24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Senatorowie USA wzywają polskiego prezydenta do zablokowania ustawy o reformie własności

Grupa senatorów USA wezwała prezydenta RP Andrzeja Dudę do zablokowania przejścia Najbardziej kontrowersyjny projekt ustawy Uniemożliwiłoby to odzyskanie mienia lub rekompensatę dla osób, których mienie zostało skonfiskowane przez polski reżim komunistyczny po II wojnie światowej, w tym ocalałych z Holokaustu.

W sumie 12 senatorów podpisało ponadpartyjny list do Dudy, w którym wyrażają „poważne obawy” o ustawę i „naciskają na wycofanie ustawy z polskiego Senatu” i zawetują ją, jeśli zostanie zatwierdzona.

Inicjatywę przewodzili senatorowie Dummy Baldwin (D-WI), Marco Rubio (R-FL), James Langford (R-OK) i Jackie Rosen (D-NV), a także Corey Booker (D-NJ). Sherrod Brown (D-OH), Bob Casey (D-PA), Chris Koons (D-DE), Diane Feinstein (D-CA), Cindy Hyde-Smith (R-MS), Catherine Cortes Masto (D-NV) i Ron Wheaton (D-OR).

„Nie ma lepszego sposobu, aby Polska udowodniła swój wyraźny sprzeciw wobec zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy i wspierany przez Sowietów rząd polski” – napisali senatorowie.

„Takie postępowanie zapewni również, że Polska będzie przestrzegać swoich zobowiązań wynikających z Deklaracji Teresy z 2009 r. w sprawie własności z czasów Holokaustu i związanych z nią kwestii, aby wesprzeć przepisy krajowe mające na celu pomoc ocalałym z Holokaustu w odzyskaniu ich własności”.

Senatorowie napisali: „Niezliczeni Żydzi i nie-Żydzi zostali dotknięci w tym mrocznym i tragicznym okresie historii, a rodziny tych ofiar muszą szukać pomocy”.

24 czerwca Sejm, niższa izba polskiego parlamentu, uchwalił ustawę po minimalnej debacie i przesłał ją do Senatu do zatwierdzenia, wywołując rozłam dyplomatyczny z Izraelem po potępieniu przez ministra spraw zagranicznych Jaira Lapida ustawy jako „niemoralnej”. ”

READ  Polski prezydent dołącza do Polaków na paradzie z okazji Dnia Pułaskiego w Nowym Jorku

Ustawa ma zostać poddana pod głosowanie w Senacie w czwartek. Ustawa może wprowadzić poprawki do Senatu, które następnie zostaną zwrócone Izbie w nowym głosowaniu.

Gideon Taylor, pełniący obowiązki przewodniczącego Światowej Organizacji Odbudowy Żydów (WJRO), powiedział, że list senatorów „wyraźnie pokazuje, że Senat USA jest głęboko zaniepokojony prawami ocalałych z Holokaustu i wielu prawowitych właścicieli mienia”. Mienie sprzeniewierzone przez polski reżim komunistyczny pod koniec wojny. “

Taylor szczególnie podziękował senatorom Baldwinowi, Rubio, Langfordowi i Rosenowi za kierowanie wysiłkiem oraz „wszystkim senatorom, którzy naciskali na podjęcie działań nadzwyczajnych”.

Przez chwilę Dochodzenie grupowe Na początku tego miesiąca w polskim Senacie, polski prezydent rabin Michael Schudrich powiedział Senatowi, że moralnym obowiązkiem Polski jest zapewnienie jakiejś formy odszkodowania każdemu, kto skonfiskował mienie, czy to żydowskie, czy nie-żydowskie, przez polski rząd komunistyczny.

„Jednym z Dziesięciu Przykazań jest »Nie wolno ci kraść«” – powiedział grupie Schரிtrich.

„Ten majątek został skradziony dwukrotnie, raz przez Niemców, przez komunistów po raz drugi po wojnie. Obecny rząd polski bardzo różni się od tego, który przyszedł po komunistach, chociaż istnieje moralny obowiązek zrekompensowania komuś, kogo majątek został skradziony, a moralną odpowiedzialnością rządu jest uznanie zaistniałej niesprawiedliwości”.