22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Sąd Najwyższy UE utorował drogę Polsce i Węgrom do obcięcia miliardów

Sąd Najwyższy UE utorował drogę Polsce i Węgrom do obcięcia miliardów

Od orzeczenia wydanego w Luksemburgu nie przysługuje odwołanie Europejski Trybunał SprawiedliwościOdrzuciła wyzwania Warszawy i Budapesztu dotyczące nowego unijnego embarga, które odcięłoby finansowanie państwom członkowskim z naruszeniem prawa europejskiego.

„Dzisiejsze orzeczenia potwierdzają, że jesteśmy na dobrej drodze” – powiedziała Ursula van der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Stawką są setki miliardów euro finansowania, wewnętrzna integracja UE i jej pozycja międzynarodowa.

Węgry i Polska od dawna są głównymi beneficjentami funduszy UE, które Konfederacja przeznaczała na kraje byłego komunistycznego kraju od ich przystąpienia w 2004 r., aby pomóc w poprawie ich gospodarek.

Aby czerpać te korzyści, UE twierdzi, że kraje muszą przestrzegać wspólnych europejskich standardów, przy czym Warszawa i Budapeszt narzucają polityczną kontrolę nad sądownictwem i mediami oraz naruszają wolności obywatelskie.

Rosnące spory dotyczące rządów prawa wynikają z dążenia Rosji do przedstawienia jednolitego frontu we wschodniej części, gdzie skoncentrowała siły w pobliżu Ukrainy.

Decyzja może mieć natychmiastowy wpływ polityczny, zwłaszcza na Węgrzech, gdzie wybory krajowe 3 kwietnia mają stanowić zaciekłą rywalizację dla nacjonalistycznego premiera. Wiktor Orbán Odkąd wygrał Amoka w 2010 roku.

Rządząca partia Orbána Fidesz nazwała rządzącą „odwetą polityczną” na Węgrzech, mówiąc, że pomoże to zjednoczonej opozycji. Minister sprawiedliwości Judith Varga powiedziała, że ​​Bruksela nadużywa swoich uprawnień przeciwko krajowym państwom członkowskim.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej: „Polska uważa, że ​​centralizacja, centralizacja biurokratyczna, federalizacja… to niebezpieczny proces”.

Unia Europejska już zamroziła fundusze na wypadek pandemii o wartości 36 36 miliardów (41 miliardów dolarów) dla Polski i 7 miliardów ில்லியன் dla Węgier. Tak zwany „mechanizm warunkowy” mógłby teraz wpłynąć na dowolną część budżetu UE o wartości 1,8 biliona (2 biliony dolarów) na lata 2021-27.

Polska, największy członek komunistycznej UE z populacją 38 milionów, kwalifikuje się do otrzymania ponad 75 75 miliardów do 2027 roku, w tym zmian klimatycznych, cyfryzacji i zdrowia publicznego. Węgry mają o jedną czwartą więcej niż ludność, ale nadal mają większy udział w wydatkach osobistych UE.

Polska prowokuje UE orzekając, że jej przepisy naruszają porozumienia obozowe

„Węgry i Polska szybko tracą pod względem wolności mediów, wolności sądownictwa i prawa do protestu” – powiedziała Amnesty International. „Zamiast sprzeciwiać się poszanowaniu przez UE praworządności, powinni szanować prawa ludzi i oczyścić swój czyn”.

READ  Zmiany podatkowe dla inwestorów w polskie nieruchomości

Urzędnicy UE powiedzieli, że grupa może najpierw udać się na Węgry, podczas gdy polityczny handel końmi odłoży decyzję o zawieszeniu finansowania na jeszcze w tym roku.

Polska i Węgry zagroziły odwetem, zawieszając inne decyzje UE, które wymagają konsensusu, w tym dotyczące polityki klimatyczno-energetycznej i zagranicznej.

Dyrektor generalny Orbana, Gergely Gulyas, powiedział Reuterowi, że kontrowersje nie skłonią Węgier do zablokowania szczytu UE-Afryka w ten weekend ani do interwencji w sprawie ewentualnych sankcji wobec Rosji wobec Ukrainy.

Liberalna węgierska ustawodawca Katalin Cseh porównuje bojkot rządów prawa w Polsce i na Węgrzech do czarnej komedii „Nie patrz w górę”, w której politycy nie są w stanie zapobiec zniszczeniu Ziemi przez asteroidę. .

„Jeśli będziemy siedzieć i oceniać, pan Orban i pan Moraviki osiągną cel zniszczenia związku od wewnątrz” – powiedział.