24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Somalia wzywa do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia gabinetu w sprawie umowy portowej Etiopia–Somaliland | Wiadomości polityczne

Somalia omawia umowę, która umożliwiłaby śródlądowej Etiopii korzystanie z portu Berbera nad Morzem Czerwonym – podała państwowa agencja informacyjna.

Gabinet Somalii wezwał do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia w celu omówienia umowy portowej między Etiopią a separatystycznym regionem Somalilandu.

Gabinet Somalii ma się zebrać we wtorek, aby omówić plan po podpisaniu poprzedniego dnia porozumienia zezwalającego Etiopii na korzystanie z portu Berbera nad Morzem Czerwonym. Rośnie napięcie w regionie Rogu Afryki, ponieważ Etiopia wzmaga próbę dotarcia do portu morskiego.

Odkąd Erytrea uzyskała niepodległość w 1991 r., Etiopia stała się krajem śródlądowym. W związku z tym drugi pod względem liczby ludności kraj Afryki jest zależny od sąsiedniego Dżibuti w większości handlu morskiego.

Jednak porozumienie, podpisane w Addis Abebie przez premiera Etiopii Abiy Ahmeda i prezydenta Somalilandu Musa Bihi Abdiego, utoruje Etiopii drogę do rozpoczęcia komercyjnych operacji morskich z dostępem do wynajętej bazy wojskowej na Morzu Czerwonym, powiedział doradca Abiy ds. bezpieczeństwa narodowego. – powiedział Radwan Husajn.

Radwan powiedział, że w zamian Somaliland otrzyma udziały w państwowych liniach lotniczych Ethiopian Airlines, nie podając bliższych szczegółów.

Somalijska Krajowa Agencja Informacyjna (SUNA) poinformowała, że ​​somalijski gabinet podejmie decyzję w sprawie odpowiedzi na wtorkowym posiedzeniu.

Somaliland nie zyskał szerokiego uznania międzynarodowego pomimo ogłoszenia autonomii od Somalii w 1991 r. Somalia upiera się, że Somaliland pozostaje częścią jej terytorium.

Agencja informacyjna podała w zeszłym tygodniu, że Somalia i Somaliland zgodziły się wznowić rozmowy w celu rozwiązania sporów po wysiłkach mediacyjnych pod przewodnictwem Dżibuti.

Abdi powiedział, że w ramach umowy portowej Etiopia będzie pierwszym krajem, który w odpowiednim czasie uzna Somaliland za niepodległe państwo.

Porozumienie następuje kilka miesięcy po tym, jak Abiy stwierdził, że kraj powinien dochodzić swojego prawa dostępu do Morza Czerwonego, co budzi obawy regionalne.