24 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sondaż agencji Reuters pokazał, że ceny domów w Stanach Zjednoczonych spadną mniej niż oczekiwano, pomimo wysokich kosztów finansowania zewnętrznego

Sondaż agencji Reuters pokazał, że ceny domów w Stanach Zjednoczonych spadną mniej niż oczekiwano, pomimo wysokich kosztów finansowania zewnętrznego

BENGALURU (Reuters) – Ceny domów w USA spadną w tym roku mniej niż wcześniej oczekiwano, po czym w 2024 r. osiągną stagnację, twierdzą analitycy rynku nieruchomości ankietowani przez Reuters, pomimo powszechnych oczekiwań, że stopy procentowe pozostaną wysokie przez dłuższy czas.

Chociaż Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych rozpoczęła agresywny cykl zaostrzania przepisów cztery dekady temu, mediana cen domów spadła o nieco ponad 5% w porównaniu z ostatnimi maksimami, co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 45% wzrostem podczas pandemii COVID-19.

Ta odporność w jednym z najbardziej wrażliwych na zmiany stóp procentowych sektorów gospodarki wynika w dużej mierze z ograniczonej podaży domów, która nie miała się zmniejszyć przez co najmniej następne sześć miesięcy.

Ankieta przeprowadzona w dniach 15-30 maja wśród 30 analityków rynku nieruchomości wykazała, że ​​ceny domów, które w marcu wznowiły swój wzrost po ośmiu miesiącach spadków, spadną średnio o 2,8% w tym roku kalendarzowym. To mniej niż spodziewany w marcu spadek o 4,5%.

Oczekuje się, że średnie ceny domów według zestawienia S&P CoreLogic Case-Shiller dla 20 obszarów metropolitalnych spadną w przyszłym roku.

Prognozowany 9-procentowy spadek od szczytu do dołka to mniej niż jedna trzecia recesji podczas światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2008, przez co ceny są poza zasięgiem początkujących właścicieli domów.

„Patrząc w przyszłość, uważamy, że jest miejsce na nieco większe spadki” – powiedział Sam Hall, ekonomista ds. nieruchomości w firmie konsultingowej Capital Economics. „Przystępność cenowa pozostaje słaba, a słaba gospodarka będzie ciążyć na nastrojach nabywców domów”.

„Ponieważ podaż prawdopodobnie pozostanie ograniczona, istnieje możliwość, że ceny domów nie spadną tak ryzykownie, jak wcześniej przewidywaliśmy”.

Rosnące ceny domów w połączeniu z rosnącą inflacją konsumencką oznaczają, że Fed, który na początku 2022 r. podniósł główną stopę procentową z okolic zera do 5,00-5,25%, utrzyma się co najmniej do końca 2023 r., jednocześnie utrzymując presję na wzrost stóp przejmowania nieruchomości. nieruchomość.

READ  Zakłócenia w Southwest Airlines spowodowały, że klienci utknęli w martwym punkcie, a centra obsługi telefonicznej zostały zalane

Oczekuje się, że 30-letnie stałe oprocentowanie kredytów hipotecznych, które obecnie wynosi około 6,7%, wyniesie średnio 6,2% w 2023 r. Oczekuje się, że spadnie do 5,5% w 2024 r. w oparciu o oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w tym czasie.

Te wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych ogranicza podaż mieszkań, co wywiera presję na wzrost cen, a także popyt.

„Chociaż oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło ponad dwukrotnie od 2021 r., właściciele domów nie zostali zmuszeni do sprzedaży, ponieważ większość z nich ma pracę, a wielu niechętnie wymienia, ponieważ mają dobrą ofertę długoterminowego kredytu hipotecznego” – powiedział Sal Guaterie, dyrektor generalny . „. Ekonomista w BMO Capital Markets.

Sprzedaż istniejących domów kształtuje się obecnie na poziomie 4,28 miliona sztuk rocznie – znacznie poniżej szczytowego poziomu 6,56 miliona sztuk w styczniu 2021 roku – i oczekuje się, że pozostanie blisko tego wskaźnika.

Nieco ponad 70% respondentów, 16 z 22, stwierdziło, że znaczny spadek jest bardziej prawdopodobny niż odbicie cen domów w pozostałej części roku.

„Jeśli Fed będzie zmuszony do dalszego zacieśniania polityki w celu powstrzymania inflacji, rynek może wznowić spadkową tendencję”, dodał Guatieri z BMO.

(Inne historie z kwartalnych badań rynku mieszkaniowego Reuters 🙂

(Raportowanie Indradeep Ghosh i Prirana Bhatt) Ankieta przeprowadzona przez Aditi Verma i Manish Kumar; Montaż autorstwa Jonathana Keeble’a, Rossa Finlaya i Sharon Singleton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Indradeep Ghosh

Thomsona Reutera

Raporty na temat perspektyw głównych gospodarek, polityki banku centralnego i rynków finansowych, w tym wymiany walutowej, obligacji, budownictwa mieszkaniowego i akcji. IndraDeep przez trzy lata pracowała wcześniej w Zacks Research jako analityk rynku akcji. Indradeep ukończył studia podyplomowe z ekonomii i interesuje się dyskusją na różne tematy związane z ekonomią, rynkami finansowymi i polityką.