18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rok osiągnięć ZAPA – Polski Związek Nauczycieli i Producentów Audiowizualnych

Warszawa: ZAPA (Polski Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych), zarządza Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Otrzymanie rekordowej kwoty 36 mln euro / 166 mln zł z całkowitych tantiem wypłaconych nauczycielom i producentom w 2021 roku.

ZAPA była w pełni sprawna i działała bez żadnych ograniczeń w drugim roku zakażenia. Twórcy i producenci zrzeszeni w związku otrzymali najwyższe tantiemy w historii firmy, łącznie 36 mln euro / 166 mln zł.

SFP-ZAPA to jedna z najefektywniejszych spółek wspólnego zarządzania w Polsce. Od momentu powstania Polska konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku praw autorskich oraz pozycję międzynarodową. Wynegocjowała i podpisała umowy z użytkownikami publicznymi i prywatnymi, współpracowała z wieloma firmami krajowymi i zagranicznymi oraz monitoruje dynamiczny rynek operatorów kablowych. Fundamentalną cechą funkcjonalności SFP-ZAPA jest możliwość dokładnej identyfikacji utworów audiowizualnych, umożliwienie autorom i producentom szybkiej zapłaty tantiem oraz wsparcie walki z plagiatami w obiegu utworów filmowych.

Zarówno pisarzom, jak i producentom zapłacono więcej niż planowano na 2021 rok. Wynika to z faktu, że SFP-ZAPA otrzymywała dopłaty w zakresie nadawania i reemisji, a także nadzwyczajne sumy na seanse w wielu teatrach. Filmowcy po ponad 10 latach starań, negocjacji i sporów sądowych z wiodącymi multipleksami. Według raportu związkowego: 2011-2013 (Cinema City) oraz 2009-2017 (Helios) i 2010-2017 (Multicino) zostały rozliczone jako pierwsze. Opłaty i wpłaty planowane są na 2022 rok, rok projekcji filmowych w kinach Helios i Multigino (2018-2020), oraz aktualne opłaty za filmy, które pojawią się w kinach w 2021 roku. SFP-ZAPA ma nadal toczące się spory sądowe. Warto zauważyć, że po raz pierwszy SFP-ZAPA otrzymała tantiemy od zagranicznych serwisów VOD, głównie od Netflixa, dla polskich twórców.

READ  Premiera pierwszego polskiego lekkiego myśliwca FA-50