18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Stany Zjednoczone naciskają, aby Polska uchyliła ustawę mającą na celu powstrzymanie Holokaustu

WASZYNGTON (AP) – Stany Zjednoczone wzmagają presję na Polskę w nadziei na zatrzymanie przepisów, które uniemożliwiłyby rodzinom otrzymywanie odszkodowań za mienie zajęte podczas Holokaustu i czasów komunizmu.

Stany Zjednoczone poinformowały w środę, że Polska jako jedyny kraj w Europie w ubiegłym roku spełniła obietnice zwrotu zajętego mienia lub wypłaty odszkodowań ofiarom Holokaustu i ich rodzinom. Opinia publiczna może doradzić polskim władzom, które odrzuciły wcześniejszą krytykę w tej sprawie.

Ta kwestia jest jednym z wielu tarć, które pojawiły się lub pogłębiły między Waszyngtonem a Warszawą od czasu objęcia urzędu przez administrację Bidena. Inne obejmują rurociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec i proponowaną ustawę o ograniczonych mediach.

Proponowana ustawa o odszkodowaniach, która mogłaby zostać uchwalona w sierpniu, została już potępiona przez grupy izraelskie, żydowskie i Stany Zjednoczone. Nowa amerykańska krytyka pojawia się niecały rok po wydaniu wymuszonego oświadczenia Kongresu nadzorującego postęp Europy w rozwiązywaniu roszczeń dotyczących Holokaustu. Raport odwoływał się do wielu krajów, ale krytykował w szczególności Polskę.

W przeddzień rocznicy specjalny wysłannik USA ds. Holokaustu Cherry Daniels powiedział, że polskie prawo jest „nieodwracalną krzywdą zarówno dla Żydów, jak i nie-Żydów. Zostało znacjonalizowane w czasach komunizmu”.

Jeśli zostanie zaakceptowane, ustawa uniemożliwiłaby ważność mienia i innych decyzji administracyjnych po 30 latach, co oznaczałoby wstrzymanie i oddalenie nierozstrzygniętych działań związanych z konfiskatą mienia z czasów komunistycznych. Dotyczy to polskich, żydowskich i innych roszczeń majątkowych, które są przedmiotem kontrowersyjnych wcześniejszych uchwał.

Prezydent RP Andrzej Duda przemawia na konferencji prasowej trzech szczytów morskich 9 lipca 2021 r. w Narodowym Pałacu Kultury w Sofii. (Zdjęcie AB / Valentina Petrova)

Polska twierdzi, że prawo jest odpowiedzią na oszustwa i nieprawidłowości w procesie odzyskiwania, które mogą prowadzić do eksmisji lub oddania nieruchomości sprzedającym. Urzędnicy twierdzą, że roszczenia umorzenia są nadal możliwe w sądzie, niezależnie od narodowości lub miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

READ  Nowa gra wideo przenosi graczy do Polski lat 90. - The First News

Ale te wyjaśnienia zostały odrzucone przez Stany Zjednoczone i Izrael, które stwierdziły, że przyjęcie ustawy bardzo zaszkodziłoby stosunkom polsko-izraelskim.

„Polski rząd i opozycja często są sfrustrowane łączeniem odzyskiwania mienia lub odszkodowania z odszkodowaniem” – powiedział Daniels. „Chcielibyśmy, aby polski rząd przynajmniej zmienił prawo, aby wnioskodawcy z oczekującymi roszczeniami mogli przejść przez trwający proces administracyjny”.

Daniels, izraelscy urzędnicy oraz Światowa Organizacja Odbudowy Żydów i Światowy Kongres Żydów wezwali Polskę do uchwalenia kompleksowego prawa lub ustanowienia procedury postępowania w sprawie odszkodowań dla ocalałych z Holokaustu.

Daniels mówi, że Departament Stanu USA zidentyfikował sześć krajów, których poważne problemy dotyczące rekompensat wciąż nie zostały rozwiązane, ale tylko Polska pozostaje w tyle. Pozostałe to Chorwacja, Węgry, Łotwa, Litwa i Rumunia.

Przed II wojną światową Polska była największą społecznością żydowską w Europie z populacją 3,5 miliona. Większość zginęła podczas Holokaustu pod okupacją nazistowskich Niemiec, a ich majątek skonfiskowano.

Powojenne władze komunistyczne Polski skonfiskowały mienie nieżydowskich właścicieli w Warszawie i innych miastach. Koniec komunizmu w 1989 roku otworzył drzwi do żądań restauracyjnych, z których większość pochodziła od Polaków.

Tysiące polskich nacjonalistów przemaszerowało do ambasady USA w Warszawie 11 maja 2019 r. (Zdjęcie AB / Sarek Sokołowski)

Polska jest jedynym krajem europejskim w swojej najnowszej historii, który nie oferuje żadnych rekompensat za własność prywatną należącą do państwa. Pozostałe komunalne mienie żydowskie, takie jak niektóre synagogi, kaplice i cmentarze, zostały zwrócone w stanie opłakanym, jeśli to możliwe lub w miejscach odszkodowanych.

Nierozwiązana sprawa była stałym źródłem goryczy i napięć politycznych między Polską a Izraelem, a także naciskaniem na Stany Zjednoczone, aby zajęły się biegunami przez kolejne administracje i publicznie nawoływały do ​​braku postępu.

Ustawa, która została uchwalona rok temu w tzw. ustawie o sprawiedliwości lub sprawiedliwości, została podpisana przez byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2018 r. przy wsparciu partii politycznych i ugrupowań żydowskich.

READ  Lekarz Hudson Massachusetts pomoże ukraińskim pacjentom w Polsce

Zarówno sekretarz stanu USA Anthony Blingen, jak i jego poprzednik Mike Pompeo postawili sobie za priorytet sprzeciw wobec opozycji. W zeszłym miesiącu Blingen i jego niemiecki odpowiednik podpisali porozumienie o rozpoczęciu formalnego amerykańsko-niemieckiego dialogu na temat Holokaustu, nie zapominając o lekcjach z czasów nazistowskich, gdy liczba ocalałych malała.

Departament Stanu USA niespodziewanie odżył w tym tygodniu, gdy w poniedziałek w głównej siedzibie agencji w Waszyngtonie znaleziono swastykę wyrytą w windzie. Blinken, macocha ocalałego z Holokaustu, potępiła sabotaż i powiedziała, że ​​to znak, że walka z antysemityzmem musi być „nieprzerwana”.

Jesteś poważny. Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak Ty, interesujące informacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych organizacji prasowych nie stawiamy ściany opłat. Ale ponieważ koszt produkowanej przez nas gazety jest wysoki, zapraszamy czytelników, którzy są ważni dla Times of Israel, aby pomogli nam włączyć się do naszej pracy Czasy społeczności Izraela.

Korzystając z The Times of Israel, możesz wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn do 6 USD miesięcznie Za darmo, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać