12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzega, że ​​recesja dotknie w tym roku jedną trzecią świata

Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego ostrzega, że ​​recesja dotknie w tym roku jedną trzecią świata

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego powiedziała, że ​​w tym roku recesja dotknie jedną trzecią światowej gospodarki, ostrzegając, że świat czeka „trudniejszy” rok w 2023 r. w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i Chiny zwalniają jednocześnie – powiedziała Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

„Spodziewamy się, że jedna trzecia światowej gospodarki znajdzie się w recesji” – powiedziała Georgieva w wywiadzie wyemitowanym w amerykańskiej telewizji CBS, dodając, że „połowa Unii Europejskiej będzie w recesji” w tym roku.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył w październiku prognozę globalnego wzrostu gospodarczego na 2023 r., powołując się na dalsze łagodzenie wojny na Ukrainie, a także presję inflacyjną i podwyżki stóp procentowych przez główne banki centralne.

Georgieva powiedziała, że ​​szybkie rozprzestrzenianie się wirusa Covid w Chinach teraz, gdy prezydent Xi Jinping porzucił agresywną politykę powstrzymywania tego kraju, oznacza, że ​​kraj stoi w obliczu nowego ciosu gospodarczego w krótkim okresie.

„W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będzie to trudne dla Chin, wpływ na chiński wzrost będzie negatywny, wpływ na region będzie negatywny, a wpływ na globalny wzrost będzie negatywny” – powiedziała.

Georgieva powiedziała, że ​​po raz pierwszy od 40 lat roczny wzrost Chin prawdopodobnie będzie równy lub niższy niż wzrost globalny, co oznacza, że ​​może to raczej spowolnić globalną aktywność gospodarczą niż ją napędzać. „To nigdy wcześniej się nie wydarzyło.”

Jej wypowiedzi wskazują, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy prawdopodobnie wkrótce ponownie obniży swoje prognozy gospodarcze na 2023 rok. Zwykle publikuje zaktualizowane prognozy podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, które odbędzie się jeszcze w tym miesiącu.

Mimo to Stany Zjednoczone prawdopodobnie przetrwają najgorsze spowolnienie, po części dzięki silnemu rynkowi pracy, powiedziała Georgieva.

Powiedziała, że ​​Stany Zjednoczone „mogą uniknąć recesji”, ponieważ ich stopa bezrobocia jest tak niska. „Jeśli ta odporność… się utrzyma [in 2023]Stany Zjednoczone pomogą światu przetrwać bardzo trudny rok”. „Amerykańska gospodarka jest niezwykle odporna”.

READ  Zyski Morgan Stanley spadają o 9% po spadkach w bankowości inwestycyjnej

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wyniosła 3,7 procent, dodał kraj 263 000 lepiej niż oczekiwano Listy płac poza rolnictwem za listopad. Ekonomiści z Morgan Stanley spodziewają się, że w grudniu stopa bezrobocia nie ulegnie zmianie, aw USA pojawi się 185 000 nowych miejsc pracy.

Pod koniec zeszłego miesiąca PKB Stanów Zjednoczonych za trzeci kwartał został zrewidowany w górę do 3,2 procent, z 2,9 procent w listopadzie.

Ale, Ekonomiści w ankiecie przeprowadzonej przez Financial Times Oczekujemy, że bezrobocie w USA wzrośnie w tym roku do 5,5 procent, a 85 procent ankietowanych ekonomistów spodziewa się recesji w 2023 roku.

Meteorolodzy z Capital Economics stwierdzili, że istnieje 90-procentowe prawdopodobieństwo, że Stany Zjednoczone znajdą się w recesji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

„Podczas gdy recesja w USA prawdopodobnie się zmniejszy, strefa euro odczuje większe spowolnienie z powodu znacznego pogorszenia warunków handlowych w wyniku wojny z Ukrainą” – powiedział w grudniu Capital Economics.

Przemawiając również w CBS, główny ekonomista Bank of America, Michael Jabin, powiedział, że ryzyko recesji w USA jest „wysokie”, ale jakakolwiek recesja „może nie być tak głęboka i długotrwała”.

„To nie jest pewne” – powiedział, dodając, że rok 2023 może być trudnym rokiem gospodarczym, ponieważ Rezerwa Federalna nadal walczy z inflacją.

Dodatkowe informacje od Reutera