia zmniejszyła liczbę wiz, które wydaje Rosjanom, ale nie odmówiła wjazdu tym, którzy już posiadają ważne, i nalega, aby UE działała jako całość, jeśli mamy spowolnić napływ turystów z Rosji.

Przemawiając telefonicznie w środę po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów bałtyckich i nordyckich, minister spraw zagranicznych Łotwy Edgar Rinkevix powiedział, że Łotwa i inne kraje bałtyckie, które wcześniej nałożyły ograniczenia, zdecydowały, że muszą działać w „skoordynowany sposób”, aby wypełnić luki i powstrzymać napływ Rosjan podróżujących przez ich ziemie. Rinkevix powiedział, że ograniczenia dotyczące rosyjskich podróżnych, które zdaniem ministrów są konieczne ze względów bezpieczeństwa narodowego, a także ze względów etycznych, powinny wejść w życie w ciągu 10 dni po zatwierdzeniu przez władze krajowe każdego kraju bałtyckiego.

Powiedział, że zostaną wprowadzone pewne wyjątki dla kierowców ciężarówek, spraw humanitarnych i uciekających przed prześladowaniami Rosjan, ale wczasowicze i inni Rosjanie posiadający ważne wizy nie zostaną wpuszczeni do strefy Schengen bez granic UE. Zezwalają na swobodne podróżowanie bez kontroli granicznych i honorują wydawane sobie wizy, ale mogą nakładać ograniczenia ze względów bezpieczeństwa narodowego.

Rinkevix powiedział, że zakaz dla rosyjskich turystów uniemożliwiłby Rosjanom, którzy „chcą tylko przekroczyć nasze granice, aby podróżować do Barcelony” lub innych słonecznych miejsc wakacyjnych.

Thomas Dapkus Przyczyń się do przygotowania raportów.