25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Republika Południowej Afryki przyłącza się do dyplomatycznego bojkotu Izraela w związku z wojną w Gazie Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Najwyższy dyplomata powiedział, że odwet Izraela za ataki Hamasu stał się „zbiorową karą” dla Palestyńczyków.

Rząd Republiki Południowej Afryki zapowiedział, że wezwie wszystkich dyplomatów z Izraela, aby „zasygnalizowali” swoje zaniepokojenie sytuacją w Gazie.

Khumbudzo Ntshavheni, minister w Kancelarii Prezydenta, powiedział w poniedziałek, że cały personel dyplomatyczny w Tel Awiwie zostanie wezwany z powrotem do Pretorii na konsultacje, nie podając dalszych szczegółów.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ciągłym zabijaniem dzieci i niewinnej ludności cywilnej na terytoriach palestyńskich i wierzymy, że charakter reakcji Izraela stał się równoznaczny z karą zbiorową” – powiedział minister spraw zagranicznych Naledi Pandor na kolejnej konferencji prasowej.

„Uznaliśmy, że ważne jest odnotowanie zaniepokojenia Republiki Południowej Afryki, ponieważ w dalszym ciągu wzywamy do wprowadzenia kompleksowego moratorium [of hostilities]„.

Od miesiąca w Strefie Gazy trwają walki, odkąd bojownicy Hamasu przeprowadzili bezprecedensowy transgraniczny atak na Izrael 7 października.

Od czasu ataku, podczas którego Hamas wziął ponad 240 zakładników, w Izraelu zginęło ponad 1400 osób, w większości cywilów.

W odpowiedzi Izrael bezlitośnie bombardował Gazę i wysłał wojska lądowe. Ministerstwo Zdrowia Terytoriów Palestyńskich pod przewodnictwem Hamasu twierdzi, że zginęło prawie 10 000 osób. Większość ofiar to cywile, w tym kilka tysięcy dzieci.

Pretoria od dawna jest zdecydowanym zwolennikiem sprawy palestyńskiej, a rządzący Afrykański Kongres Narodowy często łączy tę kwestię z prowadzoną w przeszłości walką z apartheidem.

Pandor stwierdził, że wzywanie dyplomatów jest „normalną praktyką” i dodał, że wysłannicy przekażą rządowi „pełną informację” na temat sytuacji, która następnie podejmie decyzję, czy można udzielić pomocy lub czy „bieżące stosunki rzeczywiście są w stanie poprawić sytuację”. .” być zrównoważony.”

Kilka krajów odwołało swoich dyplomatów z Izraela w miarę narastania globalnej krytyki w związku z trwającymi bombardowaniami Gazy.

Turcja, członek NATO, uczyniła to w sobotę, dołączając do krajów islamskich, takich jak Jordania i Bahrajn. Wiele krajów Ameryki Południowej zerwało stosunki także po Boliwii, która na początku listopada jako pierwszy kraj zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem w związku z „nieproporcjonalnymi” atakami w Gazie.