16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja skonfiskowała krajowe aktywa koncernów energetycznych Uniper i Fortum

Rosja skonfiskowała krajowe aktywa koncernów energetycznych Uniper i Fortum

Moskwa żeruje na zagranicznych firmach, konfiskując ich aktywa w Rosji.

prezydent Rosji Władimir Putin Podpisałem dekret Późny wtorek (24 kwietnia) pozwala Kremlowi narzucić „tymczasową” kontrolę państwa nad aktywami firm lub osób z „nieprzyjaznych” krajów, w tym Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, które podejmują lub grożą podjęciem podobnych kroków.

dekret jest sygnałem ostrzegawczym dla Zachodu, zwłaszcza Unii Europejskiej, kto debatuje czy Zamrożone aktywa rosyjskie powinny zostać wykorzystane do odbudowy Ukrainy.

Po raz pierwszy w czasie trwającej wojny ukraińskiejRosja Obiekty są własnością dwóch firm – fińskiego Fortum Oyj i jego dawnej niemieckiej spółki zależnej Uniper (która Został uratowany przez państwo niemieckie w zeszłym roku, aby zapobiec jego upadkowi) pod kontrola państwa.

Kreml od dawna groził nacjonalizacją aktywów firm opuszczających Rosję – zwłaszcza po przejęciu przez Niemcy i znacjonalizowaniu krajowego ramienia Rosji. Gigant naftowy Rosnieft I Producent gazu ziemnego Gazprom.

oboje jeden pS A Fortum próbowali zrzucić Od początku wojny stawiają na Rosję. Ale Rosja nie Dopuszczalny On ona, Z powodu dekretu zakazującego Zachodnim inwestorom nie wolno sprzedawać swoich udziałów w rosyjskich spółkach zajmujących się produkcją i dostawami ciepła i energii elektrycznej bez specjalnego zezwolenia od szefa. Teraz swoich udziałów w tych obiektach nietknięty, Ale Fortum i Uniper nie mogą sprawować nad nimi wielką kontrolę.

Cytowane przez: In Państwo rosyjskie będzie podejmować decyzje zarządcze

„Zarządzanie zewnętrzne jest tymczasowe, co oznacza, że ​​pierwotny właściciel nie ma już prawa do podejmowania decyzji zarządczych. Zewnętrzny menedżer otrzymuje uprawnienia, które pozwalają mu zapewnić efektywność biznesu w oparciu o jego znaczenie dla rosyjskiej gospodarki.

Federalna Agencja Zarządzania Majątkiem Państwowym Dzisiaj (26 kwietnia)

w liczbach: Uniper i Fortum w Rosji

83,73%: Udziały Unipera znajdują się w Unipro PJSC, która obsługuje pięć elektrowni w Rosji i zatrudnia około 4300 osób

READ  Książę i księżna Walii: William i Katarzyna „tworzą własną przyszłość” | Król Karol III

98,2%: udział Fortum Fortum PJSC, który ma Siedem Elektrociepłownie na Uralu i zachodniej Syberii. Ona też się chwali 3,4 gigawata Portfolio energetyki wiatrowej i słonecznej. „Obecnie Fortum rozumie, że nowy dekret nie wpływa na własność (zarejestrowaną własność) aktywów i firm w Rosji” — powiedział w oświadczeniu. „Pozostaje jednak niejasne, w jaki sposób wpłynie to na przykład na rosyjską działalność Fortum lub trwający proces dezinwestycji”.

1,7 miliarda euro (1,87 miliarda dolarów): Całkowite odpisy z tytułu utraty wartości Fortum związane z jego działalnością w Rosji

4,4 miliarda euro (4,8 miliarda dolarów): the stracić uniwersytecki Przejął swoją rosyjską jednostkę na początku tego roku, twierdząc, że nie kontroluje już jej operacji Firma

Zainteresowana firma: Wintershall Dea

Mario Mehren, dyrektor generalny Wintershall Dea, środkowoeuropejskiej firmy naftowo-gazowej Wyjazd z RosjiI do reporterów podczas pierwszego-Zyski za kwartał 2023 wskazują, że Wintershall nadal stoi Na razie nie zrobił na nim wrażenia, ale ostrzegł również, że polityka Rosji jest „nieprzewidywalna” i „niewiarygodna”.

„Nie mogę powiedzieć, czy to się stanie. W dzisiejszych czasach w Rosji wszystko może się zdarzyć, jeśli chodzi o bezpośrednią ingerencję w nasze prawa do naszej własności” – Mehren dodany.

Osoba zainteresowana: Andrey Kostin

Andriej Kostin CEO bank państwowy VTB PAO, zaproponował w poniedziałek (24 kwietnia), że Moskwa przejmie aktywa zagranicznych firm w Rosji i zwróci je dopiero po zniesieniu sankcji za wojnę na Ukrainie. W wywiadzie, który został wyemitowany w telewizji Rossija-24, jako przykład podał konkretnie Fortum.

Dlaczego Rosja bierze teraz odwet?

Ostatnio pojawiły się nowości jaką prawdopodobnie będą ważyć kraje G7 Prawie całkowity zakaz W sprawie eksportu do Rosji rozszerzenie obowiązujących sankcji za karę Moskwa odmówiła odwołać ukraińską inwazję. Już teraz zakazano produktów używanych do celów wojskowych i dóbr luksusowych. NSiły ekonomiczne mogą obejmować używane samochody, opony, kosmetyki i odzież objęte zakazami handlu, anonimowe źródło powiedział Japan Times.

READ  Biden i Yoon obiecują odstraszyć Koreę Północną i zapewnić pomoc w walce z wirusem Corona

powiązane historie

🧊 G7 zamroziło wszystkie rosyjskie aktywa rezerwowe w swoich krajach

🏦 Stany Zjednoczone dołączają do Wielkiej Brytanii w zamrażaniu głównych rosyjskich banków

🇷🇺 Jak rosyjska gospodarka nieoczekiwanie przetrwała rok wojny i sankcji