1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dlaczego Putin udaje się do Chin w ramach swojej pierwszej dużej podróży zagranicznej po wydaniu nakazu aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny?

Dlaczego Putin udaje się do Chin w ramach swojej pierwszej dużej podróży zagranicznej po wydaniu nakazu aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny?

Według doniesień prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy wyruszyć w swoją pierwszą podróż zagraniczną od czasu wydania przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania go pod zarzutem zbrodni wojennych.

Putin ma go odwiedzić Chińskie Forum Pasa i Szlaku Jak wynika z raportu Bloomberga, w październiku.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w marcu nakaz aresztowania Putina w związku z jego rzekomym udziałem w nielegalnym uprowadzeniu i deportacji dzieci z Ukrainy, wywołując panikę na Kremlu w związku z stabilnością rządów Putina i tym, czy nakaz ten stanowi wezwanie do zmiany reżimu.

W ostatnich miesiącach Putin utrzymywał mniejszy poziom obaw, aby uniknąć podróży do krajów, które mogłyby wykonać nakaz aresztowania. A on się nie pojawił Szczyt BRICS Osobiście w Republice Południowej Afryki w zeszłym tygodniu, po miesiącach ciągłych dyskusji na temat tego, czy jest to dla niego bezpieczne.

zamiast, Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow udał się do Johannesburga, a Putin uczestniczył w nim wirtualnie, podejmując decyzję postrzeganą jako próba uniknięcia międzynarodowego skandalu wokół nakazu aresztowania.

Putin uchyla się także od innych podróży międzynarodowych. Rosyjski prezydent powiedział w tym tygodniu premierowi Indii Narendrze Modiemu, że nie pojedzie do Indii na szczyt w przyszłym miesiącu. Szczyt G20. Rzecznik Kremla powiedział, że Putin jest „zbyt zajęty”, aby uczestniczyć w spotkaniu.

Od czasu zeszłorocznej inwazji Putina na Ukrainę Chiny dokonały delikatnego balansowania. Chiny i Rosja łączą to, co nazywają „Partnerstwem bez granic”. Jednak według oceny społeczności wywiadowczej USA Xi był zaskoczony, gdy Putin najechał Ukrainę. Pekin nie zgodził się jednak potępić działań Rosji i nadal wydaje miliardy dolarów na szerzenie prorosyjskiej dezinformacji na temat wojny na Ukrainie.

Wizyta w Chinach następuje kilka miesięcy po marcowej wizycie prezydenta Xi Jinpinga w Rosji, podczas której pochwalił Putina za jego „silne przywództwo”.

READ  Cyclone Freddy zabija 190 osób w Malawi, ponieważ deszcze komplikują działania ratownicze

podczas wizyty, Pekin Starała się przedstawiać siebie jako konstruktywnego partnera, dzieląc się szczegółami na temat proponowanego planu pokojowego dla Ukrainy – takiego, który skłania się ku Rosji – cały czas utrzymując, że jest „neutralna” w sprawie wojny. Xi zauważył wówczas, że partnerstwo Chin i Rosji będzie kontynuowane, a jego wspólnym celem będzie przeciwdziałanie wpływom USA na arenie światowej.

Od tamtej podróży wiele się zmieniło. Putinowi udało się odeprzeć zorganizowaną rebelię szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, co stanowiło największe wyzwanie dla utrzymania władzy Putina od lat. Przypuszcza się, że Prigożin zmarł w wyniku tajemniczej katastrofy lotniczej, którą obserwatorzy Rosji uznali za możliwe zabójstwo zaaranżowane przez samego Putina w celu umocnienia władzy.

W ostatnich tygodniach w Pekinie doszło także do niepokojów wśród urzędników wyższego szczebla. Najpierw zniknął minister spraw zagranicznych Chin Chen Gang, a później został obalony. Następnie, na początku tego miesiąca, Pekin zastąpił szefa chińskiej jednostki sił rakietowych, generała Li Yuchao, jego zastępcą, co oznaczało, że Xi może czuć się zaniepokojony swoim poczuciem kontroli nad reżimem, donosi Daily Beast.

Spotkanie ma miejsce także w czasie, gdy Rosja przygotowuje się do przejęcia przewodnictwa w grupie BRICS w styczniu przyszłego roku, a klub – skrót od Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki – pragnie pozyskać nowych członków, aby zacieśnić swoje zbiorowe powiązania polityczne i gospodarcze . wpływ na arenę światową.

Dla Rosji zmiana członkostwa w ugrupowaniu będzie prawdopodobnie postrzegana jako sposób na przełamanie izolacji Moskwy na arenie międzynarodowej w czasie, gdy Putin nadal toczy wojnę na Ukrainie.

W przypadku Chin niektóre zmiany na horyzoncie mogą to pokazać Jedność i wsparcie dla Pekinu Po wyobcowaniu aliantów poprzez „nieograniczone partnerstwo” z Moskwą, mimo że Rosja kontynuowała inwazję na Ukrainę, New York Times wspomniany.

READ  Ministrowie energetyki UE prowadzą rozmowy kryzysowe po odcięciu gazu przez Rosję