31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja zawetuje wszelkie środki bezpieczeństwa ONZ wobec Ukrainy, a Chiny wstrzymują się od głosu

Rosja zawetuje wszelkie środki bezpieczeństwa ONZ wobec Ukrainy, a Chiny wstrzymują się od głosu

UNITED NATIONS (Reuters) – Rosja zawetowała w piątek projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, który żałowałby inwazji Moskwy na Ukrainę, podczas gdy Chiny wstrzymały się od głosu w ruchu postrzeganym przez narody zachodnie jako zwycięstwo pokazujące międzynarodową izolację Rosji.

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie również wstrzymały się od głosu nad tekstem przygotowanym przez Stany Zjednoczone. Pozostałych jedenastu członków Rady głosowało za przyjęciem uchwały. Oczekuje się, że projekt rezolucji zostanie przyjęty przez 193-członkowe Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Ambasador USA Linda Thomas Greenfield powiedział po tym, jak Rosja wykorzystała swoje weta: .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosja jest potęgą weta w Radzie Bezpieczeństwa, wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Chinami, Francją i Wielką Brytanią.

Wstrzymanie się Chin ma miejsce zaledwie kilka tygodni po tym, jak Pekin i Moskwa ogłosiły partnerstwo „bez granic”, poparły się nawzajem w konfrontacjach na Ukrainie i Tajwanie, obiecując jednocześnie większą współpracę przeciwko Zachodowi. Czytaj więcej

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia podziękował członkom Rady Bezpieczeństwa, którzy nie poparli projektu, który określił jako antyrosyjski.

„Pański projekt rezolucji to tylko kolejny brutalny i nieludzki krok na tej ukraińskiej szachownicy” – powiedziała Nebenzia po głosowaniu.

Po tym, jak ambasador Ukrainy przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Siergiej Kislicya uczcił pamięć zabitych minutą ciszy, w sali Rady Bezpieczeństwa doszło do rzadkich oklasków.

„Nie dziwię się, że Rosja zagłosowała przeciwko. Rosja jest chętna do kontynuowania działań w nazistowskim stylu” – powiedział.

Rosja jest izolowana

Dyplomaci stwierdzili, że głosowanie ONZ zostało opóźnione o dwie godziny w negocjacjach w ostatniej chwili między Stanami Zjednoczonymi a innymi krajami, aby uzyskać chińskie wstrzymanie się od głosu.

READ  Macron opisuje ataki Hamasu jako „największą antysemicką masakrę naszego stulecia” | Francja

Rada złagodziła sformułowanie w swojej rezolucji, mówiąc, że „ubolewa” nad agresją Rosji „na Ukrainę” z „potępienia”, usuwając jednocześnie odniesienie do rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych, który dotyczy sankcji i upoważnienia do użycia siły, z odniesieniem do „Prezydenta”.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaatakował Ukrainę podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku późną środę, aby rozładować tygodnie eskalacji napięć. Czytaj więcej

Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward powiedziała radzie po głosowaniu: „Nie popełnij błędu. Rosja jest izolowana. Nie ma poparcia dla inwazji na Ukrainę”.

Projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa wzywał Rosję do „natychmiastowego zaprzestania użycia siły przeciwko Ukrainie” oraz „natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich jej sił zbrojnych z terytorium Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową”.

Projekt wzywał też Rosję do wycofania uznania dwóch separatystycznych państw we wschodniej Ukrainie za niepodległe państwa.

„To godne ubolewania, że ​​droga dyplomacji została porzucona. Musimy do niej wrócić. Z tych wszystkich powodów Indie zdecydowały się wstrzymać od tej rezolucji” – powiedział radzie ambasador Indii przy ONZ TS Tirumurti.

Ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich Lana Nusseibeh powiedziała, że ​​jej kraj popiera aprobatę projektu rezolucji o przestrzeganiu prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych oraz jest zaangażowany w integralność terytorialną, suwerenność i niezależność wszystkich państw członkowskich ONZ.

„Nigdy nie możemy się poddawać” – powiedział Radzie Bezpieczeństwa Sekretarz Generalny Antonio Guterres.

„Ważne jest, aby pamiętać, że ONZ to nie tylko sala za mną. To dziesiątki tysięcy kobiet i mężczyzn na całym świecie” – powiedział. „Wstań, odwróć się, przedłuż linię życia nadziei”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Michelle Nichols i Homerii Pamuk) Montaż przez Sama Holmesa i Rosalbę O’Brien

READ  Liczba ofiar pożaru fabryki na Tajwanie spadła do dziewięciu osób, a jedna jest zaginiona. Cztery ofiary to strażacy

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.