Unia Europejska i Japonia odrzuciły propozycję USA skierowaną do krajów Grupy Siedmiu, aby zakazać wszelkiego eksportu do Rosji w ramach negocjacji przed szczytem najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.
Oświadczenie przywódców G7, przygotowywane na ich spotkanie w Hiroszimie w przyszłym miesiącu, zawiera zobowiązanie do zastąpienia obecnego systemu sektorowych sankcji wobec Rosji całkowitym zakazem eksportu z kilkoma wyjątkami, zgodnie z dokumentami widzianymi przez Financial Times. Całkowity zakaz eksportu obejmie zwolnienia dla produktów rolnych, medycznych i innych.
Według dwóch urzędników propozycja została przedstawiona przez Stany Zjednoczone. Wynika to z rosnącej frustracji w Waszyngtonie obecnym systemem, który jest pełen luk, które pozwalają Rosji na dalszy import zachodnich technologii.
Jednak przedstawiciele Japonii i krajów Unii Europejskiej zasugerowali na spotkaniu przygotowawczym w zeszłym tygodniu, że taki ruch nie byłby możliwy, według trzech osób poinformowanych o dyskusjach.
„Z naszego punktu widzenia jest to po prostu niemożliwe” – powiedział jeden z urzędników, który zastrzegł sobie anonimowość.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu odmówiła komentarza na temat rozmów z partnerami G7, ale oświadczyła, że Stany Zjednoczone „będą nadal szukać sposobów pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności”.
„W porozumieniu z naszymi partnerami z G7, największy zestaw sankcji i środków kontroli eksportu, jakie kiedykolwiek nałożono na dużą gospodarkę” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego. „Działania te miały znaczący wpływ, podważając zdolność Rosji do finansowania i prowadzenia własnej niesprawiedliwej wojny”.
Nieporozumienie w sprawie środka podkreśla brak dodatkowych opcji dostępnych dla przywódców G7, którzy dążą do zwiększenia kary ekonomicznej dla reżimu Władimira Putina po 14 miesiącach wojny, w następstwie szeregu sankcji mających na celu odcięcie połaci rosyjskiej gospodarki. Zachodni import technologii, maszyn i finansów.
Zwalczanie uchylania się od sankcji i ich obchodzenia przez kraje trzecie jest głównym celem USA, Wielkiej Brytanii, UE i innych sojuszników, z rosnącą presją na kraje takie jak Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i kraje Azji Środkowej, które zwiększyły handel z Rosją od czasu zachodnich sankcji. został nałożony.
Przywódcy G7 spotkają się 19 maja w Hiroszimie na trzydniowym szczycie poświęconym implikacjom wojny Rosji z Ukrainą, bezpieczeństwu gospodarczemu, zielonym inwestycjom i regionowi Indo-Pacyfiku.
Unia Europejska, która jest członkiem Grupy Siedmiu wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Włochami, Japonią i Kanadą, zwraca się do wszystkich swoich 27 członków o uzgodnienie polityki sankcji.
Zatwierdziła 10 pakietów sankcji przeciwko Rosji od lutego 2022 r., ale po tygodniach sporów między państwami członkowskimi, z których niektóre zapewniły cięcia i zwolnienia dla swoich branż, grożąc zawetowaniem ograniczeń.
Urzędnicy stwierdzili, że zastąpienie tego systemu całkowitym zakazem eksportu i zwolnieniami groziłoby ponownym otwarciem tych dyskusji i potencjalnym osłabieniem już obowiązujących środków.
Inne, mniej kontrowersyjne propozycje zawarte w projekcie oświadczenia, które mogą ulec zmianie przed szczytem, obejmują więcej środków ograniczających „uchylanie się i obchodzenie” istniejących sankcji oraz przeciwko tym, którzy „świadomie wspierają finansowanie wojny przez Rosję”, w tym pośredników w transakcjach finansowych.
Kraje G7 będą również nadal ograniczać import rosyjskiej energii i zapobiegać „ponownemu otwarciu tras wcześniej zamkniętych z powodu uzbrojenia energetycznego Rosji” – czytamy w projekcie oświadczenia. Ponadto przywódcy ogłoszą plany wprowadzenia „mechanizmu śledzenia” rosyjskich diamentów, aby zmniejszyć zyski Kremla z ich eksportu.
Dodatkowe raporty Leo Lewisa w Tokio
„Kawowy pionier. Certyfikowany miłośnik popkultury. Irytująco skromny gracz”.