3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 3,8%;  Rynek pracy wciąż nabiera tempa

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 3,8%; Rynek pracy wciąż nabiera tempa

  • Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w sierpniu o 187 tys
  • Stopa bezrobocia wzrosła do 3,8% z 3,5% w lipcu
  • Średnie zarobki godzinowe wynoszą 0,2%; Wzrost o 4,3% rok do roku

WASZYNGTON (Reuters) – W sierpniu wzrost liczby miejsc pracy w USA powrócił, ale stopa bezrobocia wzrosła do 3,8 procent, a wzrost płac osłabł, co wskazuje na poprawę warunków na rynku pracy i wzmacnia oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna nie podniesie stóp procentowych. .

Uważnie obserwowany w piątek raport Departamentu Pracy dotyczący zatrudnienia wykazał, że w zeszłym miesiącu na rynek pracy weszło 736 000 osób, co zwiększyło wskaźnik aktywności zawodowej do najwyższego poziomu od trzech i pół roku. Obawy związane ze spowolnieniem gospodarczym prawdopodobnie przyciągają ludzi z powrotem na rynek pracy.

W czerwcu i lipcu w gospodarce utworzono o 110 000 mniej miejsc pracy niż wcześniej informowano, co zdaniem niektórych ekonomistów sugeruje, że doszło do niespotykanego wcześniej zamknięcia przedsiębiorstw. Raport jest następstwem doniesienia z tego tygodnia, że ​​w lipcu możliwości zatrudnienia spadły do ​​najniższego poziomu od dwóch i pół roku.

Rynek pracy zwalnia w odpowiedzi na duże podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny w celu schłodzenia popytu w gospodarce.

„To prawdopodobnie ostatni gwóźdź do trumny szans na kolejną podwyżkę stóp procentowych Fed we wrześniu” – powiedział Christopher Rupke, główny ekonomista FWDBONDS w Nowym Jorku.

Zatrudnienie w sektorach pozarolniczych wzrosło w zeszłym miesiącu o 187 000, po wzroście o 157 000 w lipcu. W ciągu ostatnich trzech miesięcy wzrost liczby miejsc pracy wynosił średnio 150 000 miesięcznie, co oznacza gwałtowny spadek z 238 000 w ciągu trzech miesięcy do maja.

Ekonomiści ankietowani przez Reuters spodziewali się, że w zeszłym miesiącu liczba stanowisk pracy wzrośnie o 170 000. Wzrost zatrudnienia utrzymuje się jednak znacznie powyżej około 100 000 miejsc pracy miesięcznie, niezbędnych do dotrzymania kroku wzrostowi liczby ludności w wieku produkcyjnym. Odsetek branż, które dodały nowe miejsca pracy, był najwyższy od siedmiu miesięcy, co wskazuje na silną pozycję na rynku pracy.

READ  Tesla Model S Plaid zapewnia pierwotnie obiecaną prędkość maksymalną 200 mil na godzinę dzięki nowym hamulcom

Strajk hollywoodzkich aktorów doprowadził w zeszłym miesiącu do utraty 17 000 stanowisk pracy w branży filmowej i dźwiękowej. Upadłość firmy przewozowej Yellow na początku sierpnia doprowadziła do utraty 37 000 miejsc pracy w branży transportowej. Bez tych jednorazowych spowolnień zatrudnienie wzrosłoby w sierpniu o około 241 000 miejsc pracy.

„Nie takiego obrazu rynku pracy oczekiwalibyśmy, gdyby gospodarce groziło znaczne spowolnienie w krótkiej perspektywie, choć niewątpliwie istnieją oznaki spowolnienia” – powiedział Rick Reeder, dyrektor ds. inwestycji w Global Firm. Dochody w BlackRock.

Giełdy na Wall Street notowały głównie spadki po wcześniejszych wzrostach. Dolar umocnił się wobec koszyka walut. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły.

Grafika Reuters Grafika Reuters

Chociaż popyt na siłę roboczą spadł, niektóre firmy usługowe, takie jak opieka zdrowotna, restauracje, bary i hotele, nadal pilnie potrzebują pracowników.

W sierpniu sektor opieki zdrowotnej odnotował wzrost zatrudnienia, tworząc 71 000 miejsc pracy w placówkach ambulatoryjnych, szpitalach, placówkach opiekuńczych i placówkach opieki stacjonarnej.

Wynagrodzenia za wypoczynek i gościnność wzrosły o 40 000. Zatrudnienie w branży utrzymuje się o 290 000 poniżej poziomu sprzed pandemii. W budownictwie zatrudnienie znalazło 22 000 osób, a w sektorze produkcyjnym zatrudnienie odbiło o 16 000 osób.

Znak zatrudniania pracownika z kodem QR widoczny w oknie biznesowym w Arlington w Wirginii, USA, 7 kwietnia 2023 r. REUTERS/Elizabeth Frantz/File Photo Uzyskaj prawa licencyjne

Zatrudnienie w sektorze usług profesjonalnych i biznesowych wzrosło o 19 tys., jednak usługi pomocy tymczasowej, postrzegane jako zwiastun przyszłego zatrudnienia, w dalszym ciągu spadają, w wyniku czego utracono 19 tys. miejsc pracy. Pensje rządowe nieznacznie wzrosły.

Sektor transportu i magazynowania stracił 34 000 miejsc pracy, przy czym zatrudnienie w tym sektorze również spadło w związku z utratą 9 000 stanowisk pracy w firmach kurierskich i kurierskich.

Spowolnienie wzrostu płac

Wzrost płac w zeszłym miesiącu był umiarkowany. Średnie zarobki godzinowe wzrosły o 0,2%, co stanowi najmniejszy wzrost od lutego 2022 r., po wzroście o 0,4% w lipcu. W ciągu 12 miesięcy poprzedzających sierpień płace wzrosły o 4,3% po wzroście o 4,4% w lipcu.

READ  „Epicka katastrofa”: zamknięcie stacji CNN+ gniewa zwolnionych pracowników, gdy Fox News się chełpi

Płace nadal rosną szybciej niż tempo wzrostu wynoszące 3,5%, które według ekonomistów jest zgodne z docelowym poziomem Fed na poziomie 2%. W miarę jak coraz więcej osób odejdzie z pracy w poszukiwaniu bardziej ekologicznej, dynamika płac może w dalszym ciągu spadać. Niektórzy ekonomiści obawiają się jednak, że niedawne kontrakty związkowe, w tym kontrakt z United Parcel Service, mogą wywrzeć presję na podwyżkę płac.

W zeszłym miesiącu UAW podała, że ​​większość członków głosowała za zezwoleniem na strajki w General Motors (GM.N), Ford Motor (FN) i Stellantis (STLAM.MI), jeśli do tego czasu nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie wynagrodzeń i planów emerytalnych. Obecny czteroletni kontrakt wygasa 14 września.

Grafika Reuters Grafika Reuters

Od marca 2022 roku Fed podniósł stopy procentowe o 525 punktów bazowych do obecnego przedziału 5,25%–5,50%. Rynki finansowe obstawiają obecnie, że bank centralny skończył z podnoszeniem stóp procentowych i może zacząć je obniżać w przyszłym roku, wynika z narzędzia FedWatch należącego do CME Group. Kontrakty futures powiązane ze stopą procentową Fed wykazują jedynie niewielką szansę na podwyżkę stóp na posiedzeniu 19-20 września.

W zeszłym miesiącu nic nie wskazywało na to, aby pracodawcy ograniczali godziny pracy. Średni tygodniowy czas pracy wzrósł do 34,4 z 34,3 w lipcu. Przyczyniło się to do wzrostu ogólnych dochodów z wynagrodzeń, co wspierałoby wydatki konsumpcyjne i całą gospodarkę.

Perspektywy gospodarcze poprawiły także inne dane opublikowane w piątek, pokazujące wzrost wydatków w budownictwie w lipcu i spowolnienie tempa spadku w przemyśle w sierpniu.

Chociaż zatrudnienie w kraju wzrosło w sierpniu o 222 000 osób, nie wystarczyło to, aby wchłonąć 736 000 osób, które weszły do ​​służby.

Spowodowało to wzrost stopy bezrobocia do 3,8%, najwyższego poziomu od lutego 2022 r., z 3,5% w lipcu. Do czwartego kwartału tego roku stopa bezrobocia pozostanie poniżej najnowszego średniego szacunku Fed wynoszącego 4,1%. Wzrost stopy bezrobocia skoncentrował się wśród osób młodych.

READ  Biden prosi Kongres o nowe narzędzia do atakowania upadających dyrektorów banków

Wskaźnik aktywności zawodowej, czyli odsetek Amerykanów w wieku produkcyjnym, którzy mają pracę lub jej szukają, wzrósł do 62,8%. Był to najwyższy poziom od lutego 2020 r. i wzrósł z 62,6% w lipcu. Wzrost dotyczył głównie osób młodych i kobiet w wieku 55 lat i starszych.

Grafika Reuters Grafika Reuters

„Wzrost liczby kobiet w wieku 55 lat i więcej jest obiecujący, jeśli będzie się utrzymywał, ponieważ może sygnalizować koniec trendu przechodzenia na wcześniejszą emeryturę” – powiedział Stephen Juneau, amerykański ekonomista w Bank of America Securities w Nowym Jorku. „Wzrost liczby mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat to mieszane wieści, ponieważ ci pracownicy mogą nie studiować i obecnie jest mniejsze prawdopodobieństwo, że na nie pojdą”.

Doniesienia: Lucia Mutikani; Pod redakcją Nicka Ziemińskiego, Chizu Nomiyamy i Paula Simao

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneotwiera nową kartę