16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rosja rozpocznie swoją pierwszą misję na Księżyc od prawie 50 lat

Rosja rozpocznie swoją pierwszą misję na Księżyc od prawie 50 lat

LONDYN (AP) – Rosja ma rozpocząć w piątek swoją pierwszą misję na Księżyc od prawie 50 lat, pogrążając ją w wyścigu kosmicznym z Indiami, którego celem jest również wylądowanie łazika na Księżycu w tym miesiącu.

Wystrzelenie Łuny-25 na Księżyc będzie pierwszym rosyjskim startem od 1976 roku, kiedy to była ona częścią Związku Radzieckiego i zostanie przeprowadzony bez pomocy Europejskiej Agencji Kosmicznej, która zakończyła współpracę z Rosją po jej inwazji na Ukrainę.

Oczekuje się, że rosyjski lądownik księżycowy dotrze na Księżyc 23 sierpnia, tego samego dnia, co start indyjskiego łazika 14 lipca.

Jednostki obu krajów zmierzają do bieguna południowego Księżyca, obszaru, w którym żaden statek kosmiczny nie wylądował płynnie. Tylko trzy rządy miały udane lądowanie na Księżycu: Związek Radziecki, Stany Zjednoczone i Chiny.

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos powiedziała, że ​​chce pokazać, że Rosja jest „krajem zdolnym do dostarczenia ładunku na Księżyc” i „zapewnić Rosji gwarantowany dostęp do powierzchni Księżyca”.

„Badanie Księżyca nie jest celem” — powiedział Witalij Jegorow, znany rosyjski analityk kosmiczny. „Celem jest rywalizacja polityczna między dwoma supermocarstwami – Chinami i Stanami Zjednoczonymi – oraz szeregiem innych krajów, które również chcą ubiegać się o tytuł supermocarstwa w kosmosie”.

Sankcje nałożone na Rosję po inwazji na Ukrainę utrudniają jej dostęp do zachodniej technologii, wpływając na jej program kosmiczny. Analitycy twierdzą, że Luna-25 miała początkowo przewozić małego łazika księżycowego, ale zrezygnowano z tego pomysłu, aby zmniejszyć wagę pojazdu i poprawić niezawodność.

„Zagraniczna elektronika jest lżejsza, krajowa cięższa” – powiedział Jegorow. „Podczas gdy naukowcy mogą mieć za zadanie badanie wód księżycowych, głównym zadaniem Roskosmosu jest po prostu wylądowanie na Księżycu. Odzyskanie utraconej sowieckiej wiedzy i nauczenie się, jak wykonywać to zadanie w nowej erze.”

READ  Większość naszych drzew ewolucyjnych może się mylić

Łuna-25 zostanie wystrzelona z kosmodromu Wostocznyj na Dalekim Wschodzie Rosji. Port kosmiczny jest ulubionym projektem prezydenta Rosji Władimira Putina i kluczem do jego wysiłków na rzecz uczynienia z Rosji supermocarstwa w kosmosie i przeniesienia rosyjskich startów z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Nie jest jasne, czy Putin będzie obecny na starcie lądownika księżycowego. W 2016 roku był obecny przy nieudanym wystrzeleniu rakiety Sojuz, po czym rosyjskie media podały, że ostro skrytykował winnych.

Poprzednia indyjska próba lądowania na południowym biegunie Księżyca w 2019 roku zakończyła się, gdy łazik uderzył w powierzchnię Księżyca.

Biegun południowy Księżyca jest szczególnie interesujący dla naukowców, którzy uważają, że stale zacienione kratery polarne mogą zawierać wodę. Przyszli odkrywcy mogliby zamienić wodę zamrożoną w skałach w powietrze i paliwo do rakiet.

„Księżyc jest w dużej mierze nietknięty, a cała historia Księżyca jest wypisana na jego tarczy” – powiedział Ed Plumer, astronom z brytyjskiego Królewskiego Obserwatorium w Greenwich. „To jest oryginalne i niepodobne do niczego, co dostaje na Ziemi. To jej własne laboratorium.”

Luna-25 pobierze próbki księżycowych skał i pyłu. Potrzebne są próbki, aby zrozumieć środowisko księżyca, zanim zbudowana zostanie tam jakakolwiek baza, powiedział Plumer, „w przeciwnym razie moglibyśmy budować rzeczy i musielibyśmy je zamknąć po sześciu miesiącach, ponieważ faktycznie wszystko zostało wypiaskowane”.

___

Powiązani pisarze prasowi Marcia Dunn z Cape Canaveral na Florydzie i Jim Haynes z Tallina w Estonii przyczynili się do powstania tej historii.