24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

SpaceX naciska na rzadki start Falcona 9 w dniu przestępnym po opóźnieniu astronautów z załogi-8 – Lot kosmiczny teraz

SpaceX naciska na rzadki start Falcona 9 w dniu przestępnym po opóźnieniu astronautów z załogi-8 – Lot kosmiczny teraz

Podczas czwartego w historii startu w Dzień Przestępny rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowała z lądowiska 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Zdjęcie: Adam Bernstein/Teraz lot kosmiczny

SpaceX wykorzystało w pełni opóźnienie pogodowe, wystrzeliwując astronautę z Wybrzeża Kosmicznego na Florydzie. W czwartek rano firma wystrzeliła grupę satelitów Starlink z Pad 40 na stacji kosmicznej Cape Canaveral.

Wystrzelenie misji Starlink 6-40 w dniu przestępnym dodało 23 kolejne satelity Starlink Version 2 Mini do rosnącej konstelacji na niskiej orbicie okołoziemskiej. Rakieta Falcon 9 została wystrzelona ze Space Launch Complex 40 o godzinie 10:30 czasu wschodniego (15:30 UTC).

To był dopiero czwarty przypadek w historii, kiedy 29 lutego miał miejsce start orbitalny. Japonia, Rosja i Chiny również mogą twierdzić, że wystartowały w dzień, który zdarza się tylko raz na cztery lata.

Około 8,5 minuty po starcie wzmacniacz pierwszego stopnia, numer końcowy B1076, wylądował na dronie Read Only Manuals, który stacjonował na Oceanie Atlantyckim. Był to 11. lot tego boostera i 73. lądowanie tego drona.

Wystrzelenie było możliwe dopiero w czwartek ze względu na złą pogodę na Oceanie Atlantyckim na dalekiej północy. Prognozy pogody podczas startu przewidywali, że jeśli konieczne będzie przerwanie lotu w trakcie wznoszenia się misji Crew-8 na Międzynarodową Stację Kosmiczną, warunki będą niebezpieczne dla załogi ratunkowej i astronautów wewnątrz statku kosmicznego Crew Dragon.

NASA i SpaceX ustaliły nową docelową datę startu tej misji na 2 marca.

SpaceX był w stanie wystrzelić swoją 12. misję Starlink w tym roku pomimo zachmurzenia wokół wybrzeża kosmicznego Florydy w dniu 29 lutego 2024 r. Zdjęcie: Michael Cain/Spaceflight Now
READ  Teleskop Kosmiczny Webba szuka pierwotnych czarnych dziur