24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

SpaceX wystartuje z misją PACE NASA na rakiecie Falcon 9 z Cape Canaveral – lot kosmiczny teraz

SpaceX wystartuje z misją PACE NASA na rakiecie Falcon 9 z Cape Canaveral – lot kosmiczny teraz

Falcon 9 z misją PACE NASA jest gotowy do startu na lądowisku 40. Zdjęcie: SpaceX.

SpaceX przygotowuje się do wystrzelenia drugiej w tym roku misji NASA we wtorek rano. Rakieta Falcon 9 niosąca statek kosmiczny PACE (Plankton, aerozol, chmura, ekosystem oceaniczny) ma wystartować we wtorek rano.

Po zakończeniu przeglądu gotowości do startu w niedzielne popołudnie zespoły z NASA, SpaceX i Space Launch Delta 45 (SLD45) zmierzają do startu o 1:33 czasu wschodniego (06:33 UTC) z Space Launch Complex 40 (SLC-40) w Cape Canaveral Space Stacja. Elektrownia.

Będzie to ósmy start rakiety z Florydy w 2024 r. i siódmy start SpaceX z Wybrzeża Kosmicznego w tym roku. Spaceflight Now będzie transmitować na żywo misję od 23:30 EDT (04:30 UTC).

https://www.youtube.com/watch?v=hxs-u2BmP_c

Wystrzelenie PACE będzie pierwszym od ponad 60 lat atakiem misji rządu USA na orbitę polarną z Cape Canaveral. Loty polarne zostały zawieszone po tym, jak w 1960 r. na Kubie zabito krowę w wyniku upadku gruzu po nieudanym starcie, co wywołało protesty w Hawanie.

„W tym momencie jako rząd zdecydowaliśmy, że przeniesiemy wszystkie misje polarne na Zachód i od lat 60. XX wieku z powodzeniem wystrzeliwaliśmy satelitę na orbitę polarną z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii” – powiedział Tim Dunn. , starszy menedżer ds. startów w programie usług startowych NASA.

SpaceX wznowiło starty z Przylądka na południowych trajektoriach w 2020 r. Firma pomyślnie wystrzeliła 11 misji na orbitę polarną z portu kosmicznego na Florydzie bez żadnych incydentów.

„SpaceX wprowadziło na rynek kilka lat temu autonomiczny system bezpieczeństwa lotów i możliwość zawrócenia wzmacniacza pierwszego stopnia, aby wylądował tutaj na Przylądku lub wylądował na morskim dronie” – powiedział Dunn. „Dzięki połączeniu tych dwóch rzeczy byliśmy w stanie wykonać wszystkie obliczenia, aby chronić społeczeństwo, tutaj, w Stanach Zjednoczonych, a także naszych międzynarodowych sąsiadów na Karaibach, a zwłaszcza na Kubie, i uzyskać odpowiednie liczby tam, gdzie to możliwe. teraz zrób to z sukcesem.”

Wzmacniacz pierwszego stopnia Falcona 9 wspierający ten start, numer końcowy B1081, wykona swój czwarty lot. Wcześniej wystrzelił kwartet Crew-7 na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako uzupełnienie misji Cargo Dragon i Starlink.

READ  Odkrycie dziwnej galaktyki, w której w ogóle nie ma gwiazd: ScienceAlert

Dunn powiedział, że rozważanie ponownego lotu na pokład rakiety wspomagającej ma mniej wspólnego z liczbą bazową, a bardziej z rodzajem dotychczas wykonanych misji.

„Nie patrzymy na konkretną liczbę lotów silnika. Patrzymy na status kwalifikacji wszystkich komponentów wchodzących w skład tego wzmacniacza” – wyjaśnił Dunn. „Oceniamy i o ile to możliwe, przekraczać [qualification] Stan, niektóre elementy są wymieniane pomiędzy lotami, następnie analizujemy niektóre konstrukcje, które nie zostały wymienione i jesteśmy usatysfakcjonowani.

Należący do NASA Europa Clipper będzie pierwszym przypadkiem, w którym agencja polega na dopalaczach, które wykorzystały w pięciu poprzednich misjach. Boczne dopalacze Falcona Heavy wsparły niedawno wystrzelenie statku kosmicznego Psyche należącego do NASA.

Rakieta SpaceX Falcon 9 ze statkiem kosmicznym NASA PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, Ocean Ecosystem) w górnej części zostaje przetoczona na platformę startową w Space Launch Complex 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie w poniedziałek, 5 lutego 2024 r. Zdjęcie : SpaceX

Po rozdzieleniu stopni wzmacniacz przewróci się i powróci do lądowania w Strefie Lądowania 1 (LZ-1) na Przylądku około 7,5 minuty po starcie. Będzie to trzecie lądowanie LZ-1 z czterech lotów.

Będzie to 36. lądowanie LZ-1 i 45. na Florydzie. Zakładając, że SpaceX nie będzie w stanie wystrzelić Starlink z VSFB w poniedziałkowy wieczór, a misja PACE zakończy się sukcesem, będzie to jak dotąd 270. lądowanie firmy.

Według Dunna całkowity koszt misji, obejmujący budowę statku kosmicznego, operacje wystrzelenia i wsparcie misji po dotarciu na orbitę, wynosi 948 milionów dolarów. Za usługi wyniesienia Falcona 9 NASA zapłaciła SpaceX około 81 milionów dolarów.

Dunn powiedział, że podczas tego lotu zastosują nowe osłony ładunku, ale rozważają taką możliwość w przyszłości.

„Jesteśmy obecnie w trakcie oceny z SpaceX i spodziewam się, że stanie się to w ciągu najbliższego półtora roku lub dwóch” – powiedział Dunn. „Zobaczymy, jak sprawy potoczą się z prezentem”.

Statek kosmiczny NASA PACE (Plankton, Aerosol, Cloud, Oceanic) umieszczony w ładowni Falcon 9 firmy SpaceX zostanie w czwartek przetransportowany z obiektu Astrotech Space Operations Facility w pobliżu Kennedy Space Center agencji na Florydzie do Space Launch Complex 40 na stacji Cape Canaveral dla sił kosmicznych 1 lutego 2024 r. zostanie sparowany z rakietą SpaceX Falcon 9 w ramach przygotowań do startu zaplanowanego nie później niż o 1:33 czasu wschodniego we wtorek, 6 lutego 2024 r. Zdjęcie: NASA/Ben Smegelsky

Problemy pogodowe związane z misją monitorowania atmosfery

Gdy zespoły startowe zmierzają w stronę nocnego okna startowego, elementem monitorującym pozostaje pogoda. Podczas konferencji prasowej przed startem Brian Cizyk, oficer ds. pogody podczas startu w 45. Eskadrze Pogodowej Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, powiedział, że prawdopodobieństwo naruszenia warunków pogodowych w przypadku szansy wystrzelenia we wtorek rano wynosi 60 procent.

READ  Szablozębny torbacz miał ogromne kły, które wyrastały na czubku jego czaszki

„Będziemy świadkami tego rodzaju wiatru, który będzie wiał nad wybrzeżem Florydy z północy na południe. Spowoduje to również wprowadzenie dodatkowej wilgoci do powietrza” – powiedział Cizek. „Istnieją zatem pewne obawy dotyczące dzisiejszego startu ze względu na To.”

Cicek powiedział, że wiatr podczas startu będzie „bliski maksimum” w momencie startu i będzie wzrastał w miarę upływu nocy. Powiedział, że wiatry osłabną do wtorkowego wieczoru i częściowo dlatego prognoza startu poprawiła się do zaledwie 40 procent szans na naruszenie warunków pogodowych w środę rano.

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX stoi na pochmurnym tle w kompleksie Space Launch Complex 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Zdjęcie: Adam Bernstein/Teraz lot kosmiczny

Powiedział także, że prognostycy z SLD45 również mają obawy, że opady deszczu wzdłuż wybrzeża mogą spowodować naruszenie zasady dotyczącej chmur cumulusowych. Przeciwne chmury również zasilają podstawę grubych warstw chmur, również w przypadku tej okazji pierwszego wystrzelenia.

„W przypadku zapasowego dnia głównym problemem będą ponownie wiatry przy starcie. Mówiliśmy, że we wtorek osiągają one szczyt rano i po południu, a następnie zaczynają ponownie spadać, gdy zbliżamy się do wtorkowego wieczoru” – Cicek powiedział. „A potem to trwa.” „W miarę jak przez to przechodzimy, pogoda się poprawia.”

Poszerzyć wiedzę na temat oceanów i atmosfery

Misja PACE ma nominalnie trwać trzy lata, ale zawiera wystarczającą ilość paliwa, aby zapewnić misję 10-letnią. NASA będzie dokonywać ponownej oceny sytuacji mniej więcej co trzy lata, aby określić, czy jest w stanie i chce przedłużyć misję.

Celem statku kosmicznego obserwującego Ziemię będzie lepsze zrozumienie interakcji między oceanami i atmosferą przez pryzmat niektórych mniejszych części każdego z nich: fitoplanktonu i aerozoli.

„Te mikroalgi, które stanowią podstawę morskiego łańcucha pokarmowego, służą naszym rybołówstwom i zdrowiu oceanów, ale mogą być również toksyczne i my też musimy o tym wiedzieć” – powiedziała Karen Saint-Germain, dyrektor ds. zespół badawczy. Dyrektor Wydziału Nauk o Ziemi w NASA. „Odpowiadają także w procesie fotosyntezy za pochłanianie ogromnych ilości dwutlenku węgla i przekształcanie go w tlen w atmosferze”.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba mógł rozwiązać zagadkę rozdętej planety. Oto jak

„Przyglądamy się także drobnym elementom w atmosferze. Nazywamy je aerozolami. „Są to małe cząsteczki, które odgrywają ogromną rolę w naszej pogodzie, jakości powietrza, a nawet naszym klimacie” – dodała. „Pochodzą ze źródeł takich jak pył napływające z Sahary, pożary lasów, a nawet działalność człowieka. Zasiewają chmury, które mogą przekształcić się w huragany przechodzące przez Atlantyk, ale odbijają także dużą część energii słonecznej. Dlatego odgrywają ważną rolę w długoterminowej stabilności klimatu Ziemi.

Misja opiera się na 20 latach pracy NASA w monitorowaniu oceanów i ponad 60 latach kompleksowych obserwacji Ziemi przez NASA, powiedział St. Germain. Zauważyła, że ​​zrozumienie tych systemów i interakcji między nimi jest ważne nie tylko dla pogłębienia wiedzy naukowej, ale odgrywa także główną rolę dla amerykańskiej gospodarki.

„Gospodarka oceaniczna generuje ponad 350 miliardów dolarów naszego PKB rocznie. Zatrudnia 3,1 miliona ludzi w naszym kraju, ale może również stawić czoła negatywnym skutkom, takim jak szkodliwe zakwity glonów, które mogą kosztować 50 milionów dolarów rocznie” – powiedział Saint-Germain „Albo więcej.” „Tak więc praca, którą wykonujemy w ramach PACE i praca, którą wykonujemy w naukach o Ziemi, polega na dokonywaniu obserwacji, które pomogą nam zrozumieć system Ziemi, uchwyceniu tego zrozumienia w modelach i narzędziach predykcyjnych oraz przekazaniu tych informacji w ręce naukowców ludzi, którzy mogą to wykorzystać do podejmowania lepszych decyzji.” każdego dnia.