3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rzadka skamielina skórzana sprzed 130 milionów lat

Rzadka skamielina skórzana sprzed 130 milionów lat

Aktualna biologia Mooney i in.

Skamielina skórna przypomina skórę krokodyla.CNN

Nowe badanie wykazało, że najstarsza znana skamieniała skóra na świecie należy do gatunku gadów, który żył zanim na Ziemi pojawiły się dinozaury.

Część Skamieniały Skóry gadów znalezione w wapiennej jaskini w Oklahomie w USA są co najmniej 130 milionów lat starsze od najstarszej znanej wcześniej skóry. Skamieniałość.

Jak wynika z opublikowanego w czwartek komunikatu prasowego, naukowcy z Uniwersytetu Toronto Mississauga zidentyfikowali kawałek skóry o kamienistej powierzchni przypominającej skórę aligatora.

Pochodzący sprzed około 289 milionów lat, jest najstarszym znanym okazem zachowanego naskórka, zewnętrznej warstwy skóry lądowych gadów, ptaków i ssaków. W oświadczeniu stwierdzono, że skóra „była ważnym ewolucyjnym przystosowaniem w przejściu do życia na lądzie”.

„Od czasu do czasu mamy niezwykłą okazję, by rzucić okiem w głąb czasu” – powiedział w oświadczeniu pierwszy autor Ethan Mooney, absolwent paleontologii na Uniwersytecie w Toronto.

Dodał: „Tego rodzaju odkrycia mogą wzbogacić nasze zrozumienie i postrzeganie tych pionierskich zwierząt”.

Współautor badania Robert Rees, profesor biologii na Uniwersytecie w Toronto Mississauga, który zajmuje się paleontologią kręgowców, powiedział CNN, że „niezwykle rzadko” można znaleźć skamieniałą skórę, „mimo że jest to w rzeczywistości największy organ w organizmie”.

„Po śmierci zwierzęcia bardzo łatwo się rozkłada” – powiedział Rees, wyjaśniając, że okaz ten zachował się dzięki unikalnym cechom systemu jaskiń wapiennych Richards Spur, w którym odnaleziono wiele najstarszych przykładów wczesnych zwierząt lądowych.

„Warunki w jaskini były bardzo nietypowe” – powiedział Reyes CNN, zwracając uwagę na skład chemiczny osadów gliniastych, wody i obecność węglowodorów.

Zwierzęta, które wpadły do ​​systemu jaskiń, prawdopodobnie zostały zakopane w miękkich osadach gliny, co spowolniło proces rozkładu, a następnie zareagowały z węglowodorami zawartymi w oleju, który przedostał się przez miejsce, chroniąc skórę. Zdaniem naukowców jaskinia jest również prawdopodobnie środowiskiem beztlenowym.

READ  NASA ogłasza „super-Ziemię” i egzoplanetę w „strefie nadającej się do zamieszkania”

Reese powiedział CNN, że okaz był jednym z tysięcy, które kolekcjoner-amator Bill May podarował zespołowi w 2018 roku. Większość okazów składała się z kości i była łatwa do zidentyfikowania. Jednakże „delikatna” skamielina skóry była wyjątkowa, miała grubość około ćwierć milimetra lub mniej.

Zespół odkrył tkankę naskórka podczas badania mikroskopowego maleńkiego dołu skóry, który jest mniejszy niż paznokieć.

„Byliśmy całkowicie zszokowani tym, co zobaczyliśmy, ponieważ tak bardzo różniło się od wszystkiego, czego się spodziewaliśmy” – powiedział Mooney. „Znalezienie tak starożytnej skamieniałości skóry stanowi niezwykłą okazję do spojrzenia w przeszłość i zobaczenia, jak mogła wyglądać skóra niektórych z tych wczesnych zwierząt”.

Naukowcy twierdzą, że kamienista powierzchnia skóry przypomina skórę krokodyla, a obszary zawiasów między łuskami przypominają te występujące u węży i ​​​​jaszczurek robaków.

Pomimo tych cech badacze nie są w stanie określić, z jakiego regionu zwierzęcia lub ciała pochodziła próbka, ponieważ skamieniałość nie jest powiązana z żadnymi innymi szczątkami.

Reese powiedziała jednak CNN, że skóra należała do „małego zwierzęcia, które wygląda jak jaszczurka”.

Uważa się, że skóra mogła należeć do małego gada zwanego Captorhinus, którego skamieniałości odnajdowano w systemie jaskiń znacznie częściej niż u jakiegokolwiek innego tego typu zwierzęcia.

Jednak fakt, że okaz ma pewne podobieństwa do żywych gadów, pokazuje, jak ważna jest skóra dla zwierząt żyjących na lądzie.

„Skóra była cechą kluczową dla przetrwania kręgowców na lądzie” – powiedział Mooney. „Jest to krytyczna bariera pomiędzy wewnętrznymi procesami organizmu a trudnym środowiskiem zewnętrznym”.

Ponadto, zgodnie z oświadczeniem, próbka może być przykładem struktury skóry, która ostatecznie przekształciła się w ptasie pióra i mieszki włosowe ssaków.

Badanie opublikowano w czasopiśmie Current Biology.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Odkryj wszechświat Z wiadomościami o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.