24 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Rekordowa rozgrzewka Polski, Darnów osiągnęła historyczny szczyt – dywizja angielska

Rekordowa rozgrzewka Polski, Darnów osiągnęła historyczny szczyt – dywizja angielska

Stacja meteorologiczna w Tarnie na południu Polski zanotowała 26,4 stopnia Celsjusza, bijąc o 0,8 stopnia poprzedni marcowy rekord ustanowiony w 1974 roku. Tak znaczny wzrost temperatury sprawił, że był to jeden z najcieplejszych dni marcowych w historii Polski, co potwierdził Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.


W Krakowie również spore upały, na Woli Jastowskiej temperatura wyniosła 25,7 stopnia Celsjusza. Tymczasem obszary przybrzeżne odczuły łagodzący wpływ Morza Bałtyckiego, gdzie temperatury nie przekraczały 10 stopni Celsjusza, co wyjaśnia różnicę temperatur w całym kraju wynoszącą 16 stopni.

Oprócz niezwykłych wydarzeń pogodowych tego dnia, nad Tatrami zaobserwowano chmurę saharyjskiego pyłu. Pył niesiony przez masy ciepłego powietrza znad Sahary spowodował zachmurzenie nieba i zasłonięcie słońca, a taki stan ma się utrzymać do poniedziałku.

Obecność pyłu saharyjskiego była szczególnie widoczna podczas sobotniego zachodu słońca, który pokazywał żywe czerwienie i wyjaśniał żółte smugi widoczne na śniegu w Tatrach.

(jh)

Źródło: PAP, IAR

READ  MSA Security otwiera centrum biznesowe w Polsce