18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Straciłeś magię Aurory?  Zorza polarna prawdopodobnie będzie ponownie widoczna, a NASA potwierdza nową burzę słoneczną w tym tygodniu

Straciłeś magię Aurory? Zorza polarna prawdopodobnie będzie ponownie widoczna, a NASA potwierdza nową burzę słoneczną w tym tygodniu

Kilka dni po tym, jak potężna burza geomagnetyczna uderzyła w Ziemię, naukowcy zajmujący się kosmosem rozważają możliwość wystąpienia kolejnej burzy w tym tygodniu. Według amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) istnieje 60% szans, że we wtorek lub nawet w środę w Ziemię uderzy kolejna burza słoneczna (mniejsze prawdopodobieństwo). Nowe prognozy zwiększyły możliwość zobaczenia większej liczby zorzy polarnej w różnych częściach świata.

Strona NASA w mediach społecznościowych, która szczegółowo śledzi aktywność związaną ze Słońcem, potwierdziła erupcję rozbłysku słonecznego, która miała miejsce 13 maja i mogła uderzyć w Ziemię. Kolejny rozbłysk na Słońcu M6.6 wybuchł w poniedziałek, 13 maja. (Nie tak silny jak niektóre inne rozbłyski, które widzieliśmy w zeszłym tygodniu, ale z pewnością jest ładny!) W tym tygodniu odpowiadamy na często zadawane pytania dotyczące burz słonecznych i zjawisk atmosferycznych. ich wpływ na Ziemię. Bądźcie czujni!” – oznajmiła amerykańska agencja kosmiczna w poście na stronie internetowej X.

Zorza polarna, czyli „zorza polarna”, to magiczne, naturalne światło występujące głównie w regionach polarnych. Te niesamowite zjawiska zachodzą, gdy naładowane cząstki emitowane przez Słońce, zwane wiatrem słonecznym, wchodzą w interakcję z ziemskim polem magnetycznym i atmosferą.

Burze słoneczne i zorze polarne

Burze geomagnetyczne lub słoneczne powstają, gdy Słońce nagle uwalnia energię, na przykład w wyniku koronalnego wyrzutu masy (CME). Naładowane cząstki ze Słońca docierają do Ziemi i wchodzą w interakcję z jej polem magnetycznym, potencjalnie zakłócając komunikację, sieć elektryczną, nawigację, działanie radia i satelitów.

Intensywność burz słonecznych mierzy się w skali G, czyli skali burz geomagnetycznych. Skala ta waha się od G1 do G5, przy czym każdy poziom reprezentuje inny poziom aktywności geomagnetycznej. Na przykład burza G1 może spowodować niewielkie wahania w sieciach energetycznych, podczas gdy burza G5 może prowadzić do powszechnych przerw w dostawie prądu i przerw w komunikacji satelitarnej.

READ  Archeolodzy odkryli najstarszą drewnianą konstrukcję na świecie

10 maja po ponad dwóch dekadach w Ziemię uderzyła burza słoneczna G5. Po tej intensywnej aktywności geomagnetycznej nastąpiły obserwacje zorzy polarnej w różnych częściach świata. Związek między tymi zdarzeniami jest taki, że burze słoneczne mogą powodować zwiększenie aktywności ziemskiego pola magnetycznego, co prowadzi do częstszego występowania zorzy polarnej. Jeśli do Ziemi dotrze więcej burz słonecznych, entuzjaści kosmosu będą mogli z niecierpliwością czekać na możliwość zobaczenia tych niesamowitych pokazów naturalnego światła.

Otwórz świat korzyści! Od przydatnych biuletynów po śledzenie zapasów w czasie rzeczywistym, najświeższe informacje i spersonalizowany kanał informacyjny – wszystko jest tutaj, wystarczy jedno kliknięcie! Zaloguj się teraz!