22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosyjski bank centralny tnie kluczowe odsetki, powołując się na mniejsze ryzyko dla stabilności

Rosyjski bank centralny tnie kluczowe odsetki, powołując się na mniejsze ryzyko dla stabilności

Moskwa, Rosja: Rosyjski Bank Centralny obniżył swoją główną stopę procentową o 300 punktów bazowych po raz trzeci od czasu nagłej podwyżki pod koniec lutego, powołując się na spowolnienie inflacji i odbicie rubla.

Kirill Kudryavtsev | Agencja Francja-Presse | Obrazy Getty

Rosyjski Bank Centralny obniżył w czwartek główną stopę procentową z 14% do 11%, powołując się na A spowolnienie inflacji i odświeżyć ruble.

Po nadzwyczajnym spotkaniu decydenci wybrali Wytnij kolejne 300 punktów bazowychktóry jest trzecim dla banku od czasu Awaryjna podwyżka głównej stopy procentowej z 9,5% do 20% W następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę mocarstwa zachodnie nałożyły sankcje karne. W tamtym czasie Bank Centralny Jordanii nałożył również ścisłe środki kontroli kapitału, aby złagodzić skutki sankcji i wesprzeć rubla.

„Najnowsze dane tygodniowe wskazują na znaczne spowolnienie bieżących tempa wzrostu cen. Na tle dynamiki kursu rubla oraz wyraźnego spadku oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i firm słabnie presja inflacyjna” – bank powiedział w oświadczeniu. Czwartek.

„W kwietniu roczna inflacja wyniosła 17,8%, jednak według szacunków do 20 maja zwolniła do 17,5%, spadając szybciej niż prognozy Banku Rosji na kwiecień”.

Po spadku do rekordowo niskiego poziomu 150 w stosunku do dolara amerykańskiego 7 marca, kilka tygodni po tym, jak siły rosyjskie rozpoczęły bezprecedensową inwazję na Ukrainę, środki kontroli kapitału CBR spowodowały, że waluta powróciła do najwyższego od dwóch lat poziomu, na krótko sięgając 53 rubli. wobec dolara we wtorek.

W czwartek rano rubel osłabił się w stosunku do dolara amerykańskiego, notując 60,80 za dolara.

W czwartek Bank Centralny Kanady poinformował, że pieniądze nadal napływają do depozytów terminowych rubla, a akcja kredytowa pozostaje słaba, ograniczając ryzyko inflacyjne.

„Zewnętrzne warunki rosyjskiej gospodarki pozostają trudne, co znacznie ogranicza aktywność gospodarczą. Nieco zmniejszyły się zagrożenia dla stabilności finansowej, co umożliwiło złagodzenie niektórych środków kontroli kapitału” – dodał CBR.

READ  Walmart ma nowy sposób na przekształcenie absolwentów uczelni w kierowników sklepów

Bank centralny stwierdził, że przyszłe decyzje dotyczące stóp procentowych będą odpowiadać faktycznej i przewidywanej dynamice inflacji, w odniesieniu do jego długoterminowego celu i wysiłków na rzecz transformacji rosyjskiej gospodarki, ostrzegając wcześniej, że Gospodarka musi przejść „wielkoskalową transformację strukturalną” złagodzenia skutków sankcji.

Zasugerował, że na nadchodzących posiedzeniach, z których następne odbędzie się 10 czerwca, pojawią się kolejne obniżki stóp procentowych.

„Zgodnie z prognozami Banku Rosji, biorąc pod uwagę stanowisko polityki pieniężnej, roczna inflacja spadnie do 5,0-7,0% w 2023 r. i powróci do 4% w 2024 r.” – dodał Bank Centralny.

William Jackson, główny ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics, zasugerował w czwartkowej notatce, że biorąc pod uwagę, że jest to obniżka o 300 punktów bazowych w ciągu miesiąca, CBR raczej nie utrzyma się w tym tempie.

Warto zauważyć, że język użyty w czwartkowym oświadczeniu, że Bank of Canada „ma otwarte perspektywy” na dalsze obniżki stóp, różni się od zaplanowanego na kwietniowe posiedzenie, na którym decydenci powiedzieli, że BoC „widzi możliwości” obniżek.

„Kluczowym punktem jest jednak to, że wyższe dochody z ropy i gazu zapewniają decydentom koło ratunkowe, pozwalając im wycofać awaryjne środki gospodarcze. W tym kontekście dalsze łagodzenie kontroli kapitału i dodatkowe obniżki stóp procentowych wydają się być uzasadnione „. Jackson powiedział. Możliwe”. .