22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rishi Sunak twierdzi, że wyraził „bardzo poważne obawy” w związku z chińską ingerencją w demokrację parlamentarną w Wielkiej Brytanii

Rishi Sunak twierdzi, że wyraził „bardzo poważne obawy” w związku z chińską ingerencją w demokrację parlamentarną w Wielkiej Brytanii

Dana Kitwooda/Getty Images

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak przemawia do mediów podczas szczytu przywódców G20, który odbędzie się 9 września 2023 r. w New Delhi w Delhi. 18. szczyt G20 pomiędzy 19 krajami a Unią Europejską, a obecnie Unią Afrykańską, jest pierwszym, który odbędzie się w Indiach i Azji Południowej. Premier Indii Narendra Modi jest obecnym prezydentem G20 i przewodniczy szczytowi.CNN

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak Powiedział, że wyraził swoje „silne obawy” premierowi Chin w związku z potencjalną chińską ingerencją w brytyjską demokrację po aresztowaniu pracownika parlamentu pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin.

Rozmowa z reporterami o godz Szczyt G20 w New Delhi W niedzielę Sunak powiedział, że wykorzystał spotkanie z premierem Chin Li Qiangiem do wyrażenia wielu obaw, w tym dotyczących „jakiejkolwiek ingerencji w naszą demokrację parlamentarną”.

Nastąpiło to po aresztowaniu dwóch mężczyzn na mocy brytyjskiej ustawy o tajemnicy urzędowej po doniesieniach, że parlamentarny badacz mający rzekome powiązania z wyższymi rangą politykami torysów, w tym ministrem bezpieczeństwa Tomem Tugendhatem, został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Pekinu.

Brytyjska gazeta „The Sunday Times” opublikowała tę historię w niedzielę, donosząc, że 13 marca badacz został aresztowany wraz z innym mężczyzną.

Według oświadczenia wydanego przez londyńską policję metropolitalną, policja aresztowała trzydziestokilkuletniego mężczyznę w Oxfordshire w południowej Anglii i dwudziestokilkuletniego mężczyznę w Edynburgu w Szkocji.

Yasuyoshi Chiba/AFP/Getty Images

Premier Chin Li Qiang uczestniczy w szczycie ASEAN w Dżakarcie, 7 września 2023 r.

„Śledztwo prowadzą funkcjonariusze z Dowództwa Zwalczania Terroryzmu Metropolitan Police, które jest odpowiedzialne za dochodzenia w sprawie zarzutów ustawy o tajemnicy służbowej i przestępstw związanych ze szpiegostwem” – czytamy w oświadczeniu.

Jak wynika z oświadczenia, po dowiezieniu na komisariat policji w południowym Londynie obaj mężczyźni zostali zwolnieni za kaucją do czasu spotkania na początku października.

READ  Putin organizuje maratońską konferencję prasową – DW – 14.12.2023

Według „Sunday Times” aresztowany badacz parlamentarny był także powiązany z przewodniczącą komisji spraw zagranicznych brytyjskiego rządu, Alicią Cairns.

W sobotnim komentarzu dla X, znanego wcześniej jako Twitter, Cairns odmówił komentarza na temat rzekomych powiązań, mówiąc: „Chociaż uznaję interes publiczny, obowiązkiem nas wszystkich jest dopilnowanie, aby żadne działania władz nie były zagrożone. ”

Międzyparlamentarny Sojusz do spraw Chin (IPAC), wielopartyjna grupa skupiona na stosunkach z Chinami, stwierdziła w oświadczeniu w sobotę X, że jest „przerażona doniesieniami o infiltracji osoby rzekomo działającej w imieniu brytyjskiego parlamentu . Chińskiej Republiki Ludowej.”

Koalicja kontynuowała: „Do władz należy ujawnienie nazwiska oskarżonego, a AIPAC jednoczy się w nadziei, że sprawiedliwość zostanie szybko wymierzona”.