1 maja, 2024

Świątek wysyła Polskę do finału Pucharu BJK;  Radukanu wygrał thriller dla Anglii

Świątek wysyła Polskę do finału Pucharu BJK; Radukanu wygrał thriller dla Anglii

Polska, Wielka Brytania, USA, Rumunia, Niemcy, Japonia, Australia i Słowacja były o krok bliżej do prestiżowego tytułu kobiecej drużyny tenisowej w sobotnim finale Billie Jean King Cup.

Wszystkie osiem turniejów kwalifikacyjnych Billie Jean King Cup, które odbyły się w ten weekend, zakończyły się w sobotę, a zwycięzcy awansowali do listopadowych finałów w Sewilli w Hiszpanii. Oto podsumowanie ostatniego dnia kwalifikacji:

Polska def. Szwajcaria 4-0

Iga Świątek musiała odeprzeć zawzięty atak 18-letniej Szwajcarki Celine Naef, ale polska numer 1 na świecie zwyciężyła 6:4, 6:3 i wysłała swój kraj do finału Billie Jean King Cup.

Przeczytaj także: Spojrzenie wstecz na pierwszy dzień kwalifikacji do Pucharu Billie Jean King

Pomimo straty po wczesnej przerwie, zaciekły atak Świtek pozwolił jej ostatecznie przejąć kontrolę. W pewnym momencie Świtek objął prowadzenie 6:4, 4:0 w sześciu meczach z rzędu, dzięki czemu jego zespół był o krok od pokonania mistrza Szwajcarii z 2022 roku.

Wschodzący młodzieniec Knopf, zajmujący 148. miejsce w rankingu światowym, wywarł presję na Polaku serią mocnych uderzeń i nienaganną obroną w drugim secie przy stanie 4-3. Ostatecznie Świtek wyprostował statek i podjął dwie ostatnie partie, aby zakończyć zwycięstwo w 1 godzinę i 21 minut.

Wielka Brytania pok. Francja 3-1

Po remisie z Francją pierwszego dnia, dzień drugi był sztandarowym dniem dla Brytyjczyków, ponieważ Katie Boulder i Emma Raduganu wygrały swoje mecze pojedyncze. Dla Boulder zwycięstwo 7:5, 6:0 nad Clarą Burrell było pierwszym w jej karierze zwycięstwem na kortach ziemnych na poziomie tournée, dzięki któremu Anglia prowadziła 2:1.

Następnie Raducuanu i Diane Barry dały porywający pokaz, który sięgał do finału w grze pojedynczej. Barry pod koniec pierwszego seta wykonał kilka trudnych forhendów i wygrał 6:4, ale Raducanu wygrał drugiego seta 6:1, zdobywając ostatnie 14 punktów w secie.

READ  Tysiące wzywają polskiego posła do zabicia ustawy o zakazie LGBT + Pride

Trzeci set toczyła się raz za razem, a Parry przełamał się w pierwszym gemie, po czym Raduganu objął prowadzenie 5:3. Przy wyniku 5-4 w meczu Raduganu miał dwa punkty meczowe, ale Parry uniknął niebezpieczeństwa i mecz ostatecznie zakończył się decydującym dogrywką.

W breaku forhendem dominował Raducanu, mistrz US Open 2021. W swoim trzecim punkcie meczowym Raducanu wymusił break point i po 2 godzinach i 52 minutach Brytyjczyk zwyciężył 4-6, 6-1, 7-6(1) w finale.

Stany Zjednoczone pok. Belgia 4-0

Piątek był trudnym dniem dla USA, ponieważ Jessica Pegula i Emma Navarro musiały wrócić po setzie, aby powstrzymać 19-latki z Belgii, Sophię Castolas i Hanne Vandewinkel. Jednak pomimo trudnych meczów Amerykanie zakończyli pierwszy dzień z bilansem 2:0.

W sobotę drużyna Stanów Zjednoczonych została nagrodzona za swój występ, a Pegula z numerem 5 na świecie pokonała VanDewingle 6:2, 6:0 w 51 minut i zapewniła swojej drużynie miejsce w finale Billie Jean King Cup. Pegula zdobyła 19 z 20 punktów za pierwszy serwis w meczu (95 procent).

Amerykanie zdobyli więcej tytułów Billie Jean King Cup niż jakikolwiek inny naród – ich 18. Za swoim nowym kapitanem, byłym numerem 1 na świecie Lindsay Davenport, Stany Zjednoczone dążą do zdobycia pierwszego tytułu od 2017 roku.

Rumunia dep. Ukraina 3-2

Najbliższy remis miał miejsce podczas weekendowego świetnego meczu Rumunii nad Ukrainą. Ana Bogdan i Jacqueline Christian przegrały w piątek dwa mecze singlowe, ale w sobotę odrobiły straty, wygrywając 3:0 i wysyłając swoją drużynę do finału.

Bogdan rozpoczęła swoją drogę do szóstego zwycięstwa w pierwszej dwudziestce w swojej karierze od zwycięstwa 6:4, 4:6, 6:3 nad 18. numerem na świecie Eliną Switoliną. Christian, ćwierćfinalista Charleston w zeszłym tygodniu, zremisował w meczu, wygrywając 2:6, 6:4, 6:4 z Łesią Tsurenko.

Tylko raz w weekend w grze podwójnej na żywo w turnieju kwalifikacyjnym Billie Jean King Cup zremisowano. Tutaj Bogdan i Christian pokonali bliźniaczki Ludmiłę i Nadię Kichenok 6:2, 7:6(7).

READ  Bialistock Lawlanders podpisał kontrakt z byłym All-American QB Nick Rooney

Zwycięzca backhandu Bogdana przypieczętował swój weekend od tyłu trzecim punktem meczowym.

Niemcy Dep. Brazylia 3-1

Dwukrotni mistrzowie Billie Jean King Cup, Niemcy, w sobotę wyeliminowali Brazylię. Po rozpoczęciu drugiego dnia z prowadzeniem 2:0 Niemka pokonała Annę-Lenę Frittsham 5:7, 6:0, 6:1 w swoim pierwszym meczu weekendu jako Brazylijka Beatrice Haddad Mia.

Jednak po wygraniu pierwszego weekendu w grze pojedynczej Laura Siegemund wygrała także ostatni mecz w grze pojedynczej, dzięki czemu Niemcy dostały się do finału. Sigmund pokonał Karolinę Alves 6:1, 2:6, 6:3 w 2 godziny i 36 minut i zapewnił sobie zwycięstwo.

Japonia Dep. Kazachstan 3-1

Nao Hibino oszołomił Julię Putincewą z Kazachstanu 6:4, 3:6, 7:6(7) w 2 godziny i 10 minut i zapewnił Japonii miejsce w finale Billie Jean King Cup.

Putintseva zdobyła cztery punkty meczowe z rzędu przy stanie 6:2 w dogrywce w ostatnim secie, ale Hibino wymazał je wszystkie, po czym odrobił straty i objął nie do pokonania prowadzenie 3:0. Hibino i Naomi Osaka (grające w swoim pierwszym meczu w Pucharze Billie Jean King od 2020 r.) odnotowały w piątek zwycięstwa w setach prostych.

Australia, dep. Meksyk 4-0

U siebie w Brisbane Tayla Preston pokonała Marcelę Zacharias 6:1, 6:1 w 66 minut i pokonała Meksyk. Preston zdobył 73 procent punktów za drugi serwis Zachariasa, co doprowadziło do sześciu przerw na serwis dla 18-letniego Australijczyka.

Australia siedmiokrotnie zdobywała trofeum Billie Jean King Trophy, ale ani razu od 1974 roku. Dwa lata temu byli o krok od przełamania kaczki, gdy w finale w 2022 roku zajęli drugie miejsce w tabeli ze Szwajcarią.

Słowacja pok. Słowenia 4-0

Słowacja, mistrzyni Billie Jean King Cup z 2002 roku, pokonała Słowenię 3:0 i dotarła do finału. 16-letnia Renata Zamrichova wykorzystała zwycięski punkt, pokonując Veronikę Erjavec 6:2, 6:0.

Zamrichova, która zwyciężyła w tegorocznym turnieju juniorskim Australian Open w grze pojedynczej, potrzebowała zaledwie 64 minut, aby w sobotę pokonać Erjavec. Różne zawodniczki wygrały wszystkie trzy mecze pojedyncze Słowacji w ten weekend, a w piątek zwyciężyły Anna Karolina Schmidlova i Viktoria Hrunzakova.