16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja twierdzi, że wznawia udział w ukraińskiej umowie zbożowej

Rosja twierdzi, że wznawia udział w ukraińskiej umowie zbożowej

  • Turcja twierdzi, że umowa zbożowa zostanie wznowiona w środę w południe
  • Rosja twierdzi, że otrzymała gwarancje od Ukrainy

ANKARA/Mikołajów, Ukraina (Reuters) – Rosja poinformowała w środę, że wznowi udział w porozumieniu mającym na celu uwolnienie ważnego eksportu zboża z rozdartej wojną Ukrainy po zawieszeniu w weekend, co groziło zaostrzeniem się głodu. na całym świecie.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że otrzymało pisemne gwarancje z Kijowa, że ​​korytarz zbożowy nad Morzem Czarnym nie zostanie wykorzystany w operacjach wojskowych przeciwko Rosji.

„Federacja Rosyjska uważa, że ​​gwarancje, które otrzymała w chwili obecnej wydają się wystarczające i wznawia realizację porozumienia” – napisano w oświadczeniu ministerstwa.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział wcześniej, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział swojemu tureckiemu odpowiednikowi, że umowa zbożowa podpisana 22 lipca, za pośrednictwem Turcji i Organizacji Narodów Zjednoczonych, będzie obowiązywać od środy od południa.

Erdogan powiedział, że „transfer zboża będzie kontynuowany, jak wcześniej uzgodniono, do dzisiejszego południa”.

Rosja zawiesiła swój udział w umowie w weekend, twierdząc, że nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa statków cywilnych przepływających przez Morze Czarne z powodu ataku na tamtejszą flotę. Ukraina powiedziała, że ​​to fałszywa wymówka.

Źródła branżowe powiedziały Reuterowi, że statki nadal przewoziły ukraińskie zboże na trasie pomimo zawieszenia, ale jest mało prawdopodobne, aby trwało to długo, ponieważ ubezpieczyciele nie wystawili nowych kontraktów z powodu ruchu Rosji.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej, że świat powinien zdecydowanie reagować na wszelkie rosyjskie próby zakłócenia ukraińskiego korytarza eksportowego przez Morze Czarne, który został zablokowany po inwazji Moskwy na Ukrainę 24 lutego.

READ  Putin i Erdogan spotykają się i wykazują współpracę, ale postęp w sprawie umowy zbożowej jest niewielki

Rosyjska blokada zaostrzyła niedobory żywności i kryzys kosztów utrzymania w wielu krajach, a Ukraina jest jednym z największych światowych dostawców zbóż i nasion oleistych.

Zełenski w przemówieniu wideo we wtorek wieczorem powiedział, że statki wciąż płyną z ukraińskich portów z ładunkiem dzięki pracy Turcji i ONZ.

„Ale potrzebna jest niezawodna i długoterminowa obrona korytarza zbożowego” – powiedział Zełenski.

„Rosja musi wyraźnie zdać sobie sprawę, że otrzyma ostrą reakcję świata na wszelkie kroki mające na celu zakłócenie naszego eksportu żywności” – powiedział Zełenski. „Oczywiście chodzi o życie dziesiątek milionów ludzi”.

Umowa zbożowa ma na celu zapobieżenie głodowi w biednych krajach poprzez pompowanie większej ilości pszenicy, oleju słonecznikowego i nawozów na rynki światowe oraz złagodzenie gwałtownych podwyżek cen. Celował w przedwojenny poziom 5 milionów ton metrycznych eksportowanych z Ukrainy każdego miesiąca.

Dodatkowe raporty Pavla Politiuka w Kijowie i Izci Erkoyun w Ankarze i innych biurach Reuters; Napisane przez Granta McCalla, Lincolna Fest i Philippę Fletcher; Montaż przez Simona Camerona-Moore

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.