2 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Akcje spadają, ropa skacze powyżej 100 dolarów po inwazji Rosji na Ukrainę

Akcje spadają, ropa skacze powyżej 100 dolarów po inwazji Rosji na Ukrainę

Trader pracuje na Giełdzie Papierów Wartościowych we Frankfurcie, Niemcy, 22 lutego 2022 r. REUTERS/Tim Reichert

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Ropa narusza 100 USD, gdy Rosja najeżdża Ukrainę
  • Akcje europejskie spadły o 2,75%, rubel osiągnął rekordowo niski poziom
  • Indeks MSCI Asia z wyłączeniem Japonii spadł o ponad 3%, najniżej od listopada 2020 r.
  • Skarby, obligacje, rosnący dolar
  • Złoto jest najwyższe od stycznia 2021

LONDYN (Reuters) – Ceny ropy przekroczyły 100 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 2014 roku, giełdy spadły, a rubel osiągnął rekordowo niski poziom w czwartek po inwazji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina na Ukrainę. Czytaj więcej

Rynki zaoferowały wszystkie oczekiwane reakcje. Główne europejskie rynki akcji otworzyły się o 2,5-4% niżej, benchmarkowe obligacje rządowe, dolar, frank szwajcarski, jen japoński i złoto wzrosły w bezpiecznym kierunku.

Putin powiedział, że autoryzował coś, co nazwał specjalną operacją wojskową, a ukraiński rząd oskarżył Moskwę o przeprowadzenie inwazji na dużą skalę. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożą na Rosję „surowe sankcje” po atakach. Europejscy przywódcy zapowiedzieli, że zamrożą aktywa i usuną rosyjskie banki z rynków finansowych. Czytaj więcej

Rynki rosyjski i ukraiński spadały.

Rubel osłabił się o prawie 7% do bezprecedensowego 86,98 za dolara, a na moskiewskiej giełdzie po pierwszym komentarzu doszło do 10% plus spadków. Następnie Rosyjski Bank Centralny zarządził zakaz krótkiej sprzedaży i rynków pozagiełdowych do odwołania.

Klęska akcji rozpoczęła się od 2,6% spadku indeksów panazjatyckich (.MIAP00000PUS.). Europejski indeks STOOX 600 (.stoxx) Następnie spadł o 2,75% – osiągając najniższy poziom od maja 2021 r. i 10% poniżej rekordowego poziomu ze stycznia.

READ  Giełdy azjatyckie osłabiają się przed danymi o inflacji w USA

Niemiecki indeks DAX (.GDAXI) I spadła o 3,7 procent, aby ponieść ciężar sprzedaży ze względu na duże uzależnienie od rosyjskich dostaw energii i ilości sprzedawanych przez jej firmy do Rosji. Wzrost cen ropy pomógł ograniczyć straty w brytyjskim indeksie towarowym FTSE 100 (.FTSE)choć nadal spada o 2,3%, a rynki terminowe wskazywały później na podobne spadki na Wall Street.

S&P 500 e-minis spadły o 2%, kontrakty terminowe Nasdaq spadły o 2,8%, co, jeśli się zmaterializuje, potwierdzi, że indeks skoncentrowany na technologii znajduje się na tak zwanym rynku niedźwiedzia.

„W przeszłości, kiedy miałeś geopolityczne zamieszanie, miałeś tendencję do bardzo niestabilnych okresów na rynkach, a następnie normalizowałeś się, ale trudno jest ocenić, kiedy to osiągniemy”, powiedział Justin Onwekwosi, LGIM Portfolio Manager.

Indeks dolara na rynkach walutowych wzrósł o 0,5%. Aktywa odnotowały gwałtowny wzrost zmienności podczas pogłębiającego się kryzysu, a wskaźnik zmienności Cboe, znany jako wskaźnik strachu Wall Street, wzrósł w ciągu ostatnich dziewięciu dni o ponad 55%. (.VIX)

Kontrakty terminowe na ropę Brent skoczyły o ponad 3,5%, przekraczając 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od września 2014 r.

West Texas Intermediate skoczył o 4,6 procent do 96,22 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od sierpnia 2014 roku, podczas gdy złoto skoczyło o ponad 1,7 procent do najwyższego poziomu od początku stycznia 2021 roku.

Ten skok w poszukiwaniu bezpieczeństwa spowodował również spadek rentowności niemieckich obligacji rządowych o ratingu AAA o osiem punktów bazowych do 1,139%, najniższego poziomu od trzech tygodni. . Benchmiczna 10-letnia rentowność w USA również gwałtownie spadła, spadając do 1,86% z amerykańskiego zamknięcia na poziomie 1,977%, po czym ponownie wzrosła do 1,90%.

Inwestorzy zmagają się również z możliwością rychłego zaostrzenia polityki przez Rezerwę Federalną USA w celu zwalczania rosnącej inflacji. Teraz pytanie brzmi, czy konflikt da bankom centralnym powód do opóźnienia tych ruchów, czy też dodatkowy wzrost cen energii może je zmotywować.

READ  Three Arrows Capital, fundusz hedgingowy kryptowalut, nie spłacił pożyczki w wysokości 650 milionów dolarów

Podczas gdy oczekiwania na ostrą podwyżkę o 50 punktów bazowych na marcowym posiedzeniu Fed osłabły, kontrakty terminowe na fundusze Fed nadal wskazują na co najmniej sześć podwyżek stóp procentowych w tym roku. ZEGAREK FEED

„Rynki są teraz bardziej odpowiednio wyceniane, ryzykując, że wydarzy się coś strasznego. To w połączeniu z niepewnością jest okropnym środowiskiem do życia. Nikt nie chce ryzykować, kiedy to handluje” – powiedział Rob Carnell, szef badań Azji i Pacyfiku w ING. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Sujaty Rao w Londynie i Andrew Galbraitha w Szanghaju; Edytowanie przez Angusa McSwan

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.