16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Spadkobierca polskiej szlachty został uwięziony w sprawie o rewaloryzację majątku

WARSZAWA, Polska (AP) – Warszawski sąd podtrzymał we wtorek nakaz aresztowania polskiego biznesmena, potomka jednej z polskich rodzin arystokratycznych, w sprawie, która może spowodować więcej kłopotów w wyniku zajęcia mienia prywatnego przez reżim komunistyczny po II wojnie światowej. II.

Michał Sobański, 46-letni biznesmen, od czerwca przebywa w izolatce w więzieniu w zachodniej Polsce we Wrocławiu. Sąd Apelacyjny w Warszawie odrzucił apelację jego adwokatów przeciwko tymczasowemu aresztowaniu, co oznacza, że ​​Sobhanski pozostanie w areszcie do 20 grudnia na czas trwania procesu. Zwolennicy jej sprawy pracowali nad udostępnieniem w Internecie rzeczywistego zapisu tego oświadczenia.

Prokuratorzy we Wrocławiu twierdzą, że Sobhansky został oskarżony o 44 miliony slotów (11 milionów dolarów) w przestępstwach przeciwko mieniu. Rzecznik prokuratorów powiedział Associated Press, że zarzuty nie dotyczyły majątku rodziny Sobhansky.

Sobhansky pomagał różnym spokrewnionym i niespokrewnionym osobom mieszkającym za granicą w uzyskaniu procesu restaurowania polskiego majątku oraz odzyskania majątku rodzinnego zajętego przez komunistów.

Sobhansky zaprzecza tym zarzutom, a jego rodzina i prawnicy twierdzą, że przetrzymywanie go w areszcie tymczasowym przez kilka miesięcy byłoby niesprawiedliwe.

W podobnej sprawie Adam Zamoyski, 72-letni polsko-brytyjski historyk i potomek innej polskiej arystokratycznej rodziny, skonfiskował jego paszport i skonfiskował jego majątek. , Warte 20 milionów automatów (5 milionów dolarów) przez fałszywą wolę.

„Nie mogę się doczekać, kiedy pójdę do sądu i wszystkiemu zaprzeczam” – powiedział Zamoyski, odznaczony medalami za dziesięciolecia służby polskiej kulturze. Rozmawiał z AP ze swojego domu w Polsce, mówiąc, że został zmuszony. Anuluj obowiązki służbowe i wizyty lekarskie w Londynie.

Zarówno Zamoysky, jak i prawnik Sobhansky’ego, John Mytlovsky, uważają, że ich atak nie był przypadkiem jeszcze przed wprowadzeniem przez polski rząd nowego prawa, które ogranicza prawa byłych właścicieli nieruchomości i ich potomków do odzyskiwania mienia przejętego przez były reżim komunistyczny.

READ  Filmy z Polski i Słowenii na shortliście Oscarów 2023

Prawo dotyczy również niektórych ocalałych z Holokaustu i ich potomków. Uruchamia sekwencję dyplomatyczną W przypadku Izraela większość przedwojennego majątku zajętego przez komunistów należała do chrześcijańskich Polaków, a nie Żydów.

Prokuratorzy twierdzą, że aresztowania nie mają nic wspólnego z nowym prawem.

11 zarzutów w sprawie Sobhansky’ego podlega karze do 10 lat więzienia. Prokuratorzy twierdzą, że Sofansky i inni wykorzystali fałszywe dokumenty lub dowody w celu odzyskania nieruchomości w całej Polsce od rządu, pozostawiając niektórych spadkobierców.

Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowej, w którym nie ma prawa regulującego zwrot mienia skonfiskowanego właścicielom lub ich spadkobiercom przed II wojną światową. Zamiast tego pierwotni właściciele i ich spadkobiercy zostali poproszeni o dochodzenie roszczeń przed sądami polskimi.

Długa droga jest pełna przeszkód, zwłaszcza dla osób mieszkających za granicą. W rzadkich przypadkach oszustwa pozwalały spekulantom ubiegać się o własność nieruchomości, do których nie mają żadnych wcześniejszych powiązań. Najnowsza ustawa kładzie kres wszelkim roszczeniom, zamykając możliwość cofnięcia ponad 30-letnich wykonawczych decyzji właścicielskich.