23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, został odwołany przez zarząd firmy

Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, został odwołany przez zarząd firmy

Sam Altman, wybitny dyrektor generalny OpenAI, który stał się twarzą boomu AI w branży technologicznej, został wyrzucony ze spółki przez zarząd OpenAI, poinformował OpenAI w oświadczeniu. Post na blogu Piątkowe popołudnie.

Posunięcie to doprowadziło do reorganizacji w OpenAI, wiodącej firmie zajmującej się sztuczną inteligencją i twórcy popularnego chatbota ChatGPT. Jak podała firma, Mira Moratti, była dyrektor ds. technologii w OpenAI, została tymczasowym dyrektorem generalnym. Kilka godzin później Greg Brockman, prezes firmy, ogłosił, że rezygnuje.

„Odejście pana Altmana nastąpiło po przeprowadzeniu przez Radę Dyrektorów przemyślanej analizy, która wykazała, że ​​w kontaktach z Zarządem nie zawsze wyrażał się bezpośrednio, co utrudniało mu wykonywanie obowiązków” – stwierdziła spółka. już nie wierzy w swoją zdolność do dalszego przewodzenia OpenAI ”

Opuszczenie OpenAI to oszałamiający upadek dla 38-letniego Altmana, który w ciągu ostatniego roku stał się jednym z najważniejszych dyrektorów w branży technologicznej, a także jedną z jej najbardziej fascynujących postaci. Jesienią ubiegłego roku OpenAI uruchomiło ChatGPT w całej branży.

Nie było od razu jasne, co doprowadziło do decyzji Zarządu poza tym, co stwierdzono w jego oświadczeniu. Nie udało się od razu skontaktować z panem Altmanem w celu uzyskania komentarza. W poście na portalu X (wcześniej Twitterze) napisał: „Uwielbiałem czas spędzony w Openai. Był to dla mnie osobiście przełomowy okres, ale mam nadzieję, że dla niektórych także dla świata. Przede wszystkim uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi. Będę miał więcej do powiedzenia co dalej później.”

W piśmie do X w piątek wieczorem pan Brockman oświadczył, że ani on, ani Altman nie otrzymali żadnego ostrzeżenia w związku z decyzją zarządu. „Sam i ja jesteśmy zszokowani i zasmuceni tym, co dzisiaj zrobił zarząd” – napisał. „Nadal próbujemy ustalić, co dokładnie się wydarzyło”.

Według pana Brockmana pan Altman został poproszony o dołączenie do wideokonferencji z zarządem w piątkowe popołudnie i został natychmiast zwolniony. Pan Brockman powiedział, że chociaż był prezesem zarządu, nie brał udziału w tym posiedzeniu zarządu.

READ  DIRECTV, DIRECTV STREAM i U-verse oferują kredyty w wysokości 10 USD klientom dotkniętym wyłączeniem Nexstar Blackouts

Powiedział, że zarząd poinformował go o zwolnieniu pana Altmana kilka minut później. Mniej więcej w tym samym czasie Rada opublikowała post na blogu.

Pan Altman, doświadczony przedsiębiorca technologiczny, pomógł założyć OpenAI przy wsparciu finansowym Elona Muska w 2015 roku. Poprowadził małą firmę z San Francisco na wyrafinowane terytorium — lidera technologicznego finansowanego przez miliardy dolarów od Microsoftu i zazdrości gigantów z Doliny Krzemowej Podobnie jak Google. oraz Meta, spółka matka Facebooka.

Pan Altman został także rzecznikiem zwrotu branży technologicznej w kierunku sztucznej inteligencji, składając zeznania przed Kongresem oraz urzekającymi prawodawcami i organami regulacyjnymi na całym świecie. Wiele osób w branży uważa, że ​​sztuczna inteligencja to największa zmiana technologiczna od pokoleń i nikt nie zrobił więcej, aby wzbudzić entuzjazm głównego nurtu dla niej niż pan Altman.

W czwartkowy wieczór pan Altman pojawił się na wydarzeniu w Oakland w Kalifornii, gdzie omówił przyszłość sztuki i artystów teraz, gdy sztuczna inteligencja jest w stanie samodzielnie generować obrazy, filmy, dźwięki i inne formy sztuki. Nic nie dał znać, że opuści OpenAI i wielokrotnie powtarzał, że on i firma będą nadal współpracować z artystami i pomóc zapewnić im świetlaną przyszłość.

Wcześniej tego dnia pojawił się na szczycie dyrektorów generalnych współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku w San Francisco z Laurene Powell Jobs, założycielką i prezesem Emerson Collective oraz dyrektorami Meta i Google.

Pan Brockman, który wraz z Altmanem pomógł założyć OpenAI, w poście na X poinformował, że rezygnuje. Firma poinformowała wcześniej tego samego dnia, że ​​ustąpi ze stanowiska prezesa, ale pozostanie nim i będzie podlegał dyrektorowi generalnemu.

Skontaktowano się telefonicznie z panem Brockmanem, który odmówił komentarza. Od początków OpenAI odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu jego misji i codziennych operacji.

Kiedy OpenAI uruchomiło ChatGPT w listopadzie zeszłego roku, chatbot przyciągnął setki milionów użytkowników, zdumiewając ludzi sposobem, w jaki odpowiadał na pytania, pisał wiersze i omawiał niemal każdy rzucany mu temat.

READ  Politico donosi o „wzrastającej rozmowie o recesji” z Waszyngtonu na Wall Street pomimo zapewnień Bidena

Po sukcesie chatbota szersza branża technologiczna przyjęła tak zwaną generatywną sztuczną inteligencję, technologie, które mogą samodzielnie generować tekst, obrazy i inne media. Technologie te, będące efektem ponad dziesięcioletnich badań prowadzonych w firmach takich jak OpenAI i Google, mogą przekształcić wszystko, od programów pocztowych i wyszukiwarek internetowych po cyfrowych nauczycieli.

OpenAI prowadzi rozmowy w sprawie zamknięcia nowej rundy finansowania, która wyceniłaby firmę na ponad 80 miliardów dolarów, czyli prawie trzykrotnie więcej niż rok temu, i nie jest jasne, co odejście Altmana będzie oznaczać dla tych rozmów.

Jednak jego zwolnienie to cios dla Microsoftu, który zainwestował w OpenAI 13 miliardów dolarów i ma aż 49% akcji firmy. Dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, przedstawił w tym roku rozszerzony plan wykorzystania technologii opracowanej w OpenAI w prawie wszystkich produktach Microsoftu, od wyszukiwarki Bing po szeroko stosowane oprogramowanie biznesowe. Pan Altman dołączył do niego na wydarzeniu prasowym, aby ogłosić plany.

Microsoft powiedział w piątkowe popołudnie, że planuje kontynuować ścisłą współpracę z OpenAI. Pan Nadella powiedział w oświadczenie Długoterminowa umowa firmy z OpenAI zapewniła Microsoftowi „pełny dostęp do wszystkiego, czego potrzebujemy, aby realizować nasz program innowacji i ekscytujący plan działania dotyczący produktów”. Dodał, że firma pozostaje zaangażowana w „nasze partnerstwo z Mirą i zespołem”.

W ciągu ostatnich 30 minut notowań, po ogłoszeniu odejścia pana Altmana, cena akcji Microsoftu spadła o ponad 1%.

W liście do pracowników OpenAI, do którego dotarł „The New York Times”, pani Moratti oświadczyła, że ​​w piątek rozmawiała z panem Nadellą i dyrektorem ds. technologii firmy Microsoft, Kevinem Scottem, i że nadal wspierają OpenAI.

„Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie, w którym nasze narzędzia są powszechnie stosowane, programiści aktywnie korzystają z naszych platform, a decydenci zastanawiają się, jak najlepiej uregulować te systemy” – napisała. „Ważniejsze niż kiedykolwiek jest, abyśmy pozostali skupieni, zmotywowani i wierni naszym podstawowym wartościom”.

READ  Rośnie liczba zwolnień w sektorze sztucznej inteligencji, ale liczby nie mówią wszystkiego

Czteroosobowy zarząd OpenAI składa się z szanowanych badaczy sztucznej inteligencji, dyrektorów technologicznych i ekspertów ds. polityki w zakresie sztucznej inteligencji, w tym Ilyi Sutskever, głównego naukowca i współzałożyciela firmy, oraz Adama D’Angelo, dyrektora generalnego Fundacji Q&A. stronie internetowej Quory. Nie udało się od razu uzyskać komentarza od członków zarządu.

Obecni i byli pracownicy OpenAI byli zszokowani tą wiadomością. W piątek rano rozmawiali o panu Altmanie, jakby miał przed sobą długą przyszłość w firmie. Równie zaskoczeni byli badacze, przedsiębiorcy i inwestorzy spoza firmy, z których wielu szybko ustaliło powód decyzji zarządu OpenAI.

Jack Altman, jeden z młodszych braci pana Altmana i dyrektor generalny start-upu zajmującego się oprogramowaniem biznesowym Lattice, bronił swojego brata w X.

„Co ważniejsze niż bycie jedną z najbardziej inteligentnych i wpływowych osób, jakie kiedykolwiek widziała nasza branża, Sam jest jedną z najbardziej hojnych i troskliwych osób, jakie znam” – napisał. „Nigdy nie spotkałem kogoś, kto wspierałby i podtrzymywał wokół siebie więcej ludzi niż on. Nie mógłby być bardziej troskliwym bratem. – Dumny.