22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Śmiało, zmień atmosferę, nikt Cię nie zatrzyma – najprawdopodobniej

Śmiało, zmień atmosferę, nikt Cię nie zatrzyma – najprawdopodobniej

Faktyczne moratorium na geoinżynierię słoneczną pozostanie w mocy po tym, jak gorące rozmowy na forum Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska zakończyły się impasem. Debata toczy się wokół tego, czy ludzie powinni mieć możliwość wystrzeliwania w niebo cząstek, które odbijałyby światło słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną, rzekomo chłodząc planetę.

Jest to taktyka walki ze zmianami klimatycznymi, która budzi gorące kontrowersje. Geoinżynieria nie robi nic, aby powstrzymać prawdziwą przyczynę problemu: emisję gazów cieplarnianych z paliw kopalnych. Manipulowanie składem naszej planety i jej atmosfery w celu odbicia promieniowania słonecznego może prowadzić do nieoczekiwanych konsekwencji, które naukowcy wciąż próbują zrozumieć. Przecież zmiany klimatyczne, które już obserwujemy – w postaci podnoszącego się poziomu mórz, ekstremalnych warunków pogodowych i innych katastrof – można postrzegać jako wynik niezamierzonej geoinżynierii spowodowanej zanieczyszczeniem gazami cieplarnianymi.

Debata toczy się wokół tego, czy pozwolić ludziom wystrzeliwać w niebo cząsteczki, które odbijałyby światło słoneczne z powrotem w przestrzeń kosmiczną, rzekomo chłodząc planetę.

Ludzkość właśnie przeżyła najgorętszy rok w historii, a wysokie temperatury w 2023 r. prawdopodobnie przekroczą te co najmniej w zeszłym roku. 100 000 lat. Pomimo tego, że jesteśmy uwięzieni w płonącym domu, emisje powodujące ogrzewanie planety wynikające z naszego zużycia energii wciąż osiągają pewien poziom Ocena wysoka ostatni rok. Mając to na uwadze, zwolennicy badań nad geoinżynierią słoneczną twierdzą, że nadszedł czas, aby rozważyć nawet najdziwniejsze opcje redukcji ciepła.

Jeden pesymistyczny startup – właściwie tylko kilku chłopaków Grilluj grzyby I uwolnienie powstałego gazowego dwutlenku siarki Na pokładzie balonów meteorologicznych – Wiele osób rozzłościło fakt, że od 2022 r. w Meksyku i Stanach Zjednoczonych trwają eksperymenty z zakresu geoinżynierii słonecznej. Firma zasadniczo stara się naśladować sposób, w jaki mogą to robić erupcje wulkanów. Chwilowo chłodno planeta wg Uwalnianie dwutlenku siarkiKtóry miesza się z wodą w stratosferze, tworząc mglistą warstwę odblaskowego aerozolu.

READ  Po pierwsze, cudzoziemcy opuszczają Gazę przez przejście graniczne w Rafah do Egiptu

Rzeczywiste grupy badawcze zainteresowane możliwościami geoinżynierii słonecznej były bardziej ostrożne, unikając testów w świecie rzeczywistym, dopóki nie miały lepszego pojęcia o potencjalnych zagrożeniach. W tej chwili nikt tak naprawdę nie wie, co może się stać z projektami geoinżynieryjnymi na dużą skalę. Może pomóc ochłodzić planetę; Może także doprowadzić do pęknięcia warstwy ozonowej nad Antarktydą.

Wszystko to wywołało falę prób ustalenia standardów dla projektów geoinżynierii słonecznej. Zeszłoroczne eksperymenty startupu mogły być zbyt małe, aby wywrzeć duży wpływ. Jeśli jednak bardziej zdolna grupa lub rząd zdecyduje się odrzucić ostrożność i spróbować czegoś podobnego na większą skalę, może to mieć konsekwencje dla całej planety.

Jest już De facto globalne moratorium W sprawie geoinżynierii na dużą skalę uzgodniono podczas Konferencji ONZ na temat różnorodności biologicznej w 2010 r. Jest ona jednak przestarzała, a język jest niejasny. Nie dotyczy to małych eksperymentów i może ograniczać się do działań w zakresie geoinżynierii słonecznej, które są uważane za szkodliwe dla różnorodności biologicznej.

Bez bardziej rygorystycznych międzynarodowych przepisów zapobiegających nielegalnym eksperymentom rządy mogłyby zostać zmuszone do dogonienia startupów, które będą mogły przenieść swoją działalność z jednego miejsca do drugiego. Meksyk oświadczył, że wprowadzi zakaz przyszłych eksperymentów po wypuszczeniu na jego terytorium balonu do grillowania z grzybobójczym środkiem grzybobójczym start-upu. W następnym roku startup wypuścił na rynek więcej balonów w Kalifornii.

W przypadku braku międzynarodowych przepisów zabraniających nielegalnych eksperymentów rządy mogą pozostać w grze w „walnięcie kreta”.

Komitet ekspertów Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) opublikował: raport W 2023 r. stwierdził, że „przy tak wielu niewiadomych i zagrożeniach istnieje silna potrzeba ustanowienia międzynarodowego procesu przeglądu naukowego w celu zidentyfikowania scenariuszy, konsekwencji, niepewności i luk w wiedzy”. W czerwcu Unia Europejska wezwała do stworzenia międzynarodowych ram zarządzania wysiłkami w zakresie geoinżynierii.

READ  Nauczyciel Uniwersytetu Stanforda został usunięty z klasy po doniesieniach, w których nazywał żydowskich studentów kolonizatorami i bagatelizował Holokaust

Szwajcaria przedstawiła w tym tygodniu Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska w Nairobi w Kenii propozycję powołania panelu ekspertów w celu zbadania „zagrożeń i możliwości” w geoinżynierii słonecznej. Najważniejsze wiadomości klimatyczne Raporty. Jednak według doniesień została odrzucona przez grupę wyspiarskich krajów Afryki i Pacyfiku, Meksyk i Kolumbię.

Przeciwnicy postrzegają tę propozycję jako zawoalowaną próbę legitymizacji geoinżynierii słonecznej. Niektóre kraje i zwolennicy ochrony środowiska nawołują do zaostrzenia porozumienia, które zapobiegłoby całkowitemu zaprzestaniu geoinżynierii słonecznej. Nie udało się tego jednak osiągnąć na szczycie, który odbył się w tym tygodniu w Nairobi.

„Technologie modulacji promieniowania słonecznego (SRM) są niebezpieczne i nie mają żadnej roli do odegrania w naszej wspólnej przyszłości. Technologie te nie są w stanie zająć się pierwotnymi przyczynami kryzysu klimatycznego” – powiedziała Mary Church, starsza działaczka na rzecz geoinżynierii w Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska. „Zamiast tego umożliwi dużym podmiotom zanieczyszczającym opóźnienie pilnej potrzeby stopniowego wycofywania paliw kopalnych”. oświadczenie Wczoraj.

Po tym wszystkim faktyczne moratorium na geoinżynierię na rok 2010 pozostaje jedynym międzynarodowym porozumieniem stojącym pomiędzy nieustraszonymi start-upami a ich planami ratowania świata – a może i zagrożenia dla niego.