22 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ukraine intelligence claims military arrests in Moscow

Rosyjscy „elitarni” strażnicy aresztują armię w Moskwie: ukraiński wywiad

Ukraińscy urzędnicy wywiadu poinformowali w sobotę, że „elitarny” rosyjski oddział wojskowy aresztował innych członków wojska w Moskwie, ponieważ wydaje się, że rośnie niezadowolenie z powodu wojny na Ukrainie.

Domniemane aresztowania, które… NEWSWEEK Nie mogę samodzielnie potwierdzić, przyjdź po ponad siedmiu miesiącach prezydenta Rosji Prezydent Rosji Władimir Putin Przeciw Ukrainie rozpoczęto tak zwaną „specjalną operację wojskową”. Chociaż urzędnicy Kremla dążyli do szybkiego zwycięstwa, siły rosyjskie walczyły o osiągnięcie jakichkolwiek istotnych celów w wojnie. Tymczasem Kijów twierdzi, że zrobiły to jego siły odnośnie Tysiące mil kwadratowych terytorium okupowanego przez Rosję w ostatnich tygodniach.

Wygląda na to, że stoi przed Putinem Eskalacja presji politycznej Powrót do domu, gdzie jego strata trwa na Ukrainie Zbieranie. Rosyjskie media były na to coraz bardziej gotowe krytyka wojenna, które popierają, ale twierdzą, że zostały źle wdrożone. Sojusznicy Putina domagają się odpowiedzialności i zmian w sposobie dalszej inwazji Rosji.

W sobotę ukraiński wywiad obrony napisał na Twitterze, że aresztowanie części personelu wojskowego rozpoczęło się w Moskwie. Nie podali wyczerpujących szczegółów dotyczących domniemanych aresztowań. Nie było wiadomo, kto i ile osób zostało rzekomo aresztowanych, jak również powody rzekomych aresztowań.

Ukraiński wywiad powiedział, że „pakiet” środków „wymierzonych przeciwko wojsku rozpoczął się w stolicy Rosji”, a ruch w centrum miasta został zakazany późną sobotą czasu lokalnego.

Ukraina twierdziła również, że członkowie Dywizji Operacyjnej Dzierżyńskiego, „elitarnej” Gwardii Rosyjskiej utworzonej w latach dwudziestych XX wieku, wkraczali do Moskwy.

Wobec braku informacji i potwierdzenia rzekomych aresztowań ze strony rosyjskich władz lub państwowych mediów niektórzy eksperci podają w wątpliwość zarzuty ukraińskiego wywiadu.

READ  Blinken twierdzi, że kraje arabskie nie chcą przedłużania konfliktu między Izraelem a Hamasem
Na tym zdjęciu pokazano ludzi na wiecu w Moskwie 30 września 2022 r. W sobotę ukraiński wywiad twierdził, że Rosja przeprowadza w Moskwie aresztowania wojskowe. Jednak twierdzenia te spotkały się ze sceptycyzmem niektórych ekspertów i nie mogą być niezależnie zweryfikowane.
STRINGER/AFP przez Getty Images

Rosalba Castelletti, dziennikarka włoskiej gazety La Repubblica, zamieściła na Twitterze wideo z centralnej Moskwy pokazujące zwykłą noc w rosyjskiej stolicy bez żadnych oznak silnej obecności wojskowej. „Ruch jest normalny. Żadnych ruchów wojskowych. To po prostu normalny sobotni wieczór w Moskwie” – napisała.

„Być może ukraiński wywiad próbuje trochę zamieszać, twierdząc, że w Moskwie istnieją niezwykłe ruchy wojsk i policji oraz ograniczenia ruchu” – dodał Ewan MacDonald, redaktor New Voice of Ukraine.

Rosja przekształca dowództwo wojskowe w obliczu strat i rosnącej krytyki

W sobotę Rosja ogłosiła zmiany w kierownictwie wojskowym na Ukrainie.

Minister obrony Siergiej Szojgu mianował generała armii Siergieja Surowykina „do kierowania połączoną grupą sił w Specjalnej Strefie Operacji Wojskowych na Ukrainie na podstawie decyzji rosyjskiego ministra obrony”, wynika z raportu rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS.

Rosja usunęła w piątek dowódcę swojego Wschodniego Okręgu Wojskowego, pułkownika Aleksandra Shaiko – i zastąpiła go generałem porucznikiem Rustamem Murado, Według raportu Reuters.

Niektóre rosyjskie media i politycy wzywają do zmian wojskowych i odpowiedzialności za eskalację niepowodzeń Rosji na Ukrainie.

„Prokuratura wojskowa musi działać” – powiedział w rosyjskiej telewizji państwowej generał pułkownik Andrei Valerievich, który pracuje dla Komitetu Obrony Dumy Państwowej.

„Przynajmniej niektóre nazwiska powinny zostać upublicznione w sprawie postawienia kogoś przed wymiarem sprawiedliwości” – dodał podczas dyskusji. Rozpoznać niepewną sytuację Rosji na Ukrainie.

READ  Nieznany dokument BBC o premierze Narendra Modi, bardzo dobrze zaznajomiony z Shared Values: United States

Instytut Studiów Wojennych Opublikuj raport W środę podsumował, że Putin prawdopodobnie obwini ministra obrony Siergieja Szojgu za niepowodzenia Rosji, jednocześnie wzmacniając więzi z innymi „radykalnymi” elementami w wojsku w obliczu publicznej krytyki.

NEWSWEEK Skontaktowałem się z rosyjskim MSZ w celu uzyskania komentarza.