30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Spadek akcji, wzrost cen ropy, spadek bitcoinów po ataku Rosji na Ukrainę

Spadek akcji, wzrost cen ropy, spadek bitcoinów po ataku Rosji na Ukrainę

Rynki amerykańskie otworzyły się w czwartek znacznie niżej, po globalnym spadku cen akcji i wzroście cen ropy o ponad 7 USD po rozpoczęciu przez prezydenta Rosji Władimira Putina akcji wojskowej na Ukrainie, To skłoniło Waszyngton i Europę do zobowiązania się do nałożenia sankcji na Moskwę Mogłoby to zaburzyć światową gospodarkę.

Dow Jones spadł o 830 punktów w czwartek rano, ponieważ inwestorzy nadal wycofywali się z powodu obaw, że przedłużający się konflikt może podnieść ceny energii, zwiększyć presję inflacyjną i spowolnić wzrost gospodarczy na całym świecie. S&P 500 spadł o 2,5%, wprowadzając indeks giełdowy w USA w głębszą korektę rynkową, a ciężki Nasdaq Composite spadł o 1,5%.

Cena spadła nieco o 11:30 ET, a Dow Jones spadł o prawie 600 punktów, czyli 1,8%, do 32,539. S&P 500 stracił około 1%, a Nasdaq tylko 0,1%.

Cena Bitcoina wciąż spada

Tymczasem ceny głównych kryptowalut nadal rosły recesja W tym tygodniu, gdy kryzys rosyjsko-ukraiński pogłębił się, a kupujący kryptowaluty i inni inwestorzy szukali bezpieczniejszych przystani, takich jak dolar amerykański i złoto.

Bitcoin spadł w czwartek do 36 067 $, o 4%, po osiągnięciu 44 125 $ zaledwie tydzień temu. Cena Ethereum spadła o 6% do 2464 USD, a cena Solany spadła o 5% do 85,34 USD.

Rynki Azji i Pacyfiku również odnotowały sprzedaż, przy czym rynki Hongkongu i Sydney spadły o 3%, podczas gdy w Tokio i Seulu spadły o 2%. Europejskie giełdy spadły w czwartek o 2,5% do 4%, a główne rosyjskie giełdy spadły w czwartek o ponad 35% MOEX (wskaźnik) Według opinii, utracono ponad 150 miliardów dolarów wartości Bloomberg.


Prezes Grupy Eurasia Ian Bremer mówi o konsekwencjach i kosztach rosyjskiej inwazji na Ukrainę

06:21

Ofensywa ukraińska rozpoczęła się chwilę po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że „postanowił przeprowadzić specjalną operację wojskową” w celu ochrony regionu Donbasu we wschodniej Ukrainie. Reporterzy CBS News donieśli o wybuchach w stolicy Kijowa i we wschodnim mieście Charkowie.

Rzecznik ukraińskiego rządu powiedział na początku czwartku, że „w centrach kontroli trwają ataki rakietowe i rakiety balistyczne” w Kijowie.

Ceny gazu w Stanach Zjednoczonych rosną

Ceny ropy wzrosły o 7,5 procent, przekraczając po raz pierwszy od 2014 roku ponad 100 dolarów za baryłkę, w obliczu obaw, że kryzys w Europie Wschodniej może zakłócić dostawy rosyjskiej ropy. Rosja reprezentuje około 12% światowych dostaw ropy naftowej Dostarcza około 40% gazu do Unii Europejskiej. Według Eurasia Group większość tego paliwa jest dostarczana rurociągami, w tym na Ukrainie.

Prezydent Biden ogłosił we wtorek Sankcje wobec Rosji Po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin wysłał siły zbrojne do wschodnich separatystycznych regionów Ukrainy. Eksperci oczekują teraz, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska zareagują na ostatnie działania wojenne surowszymi sankcjami gospodarczymi, co może zachęcić Rosję do podjęcia własnych środków.

„Reakcja na atak i sankcje będą miały daleko idące konsekwencje dla światowej gospodarki” – napisali w raporcie analitycy z firmy konsultingowej Eurasia Group zajmującej się doradztwem politycznym. Dodał, że „ceny ropy i gazu znacznie wzrosną, co zwiększy presję inflacyjną i obciąży rynki finansowe i globalny wzrost”.

Chociaż Stany Zjednoczone nie są uzależnione od rosyjskiej energii, rosnące od końca 2021 r. globalne koszty ropy spowodowały wzrost cen Amerykanów. Według AAA średnia krajowa za galon gazu wynosi 3,53 USD – 21 centów więcej niż w styczniu i 90 centów więcej niż rok temu. Najwyższa cena za galon zwykłego gazu w Stanach Zjednoczonych wyniosła w lipcu 2008 r. 4,11 USD.


Atak Rosji na Ukrainę wzbudził obawy o globalne spowolnienie gospodarcze, wzrost cen ropy i gazu

02:51

„Rosja jest jednym z największych producentów ropy na świecie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Arabii Saudyjskiej”, powiedział w oświadczeniu rzecznik AAA Andrew Gross. Przenosić. „A jeśli zdecydują się wycofać swoją ropę z globalnego rynku, taki ruch w końcu znajdzie odzwierciedlenie w wyższych cenach benzyny dla amerykańskich kierowców”.

ten S&P 500 spadł o 1,8% W środę osiągnął najniższy poziom od ośmiu miesięcy i znajduje się obecnie na obszarze „korekty”, ze stratą co najmniej 10% w stosunku do ostatniego szczytu, podczas gdy Dow i Nasdaq również zamknęły się niżej. Akcje amerykańskie spadły w tym roku z powodu oczekiwań inwestorów, że Rezerwa Federalna zacznie podnosić stopy procentowe już w przyszłym miesiącu w celu ograniczenia inflacji.

Associated Press i Reuters przyczyniły się do powstania tego raportu.

READ  Wyłącznie: Tesla wstrzymała większość produkcji w fabryce w Szanghaju we wtorek – notatka