16 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski prezydent powoła nowego premiera po zwycięstwie wyborczym koalicji opozycji

Polski prezydent powoła nowego premiera po zwycięstwie wyborczym koalicji opozycji

WARSZAWA, Polska (AP) — Polska Prezydent Andrzej Duda Doradca powiedział, że planuje mianować nowego premiera w przemówieniu ogólnokrajowym w poniedziałek.

Oświadczenie zainicjuje proces tworzenia nowego rządu po wyborach powszechnych, które odbyły się w zeszłym miesiącu przez rządzącą prawicową Partię Prawo i Sprawiedliwość. Straciła większość parlamentarną Składająca się z trzech koalicji z partiami opozycji, ale okazała się osobą, która zdobyła najwięcej głosów. To podsyciło spekulacje na temat wyboru Dudy.

„Po konsultacjach i głębokim namyśle Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o tzw. pierwszym kroku” (w formowaniu rządu) – poinformował doradca prezydenta Marcin Mastralec w X, znanym wcześniej jako Twitter.

Stwierdził, że decyzja jest „ostateczna” i nie podlega prośbom polityków, zalecając im „spokojne podejście do wieczornego przemówienia”.

Sojusznikiem obecnego rządu Dudy, dwoma kandydatami na premiera są obecny konserwatywny premier Mateusz Morawiecki i były premier i Główny lider opozycji Donald Tusk Były szczyt Urzędnik UE.

Zgodnie z polską konstytucją prezydent „powołuje” premiera i zleca mu utworzenie rządu, co wymaga zgody parlamentu. Dopiero wtedy następuje formalne powołanie premiera i rządu. W przeciwnym razie procedurę powtarza się z innym PM.

W nowym parlamencie Prawo i Sprawiedliwość nie będzie miało większości i nie będzie w stanie uchwalać własnych ustaw. Jednak jej przywódcy nalegają, aby dać szansę na dalsze rządzenie osobie z największą liczbą głosów. Miałaby 194 głosy w 460-osobowej izbie niższej, ale nie miałaby potencjalnego partnera koalicyjnego.

Tusk reprezentuje większość opozycji, zdobywając 248 mandatów, ale był celem wściekłych ataków rządu i nieprzyjaznych komentarzy Dudy. Kampania wyborcza. The Okręg wyborczy opozycji Centrowy Sojusz Obywatelski Duska składa się z koalicji Trzeciej Drogi – Ludowego Stronnictwa Polskiego Rolnego i centrowego Polska 2050 – oraz Partii Lewicy.

Część komentatorów uważa, że ​​Duda może wybrać kandydata, który będzie konstruktywną współpracą przez pozostałe dwa lata jego kadencji.

READ  Czy nowy węzeł komunikacyjny w Polsce ma przyszłość?

Na 13 listopada Prezydent zwołał pierwsze w kraju posiedzenie nowo wybranego parlamentu.