22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Słaba aktywność fabryk w Azji i niepewność co do Chin pogarszają perspektywy

Słaba aktywność fabryk w Azji i niepewność co do Chin pogarszają perspektywy

Pracownik pracuje na linii produkcyjnej produkującej konstrukcje stalowe w fabryce w Huzhou w prowincji Zhejiang w Chinach, 17 maja 2020 r. Zdjęcie zrobione 17 maja 2020 r. China Daily via Reuters/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

  • W listopadzie indeks PMI dla Chin nieoczekiwanie wzrósł
  • Działalność produkcyjna spadła w Japonii i ustabilizowała się w Korei Południowej
  • Słaby popyt światowy rzuca cień na perspektywy kruchego ożywienia gospodarczego w Azji

TOKIO (Reuters) – Aktywność fabryk w Azji pozostała w listopadzie słaba ze względu na słaby popyt światowy, jak wykazały piątkowe badania, natomiast mieszane oznaki ożywienia gospodarki chińskiej przesłaniają kruche perspektywy ożywienia gospodarczego w regionie.

Indeks PMI dla globalnego przemysłu Caixin/S&P w Chinach nieoczekiwanie wzrósł w listopadzie do 50,7 z 49,5 w październiku, przekraczając granicę 50 oddzielającą wzrost od spadku i przekraczając oczekiwania analityków.

Odczyt nastąpił dzień po tym, jak oficjalne badanie wykazało spadek aktywności producentów i podmiotów niebędących producentami, co uwypukliło pogłębiające się problemy drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Dan Wang, główny ekonomista Hang Seng Bank China, powiedział o odczytach wskaźnika PMI w Chinach, które różnią się między sobą.

Badania wykazały, że zależne od eksportu Japonia, Korea Południowa i Tajwan poniosły największy ciężar spowolnienia światowego popytu, a ich działalność przemysłowa w listopadzie utrzymywała się na stałym poziomie.

„Trudno oczekiwać w najbliższym czasie ożywienia w Azji” – powiedział Toru Nishihama, główny ekonomista rynków wschodzących w Dai-ichi Life Research Institute. „Chociaż eksport może osiągnąć najniższy poziom, od tego momentu nie przyspieszy zbytnio, ponieważ światowej gospodarce brakuje głównego czynnika wzrostu”.

Końcowy wskaźnik PMI dla przemysłu japońskiego Jibun Bank spadł w listopadzie do 48,3 z 48,7 w październiku, spadając w najszybszym tempie od dziewięciu miesięcy.

Wskaźnik PMI Korei Południowej osiągnął w listopadzie poziom 50,0, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z październikowym odczytem wynoszącym 49,8. Odbicie wskaźnika fabrycznego nastąpiło po 16 miesiącach spadku z rzędu do października, co stanowi najdłuższy spadek od rozpoczęcia badania w kwietniu 2004 roku.

READ  Rynki azjatyckie były mieszane, ponieważ Chiny obniżyły kluczowe stopy procentowe

Badania wykazały, że działalność produkcyjna zmniejszyła się również na Tajwanie, w Wietnamie i Malezji, ale wzrosła w Indiach, Indonezji i na Filipinach.

Grafika Reutera

Chińska gospodarka ma w tym roku trudności z silnym ożywieniem po pandemii, co pogłębia i tak już ponure perspektywy globalne, ponieważ gospodarki USA i Europy zaczynają odczuwać ciężar poprzednich silnych podwyżek stóp procentowych.

„Słabość chińskiego sektora usług jest szczególnie niepokojąca, ponieważ pokazuje, że popyt maleje nawet wraz ze wzrostem podaży” – powiedział Nishihama z Instytutu Badań nad Życiem Dai-ichi.

Opublikowane w piątek badanie PMI w Indiach pokazało, że wzrost produkcji w tym kraju przyspieszył w listopadzie dzięki wysokiej produkcji i nowym zamówieniom.

Choć popyt krajowy wydawał się silny, popyt międzynarodowy mocno ucierpiał, a liczba nowych zamówień eksportowych spadła do najniższego poziomu od pięciu miesięcy.

(Raport: Leika Kihara) Redakcja: Jimmy Freed

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę