16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

MAEA: Oznaki niebezpieczeństwa na „okupowanym” obiekcie nuklearnym na Ukrainie |  wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

MAEA: Oznaki niebezpieczeństwa na „okupowanym” obiekcie nuklearnym na Ukrainie | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że poziom bezpieczeństwa w największej w Europie elektrowni atomowej, która jest obecnie pod rosyjską okupacją wojskową na Ukrainie, jest jak „migające czerwone światło”, ponieważ jego organizacja na próżno próbuje uzyskać dostęp do serwisu.

Rafael Grossi powiedział, że MAEA potrzebuje dostępu do elektrowni atomowej w Zaporożu na południu Ukrainy, aby jej inspektorzy mogli m.in. przywrócić komunikację na miejscu z siedzibą agencji ONZ z siedzibą w Wiedniu.

15 reaktorów jądrowych na Ukrainie daje jej jeden z największych potencjałów nuklearnych na świecie, a rosyjska inwazja zamieniła część kraju w nuklearne pole minowe.

Od czasu inwazji eksperci nuklearni wielokrotnie obserwowali z niepokojem bliskość sił rosyjskich do kilku elektrowni atomowych na Ukrainie.

Grossi powiedział, że zakład w Zaporożu wymaga remontu.

„Istnieją dwie aktywne jednostki, w aktywnym działaniu… inne jednostki są w naprawie lub w trybie chłodzenia. Do wykonania są pewne czynności techniczne i czynności, a także czynności kontrolne” – powiedział Grossi.

„Więc sytuacja, jak ją opisałem i chciałbym to powtórzyć dzisiaj, nie jest trwała w takiej postaci, w jakiej jest” – powiedział.

Więc jest to nierozstrzygnięta kwestia. To czerwone światło miga. „

Członkowie Ukraińskiego Korpusu Ochotniczego strzelają z haubicy, gdy rosyjska ofensywa na Ukrainę trwa, na pozycji w obwodzie zaporoskim na Ukrainie. [File: Stanislav Yurchenko/Reuters]

Dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wypowiedział się w środę w wywiadzie dla Associated Press, dzień po spotkaniu w tej sprawie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Rozumiem jest, że moi ukraińscy koledzy nie chcą, aby inspektorzy MAEA udali się do jednej z ich własnych placówek pod nadzorem państwa trzeciego” – powiedział Grossi.

Wczoraj wieczorem odbyłem na ten temat długą rozmowę z prezydentem Zełenskim i nadal jest to coś, co wymaga konsultacji. Jeszcze tam nie dotarliśmy.”

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej powiedział, że nadal naciska na rosyjski rząd, aby uzyskał dostęp do elektrowni w Zaporożu.

READ  Jeśli zignorujemy te zagrożenia, zmierzamy ku katastrofie

„Nie widzę ruchu w tym kierunku, kiedy rozmawiamy” – powiedział.

Ale „wkrótce” spotka się ze stroną rosyjską.

’Bez precedensu’

Pracownik ochrony w elektrowni jądrowej w Czarnobylu opowiedział, jak rosyjskie samoloty przelatywały nad uszkodzonym reaktorem i że siły rosyjskie kopały rowy w wysoce radioaktywnej glebie. W poniedziałek rosyjskie pociski manewrujące przeleciały nad elektrownią atomową Chmielnicki w zachodniej Ukrainie.

„Nie może być żadnej akcji wojskowej w elektrowni atomowej lub wokół niej” – powiedział Grossi, dodając, że zwrócił się do Rosji w tej sprawie.

Dodał: „To bezprecedensowe mieć wojnę pośród jednej z największych infrastruktur nuklearnych na świecie, co oczywiście prowadzi do wielu delikatnych lub słabych punktów, które można oczywiście wykorzystać, celowo lub nieumyślnie. „

Wymaga to więc dużej aktywności i współpracy z naszej strony. współpraca ze strony rosyjskiej. Zrozumienie ze strony ukraińskiej, aby uniknąć wypadku”.

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu
Budowa schronu obejmuje reaktor wybuchowy planu jądrowego w Czarnobylu [File: Efrem Lukatsky/AP Photo]

nie mogę przestać

W kwestii irańskiej broni jądrowej Grossi powiedział, że jego agencja wciąż stara się wyjaśnić odpowiedzi Teheranu na nierozstrzygnięte pytania dotyczące skutków wytworzonego przez człowieka wzbogaconego uranu w trzech miejscach w tym kraju.

Iran i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej próbują rozwiązać szereg problemów między nimi od czasu upadku porozumienia nuklearnego między Teheranem a światowymi mocarstwami, w tym przywrócenie dostępu do nagrań z kamer monitoringu miejsc atomowych w tym kraju.

Przyznał, że zdolność Iranu do wzbogacania uranu od czasu upadku umowy wzrosła, ponieważ używa bardziej zaawansowanych wirówek. Teheran niedawno przeniósł warsztat wirówek do podziemnego obiektu jądrowego w Natanz po podejrzeniu izraelskiego ataku.

„Przenoszą zdolność produkcyjną wirówek do miejsca, w którym czują się najbardziej chronieni” – powiedział Grossi.

Iran od dawna nalega, aby jego program nuklearny był pokojowy.

Grossi powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę, wraz ze wsparciem USA i Europy dla Ukrainy w konflikcie, zwiększyła napięcia między Rosją a Zachodem, ale „musimy szukać cech wspólnych pomimo tych trudności”.

READ  Sondaż CNN: Amerykanie darzą Izraelczykami dużą sympatią i uważają, że ich militarna reakcja na ataki Hamasu jest uzasadniona

Nie możemy przestać. Musimy iść dalej. Powiedział o globalnym bezpieczeństwie jądrowym.